آلودگی هوا در کلان شهرها بخصوص در آسیا باعث ناباروری مردان می شود.به گزارش افکارنیوز ، آلودگی هوای شهرهای بزرگ، به ویژه کلان شهرهای آسیایی، مدتهاست گریبانگیر ساکنان این شهرها شده است. آلودگی هوا در این شهرها هر سال با کاهش دما، سکون توده های هوا و روشن شدن تجهیزات گرمایشی خانه ها به وضعیت هشدار می رسد. ‎ساکنان ابرشهرهای مختلف مثل چین، تهران با این معضل بزرگ دست وپنجه نرم می کنند. هفته جاری انتشار خبر ابتلای یک دختر هشت ساله چینی به سرطان ریه به دلیل تنفس هوای آلوده بازتاب گسترده ای در افکار عمومی این کشور داشت.

به گزارش شینهوا، پزشک این دختر هشت ساله آلودگی هوای محل سکونت او در ایالت جیانگ سو را دلیل ابتلای او به سرطان ریه عنوان کرده است.

همزمان با انتشار این خبر، نتیجه تحقیق گروهی از پزشکان چینی نیز از ناباروری مردان به دلیل تنفس هوای آلوده خبر می دهد. نتیجه این تحقیق که به تازگی منتشر شده است حاکی از بدشکل شدن اسپرم ها و کاهش توانایی باروری آنهاست.

تیم پزشکی دکتر لی زنگ و همکاران او از بیمارستان رنجی در شهر شانگهای، به بررسی نمونه های اسپرمی پرداختند که در مدت ده سال در بزرگترین بانک اسپرم شهر میلیونی شانگهای جمع آوری شده بودند.

نتیجه پژوهش آنان نشان می دهد که اسپرم ها در ده سال گذشته و با افزایش آلودگی هوا در این شهر، رفته رفته بلندتر و بدشکل تر شده اند. این تغییر فرم موجب کاهش توانایی شنای آنها در مایع اسپرم و در نتیجه کاهش باروری اسپرم ها شده است.

نکته قابل توجه اینجاست که دو سوم اسپرم های بررسی شده فاقد استانداردهای تعریف شده سازمان بهداشت جهانی بودند. دکتر لی، مدیر این تیم پژوهشی، هشدار می د هد که باروری مردان قربانی آلودگی هوا می شود.

نتیجه تحقیق در مورد کاهش باروری مردان با تنفس هوای آلوده در حالی منتشر می شود که گروه دیگری از پژوهشگران چینی در مورد تاثیر زیانبار آلودگی هوا بر شکل گیری جنین و تولد نوزادان زودرس هشدار داده بودند.

۱۷ آبان آکادمی جامعه شناسی چین هشدار داده بود که ریزگردهای معلق در هوا منجر به افزایش نقص عضو جنین و تولد نوزادان زودرس می شود.

با این حال هرچند که آلودگی هوا به یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث محافل عمومی در چین تبدیل شده اما ساکنان شهرهای آلوده برای دست و پنجه نرم کردن با این معضل بزرگ چاره ای پیش رو نمی بینند. سال به سال آلودگی هوا در سطح کلان شهرها شدت گرفته است. از جمله شهر پکن را برخی روزها دودمه غلیظی فرا می گیرد که دامنه دید را گاه به حداکثر سه متر کاهش می دهد.

مقامات مسئول پکن اعلام کردند که در نظر دارند با صرف هزینه ا ی بالغ بر۳۶ میلیارد یورو غلظت ریزگردهای این شهر را تا سال ۲۰۱۷ میلادی، به یک چهارم کاهش دهند. ‎ این درحالی است که غلظت ریزگردهای معلق در هوای پکن در سال جاری نسبت به سال گذشته یک چهارم افزایش یافته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات