گزارش افکارنیوزازخرافات راه یافته به عزاداری ابا عبدالله (ع)

بر اساس تطبیق قانون با برخی از شعائر و مراسم دینی و فتوای بسیاری از بزرگان و مراجع تقلید جهان تشیع، بلند کردن علم و علامت در جلوی هیئت های عزاداری منع شرعی ندارد، اما اگر این اقدامات بدون شناخت اهداف اباعبدالله (ع) و مذهب والای تشیع باشد، تبعات بدی دارد که زمینه وقوع جرم را فراهم می سازد.

گروه اجتماعی - رضا صالحی پژوه - برخی بلند کردنش را افتخار می دانند و به تیغه هایش می نازند، برخی دیگر برای به دوش کشیدنش معرکه راه می اندازند و دعوا می کنند و حتی خون هم می ریزند، اما برخی دیگر برای جابجایی قدرتمندانه آن برنامه ریزی دارند و این برنامه را به بزرگ تر ها و ریش سفید ها سپرده اند.

برخی هم علم و علامتشان را روی گاری های کوچک چرخ دار می گذارند و فقط آن ها را هل می دهند تا نه زورآزمایی صورت گرفته باشد و نه دعوا مرافه ای.

به گزارش افکارنیوز ؛ جوانان کمربند های مخصوص حمل علامت را محکم می بندند و ستون علم را در آنجاگیر می کنند، دستانشان را روی میله بلند افقی آن می اندازند تا تعادل بگیرند و آن ها که پشت سرشان در حرکت هستند، بلند بلند اشعار حماسی عاشورایی می خوانند و آرام آرام تیغه های علم هیئتشان را می شمارند.
اما در دهه های پیشین نه کمربندی بود و نه حمایلی، علامت ها هم نهایتا پنج تیغه بودند و نیمه سنگین. برخی ها یک شال به کمرشان می بستند و آن را محکم می کردند، زیر علم که می رفتند وقتی به جمعیت عزادار دیگری می رسیدند، سر تعظیم فرود می آوردند تا تیغه های علامتشان هم مقابل دیگر عزاداران قد خم کند.اگر تیغه های علم هیئتشان بیشتر از هیئت روبرو بود، گردن می افراختند و دوری در جا می زدند و خودی نشان می دادند، اما آن روز ها علم کشی و علامت بلند کردن تنها مخصوص هیئت های عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) بود. علامت ها را یک هفته پیش از محرم از پشت منبر مساجد، تکایا و یا حسینه ها بیرون می آوردند و تمیز می کردند و غبار یکسال مهجوریت را از روی آن می گرفتند، اما حالا نه تنها برای هیئت های مذهبی که برای تشییع جنازه آدم های نامی و نامور هم علم اجاره می کنند.

 نزاع بر سر علم کشی

با توجه به تغییرات متعدد در نحوه برپایی مراسم مذهبی در ایران طی چند دهه اخیر، دولتمردان برای هرچه بهتر شدن عزاداری های غیر دولتی و ندادن بهانه به دست معاندان و دشمنان دین، دست به دامان قانون شده و حتی با برخی از خرافه گرایی ها هم به شدت برخورد می کنند، اما علم کشی از این قاعده مستثنی شده و هنوز قانون روی این حرکت خط بطلان نکشیده است.
نوشین فتحی، کار شناس حقوقی و وکیل دادگستری در این زمینه به خبرنگار ما گفت: اکنون پرونده های نزاع و حتی نزاع های منجر به قتل متعددی در دستگاه قضایی کشور وجود دارد که منشا بسیاری از آن ها علم و علم کشی در هیئت های مذهبی بوده است.

وی افزود: برخی از جوانان به منظور به رخ کشیدن توان بدنی خود در جلوی هیئت های مذهبی زیر علم می روند و این قدرت نمایی تبعاتی دارد که می تواند باعث بروز نزاع گردد.
فتحی با بیان مصادیقی از این موضوع خاطرنشان کرد: بر اساس تطبیق قانون با برخی از شعائر و مراسم دینی و فتوای بسیاری از بزرگان و مراجع تقلید جهان تشیع، بلند کردن علم و علامت در جلوی هیئت های عزاداری منع شرعی ندارد، اما اگر این اقدامات بدون شناخت اهداف اباعبدالله (ع) و مذهب والای تشیع باشد، تبعات بدی دارد که زمینه وقوع جرم را فراهم می سازد.

تاریخچه علم کشی در ایران

اما به راستی این علامت ماجرا ساز از کجا دارد وارد مراسم و شعائر دینی ایرانیان می شود؟ علامت هایی که تاریخچه اشان ارتباط چندانی با دین اسلام و حتی ایران باستان هم ندارد و با مکتب انسان ساز اسلام زیاد آشنا نیست، از دریچه کدام پنجره باز به خانه ایرانیان راه پیدا کرده که حالا به صاحبخانه ای تبدیل شده که قصد رفتن از این خانه را هم ندارد؟

بسیاری بر این عقیده هستند که علامت و علم و رواج شکل ظاهری و کنونی آن به دوران پس از صفویه باز می گردد، اماتاریخچه علامت در ایران با شکلی غیر از اینکه الان رایج و متداول است، به دوران ایران باستان و ایران پیش از اسلام باز می گردد. آن زمان که آپارتمان های بلند قامت شهری وجود خارجی نداشت، وقتی قرار بود یک مراسم آیینی در محله ای برگزار گردد، ایرانیان یک چوب نسبتا بلند را به تکه پارچه هایی می آراستند و آن را به طور عمودی در کنار دیواری قرار می دادند تا آن هایی که می خواهند در این مراسم شرکت کنند، گمراه نشوند.

بعد ها هم «آق قویونلو ها» و «قره قو یونلو ها» علامت عزاداری را شکل و شمایل دیگری بخشیدند و در عزاداری هایشان از آن استفاده کردند.
اما سریر پادشاهی نامور شدن وقتی بر سر علامت ها نشست که صفویان بر سر کار آمدند. علامت ها با اشکال ظاهری فعلی که مورد تایید علمای دین نبوده، اما با توجه به نیت پاک آن هایی که زیر این علامت ها می روند، آن را کامل رد نکرده و تنها به شکل ظاهری آن ها که شباهت زیادی به صلیب مسیحیان دارد ایراد گرفته اند.

عیسی توکل نژاد، مدرس دانشگاه و باستان شناس در این زمینه به خبرنگار ما گفت: عزاداری برای ابا عبدالله الحسین (ع) حتی در زمان صفویان هم ممنوع بود و بیشتر جنبه زیر زمینی و مخفیانه داشت، اما پس از روی کار آمدن شاه عباس دوم، وی به این نوع از عزاداری ها علاقه پیدا کرد تا جایی که تصمیم گرفت وزارت «روضه خوانی و تعزیه داری» راه اندازی نماید.
وی اضافه کرد: پس از راه انداری این وزارت خانه در دربار صفوی، عده ای از ایرانیان دربار راهی اروپای شرقی شدند تا درباره مراسم آیینی و تشریفات مذهبی آن دوران تحقیق کنند.

توکل نژاد اظهار کرد: برپایی مراسم عزاداری مسیح و حواریون همراه با علایم و شعائر دینی آنان مورد توجه گروه ایرانی قرار گرفت و باعث شد تا ظاهر عزاداری های آن زمان شباهت زیادی به عزاداری های مسیحیان داشته باشد و تنها محتوای آن با دین اسلام و اعتقادات ایرانیان هم خوان گردد.
توکل نژاد افزود: علمای زیادی از جمله امیر کبیر در دوران قاجار، و مراجع عظام تقلید معاصر از جمله آقا نوراله نجفی، آیت الله شوشتری، آیت الله طباطبائی، حاج آقا رحیم ارباب، امام خمینی (ره) ، شهید مطهری و… تلاش فراوانی کردند برای بازگرداندن شعائر و مراسم اصیل ایرانی – اسلامی به عزاداری های حسینی.

اشکالی عجیب با فلسفه ای نا معلوم

حالا نه تنها ظاهر صلیب گونه این علامت ها مورد بحث است که استفاده از شکل و شمایل تندیس های منصوب روی علامت ها همراه با آسیبی که به افرادی که زیر آن می روند وارد می کند نیز مورد توجه بسیاری از صاحبنظران قرار گرفته است.
محمد علی جعفریان، آهنگر ۷۵ ساله ای است که تاکنون حدود پنج یا شش علامت از سه تیغه تا هفت تیغه برای حسینیه ها، تکایا و یا هیئت های مذهبی شهر درست کرده است.
وی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: علامت ها معمولا سه، پنج و یا هفت تیغه هستند، اما برخی هیئت ها برای چشم و هم چشمی تیغه های آن را تا ۱۵ و یا حتی ۱۷ عدد هم افزایش می دهند.
این آهنگر مسن تصریح کرد: طی چند سال گذشته رایج شده که اشعار و یا فراز هایی از زیارت عاشورا را روی تیغه علامت ها منقوش می کنند، اما در قدیم تصاویری از طاووس، کبوتر، طوطی، آهو، گوزن، شمعدان، اژد ها و… روی تیغه های علامت ها نقش می بست.جعفریان آهنگر بدون آنکه دلیل واضحی برای این کار داشته باشد، بیان کرد: تیغه علامت ها حتما باید فرد باشد و هیچ علامتی تاکنون ساخته نشده که تعداد تیغه های آن زوج باشد.حالا پس از گذشت سالیان فراوان از ساخت اولین علامت عزاداری و ارسال یکی از علامت های تاریخی ایران به موزه «تپ قاپو» ترکیه، هنوز مشخص نیست اژد ها که نماد چینی ها و یا ژاپنی ها است، شیر که علامت و نماد ایرانیان باستان و پیش از اسلام است، کبوتر، طوطی، آهو، گوزن و… به چه علت روی تیغه های علامت های عزاداری حسینی جا خوش کرده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات