سرکنسول ایران در کربلا گفت: مایلیم صدور روادید بین ایران و عراق حذف شود و برای مبادله زندانیان ایرانی و عراقی پیگیر امضای تفاهمنامه ای بین دو کشور هستیم.

به گزارش افکارنیوز ، محمدرضا طاهری، در مورد فعالیت های این کنسولگری در کربلا اظهار داشت: ما همواره طبق سیاست های تعیین شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران مسائل مربوط به منافع ایران را در کشورها پیگیری می کنیم. با تغییر دولت ها ممکن است تنها برخی شیوه ها تغییر کند، اما سیاست های کلی تغییری ندارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا تلاشی برای حذف ویزا بین ایران و عراق صورت نمی گیرد، گفت: آمادگی خود را برای حذف روادید بین دو کشور به طرف عراقی اعلام کرده ایم، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

سرکنسول ایران با اشاره به صدور روادید برای افراد عراقی، گفت: سیاست ما بر این است که حداکثر ظرف ۲۴ ساعت ویزا صادر کنیم که ۹۰ درصد موارد ویزای زیارتی و ۱۰ درصد ویزای تجاری است.

قاسمی گفت: در ۶ ماهه اول سال تاکنون ۲۰۲ هزار مورد ویزا از سرکنسولگری کربلا برای عراقی ها صادر کرده ایم و در زمان اوج مسافرت ها در فصل تابستان روزانه ۳ هزار مورد ویزا صادر می شود.

سرکنسول ایران به این نکته اشاره کرد که ما برای صدور روادید از عراقی ها ۲۲ دلار دریافت می کنیم در حالی که ایرانی ها برای دریافت ویزای عراق باید ۴۰ دلار بپردازند و ما در این زمینه با طرف عراقی صحبت کرده ایم تا این رقم برابر باشد.

وی در مورد صدور ویزای تحصیلی و ویزای سلامت نیز گفت: در سال گذشته ۷۰۰ مورد ویزای تحصیلی داشته ایم که در این میان ۳۰ مورد از دانشجویان عراقی بورسیه تخصصی گرفته اند. همچنین طبق هماهنگی بین وزارت بهداشت عراق، سازمان حج و هلال احمر سعی کرده ایم تا ویزای سلامت را با مدت ۲ ماه برای بیماران عراقی توسعه دهیم.

طاهری ادامه داد: از لحاظ پزشکی از کشورهای منطقه مانند هند و پاکستان در سطح بالاتری قرار داریم و در عین حال هزینه های درمان در ایران یک سوم کشورهای دیگر است. مضاعف بر اینکه بیمار نتیجه بهتری می گیرد.

سرکنسول ایران در کربلا در پاسخ به اینکه چرا طرف عراقی علاوه بر هزینه ویزا ۱۰ دلار هزینه اضافی بابت ورود به این کشور می گیرد، گفت: طبق پیگیری های ما این کار هیچ توجیهی ندارد و فقط بر اساس مصوبه شورای استان نجف این کار انجام می شود. پیشنهاد دادیم تا در آینده ای نزدیک با جلسه مشترک با کنسول عراق مشکل را حل کنیم چرا که ما در ایران پول مازادی از افراد عراقی نمی گیریم.

طاهری همچنین در پاسخ به اینکه آیا برای مبادله زندانیان ایرانی در عراق پیگیری هایی شده، گفت: اکنون قرارداد مبادله مجرمین با طرف عراقی نداریم ولی پیش نویس هایی آماده شده و در تلاش برای امضای تفاهمنامه برای مبادله زندانیان ایرانی و عراقی هستیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات