عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه قطعاٌ از ۱۰۰ درصد پتانسیل جوانان در دوره سربازی استفاده نمی شود از اجرایی نشدن افزایش حقوق سربازان به دلیل کمبود بودجه خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، اسماعیل کوثری با تاکید بر استفاده از پتانسیل عظیم جوانان در طول خدمت سربازی اظهار داشت: گرچه سعی شده تا در طراحی ساز و کار و بستر خدمت سربازی از پتانسیل عظیم و ظرفیت های بالای علمی و تخصصی سربازان به بهترین نحو ممکن استفاده شود ولی نمی توان گفت که قطعاٌ از ۱۰۰ درصد پتانسیل جوانان در این مدت استفاده می شود.

هدف اصلی خدمت سربازی دستیابی جوانان به هنر مدیریت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برابر نبودن ظرفیت تخصصی مورد نیاز با تعداد سربازان متخصص را از دلایل عدم استفاده کامل از پتانسیل های سربازان در دوره خدمت سربازی دانست و گفت: هدف اصلی خدمت سربازی دستیابی جوانان به هنر مدیریت در زندگی شخصی و اجتماعی است تا این افراد بتوانند در پایان دوره خدمت خود با بهره گیری از آموزش های این دوره، نظم را در زندگی خود تثبیت کنند و حس مسئولیت پذیری را در خود ارتقاء دهند.

وی با بیان اینکه از تخصص سربازان نخبه و متخصص در پروژه های تحقیقاتی و عملیاتی از جمله اقدامات انجام شده برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل سربازان است، افزود: با توجه به اعلام نیاز برخی وزارتخانه ها و ارگان ها، تعدادی از سربازان به تناسب تخصص خود به این وزارتخانه ها و ارگان ها معرفی می شوند تا بتوانند دوره خدمت سربازی را در این ادارات بگذرانند.

استفاده از افسران وظیفه در خیابان و چهارراه ها به دلیل عدم وجود نیروی کادری لازم

کوثری در ادامه در واکنش به برخی انتقادات که استفاده از افسران وظیفه دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس را در خیابان ها و چهارراه ها مغایر استفاده حداکثری از تخصص این افراد می دانند گفت: نظم و انظباط ترافیکی بخشی از انظباط جامعه است که توسط افسران وظیفه برقرار می شود لذا پلیس در صورت عدم استفاده از افسران وظیفه در چنین موقعیت هایی مجبور است از نیروهای کادری خود در کنترل ترافیک و برقراری نظم عبور و مرور استفاده کند که با توجه به تعداد نیروهای کادر پلیس، این امر امکان پذیر نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افسران وظیفه راهنمایی و رانندگی در هنگام ماموریت خود در خیابان ها و چهارراه ها، تجارب عملی بسیاری را در برقراری ارتباط با مردم کسب می کنند افزود: البته پلیس راهنمایی و رانندگی با استفاده از تجهیزات و فناوری های جدید در کنترل نظم و انظباط ترافیکی شهرها همچون دوربین های ترافیکی و کنترلی درصدد کاهش استفاده از افسران وظیفه است.

کمیسیون امنیت ملی برنامه ای برای تبدیل خدمت سربازی اجباری به سربازی حرفه ای ندارد

وی در ادامه با تاکید بر اینکه کمیسیون امنیت ملی و مجلس طرح و برنامه ای برای تبدیل خدمت سربازی اجباری به سربازی حرفه ای در دست ندارد گفت: باتوجه به اینکه در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی به دفعات راجع به این موضوع بحث شده، در حال حاضر کمیسیون امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به دلایل متعدد برنامه و طرحی برای روی آوردن به سربازی حرفه ای ندارد.

کوثری یکی از مشکلات خدمت سربازی را عدم استفاده از سربازان بومی دانست و اظهار داشت: گرچه ما به دنبال استفاده از سربازان در شهرها و مناطق همجوار محل سکونت سربازان هستیم ولی با توجه به نبود نیروی کافی در مرز و مناطق مسکونی همجوار مرزها مجبور به استفاده از نیروهای غیر بومی در این مناطق هستیم. اگر نظرسنجی جامعی در پایان دوره خدمت سربازی از سربازان انجام شود شاهد رضایتمندی سربازان خواهیم بود.

احساس رضایتمندی سربازان در صورت نظرسنجی در پایان دوره خدمت سربازی!

وی با یبان اینکه با وجود مشکلات و کاستی های موجود در خدمت سربازی اگر نظرسنجی جامعی در پایان دوره خدمت سربازی از سربازان انجام شود شاهد رضایتمندی سربازان خواهیم بود افزود: کسب رفاقت ها و دوستی های ماندگار، مسئولیت پذیری و آشنایی با قومیت ها و فرهنگ های مختلف از جمله مواردی است که باعث می شود سختی های دوران خدمت سربازی در پایان این دوره به شیرینی بدل شود.

اجرایی نشدن افزایش حقوق سربازان به دلیل کمبود بودجه

وی در پایان ارتقاء حقوق سربازان را از طرح هایی خواند که علی رغم مصوب شدن آن در مجلس شورای اسلامی به دلیل کمبود بودجه معطل مانده است تاکید کرد: پس از تصویب افزایش حقوق سربازان در مجلس شورای اسلامی این مصوبه به شورای محترم نگهبان ارسال شد ولی در شورای نگهبان به دلیل نظر نماینده دولت مبنی بر اینکه این هزینه در ردیف بودجه دیده نشده معطل ماند. اما در صورت اجرایی شدن ارتقاء حقوق سربازان، این طرح می تواند از بار مالی که به واسطه دوره سربازی بر دوش خانواده های سربازان قرار می گیرد بکاهد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات