مجاز یا غیر مجاز شمردن رفت وآمد خودرو ها در شهر بر پایه آخرین رقم درج شده در پلاک آنها بر مبنای زوج یا فرد بودن آن رقم، از جمله عجایبی است که به فرط تکرار و به کمک اجرا در سالیان متمادی و حتی کپی برداری و تکرار در دیگر شهر ها، دیگر هیچ شگفتی ندارد اما آیا می توان این بی تفاوتی عمومی را دستمایه گسترش این راهکار موقتی دانست و رسما خواست که طرح زوج و فرد از در منازل در تهران، «دائمی» شود؟ !

به گزارش افکارنیوز ، تداوم پدیده وارونگی جوی و به دنبال آن شدت گرفتن آلودگی هوا، روز گذشته برای دومین بار در کمتر از یک هفته، جمعی از مدیران پایتخت را گرد هم آورد. حاصل این نشست قابل حدس بود؛ تشدید طرح های محدودکننده ای مانند طرح زوج و فرد خودرو ها (به پیشوند «طرح» دقت کنید! ) که یکی از دائمی ترین طرح های موقت اجرا شده در کشورمان بوده و کار را به جایی رسانده که گسترش مشمولیت آن در این روز ها هم مورد قبول برخی نبوده و خواستار تداوم آن تا پایان سال و همیشگی شدن آن هستند.

ماجرا از این قرار است که پس از برگزاری نشست کمیته آلودگی هوای تهران و اعلام نتایج آن، به رغم آنکه خبر رسید برخی اعضای کمیته مخالف تداوم طرح زوج و فرد سراسری بوده و استدلال خود را ارائه داده اند، محمدهادی حیدرزاده مدیرکل محیط زیست استان تهران که از جمله غایبان این نشست بود، از تدوین پیشنهادی خبر داد که بر پایه آن، دائمی شدن این طرح به عنوان درخواست سازمان محیط زیست استان در شورای عالی ترافیک مطرح خواهد شد.

وحید نوروزی نماینده شهرداری تهران در کمیته آلودگی هوای تهران در واکنش به این خبر و پیشنهاد تداوم محدودیت های ترافیکی تا پایان سال گفت: نه تنها مخالف تداوم طرح زوج و فرد سراسری در اوضاع کنونی بوده و دلایل مخالفت و حتی راهکار جایگزین خود را طرح کرده ایم بلکه باید بگوییم به شدت مخالف تداوم این طرح در سال هستیم و در وجاهت قانونی آن تردید داریم. این موضع شهرداری تهران است که روز گذشته در نشست با مسئولان نیز مطرح شد ولی باید توجه داشت که شهرداری تنها یک رأی در کمیته آلودگی هوا دارد و پیرو تصمیم اکثریت هستیم.

معاون اجرایی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: طرح زوج و فرد از در منازل، راهکاری موقت و مسکن است که تداوم آن موجب افزایش فشار بر مردم خواهد شد؛ فشاری که بر قشر مستضعف وارد می آید، نه مرفهانی که غیر مستقیم تشویقشان می کنیم با خرید دو خودرو، محدودیت را دور بزنند. اینجاست که باید ببینیم با تداوم این روند یا تلاش برای تعمیم آن به کل سال، دنبال چه چیزی می گردیم؟ این طرح دو فایده می تواند داشته باشد؛ کاهش ترافیک و کاهش آلودگی. جدای از تأثیرات ترافیکی که نمی تواند مدنظر کمیته آلودگی هوا باشد، اگر با تشدید این طرح به دنبال کاهش آلاینده ها هستیم، باید گفت اثر موقت این طرح در بلندمدت کمرنگ خواهد شد و تنها فشار بر مردم افزایش خواهد یافت.

نوروزی در ادامه به پیشنهاد ارائه شده شهرداری برای جایگزینی زوج و فرد سراسری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما برای جایگزینی زوج و فرد از در منزل، اعمال محدودیت های خاص ترافیکی بود؛ مثلا اعلام کنیم تا عبور از شرایط اضطرار، خودروهای فرسوده مانند پیکان به هیچ عنوان اجازه تردد در سطح شهر را ندارند یا تردد موتور سیکلت در هسته مرکزی شهر را برای چند روز ممنوع کنیم. پس از آن به پلیس مأموریت دهیم تا مانع تردد خودروهای فرسوده و آن دسته از خودروهایی که آلایندگی شان آشکار است شود. در این صورت، نتایجی به مراتب بهتر از زوج و فرد از در منازل به دست خواهد آمد چراکه به باور ما، توقف موقت تردد خودروهای فرسوده و موتورسیکلت به مراتب اثرات بهتری به همراه خواهد داشت تا منع تردد نیمی از خودرو ها در روز.

وی افزود: پیشنهاد دیگری که مطرح کردیم، اعتبار سنجی تصمیمات کمیته بود؛ به این صورت که درخواست کردیم یک نهاد معتبر علمی و دانشگاهی انتخاب شود تا به صورت بی طرف، بررسی کند که یک، چند درصد مصوبات این کمیته اجرایی می شود؟ دو، این تصمیمات چند درصد در کاهش آلودگی هوا اثر دارد؟ با طرح این پرسش ها و پس از بررسی، عملکرد کمیته ارزیابی کمی و کیفی خواهد شد و آسان تر می توان قضاوت کرد که حاصل فشار بر مردم و گرفتن حق تردد ایشان در برخی مواقع سال، چه فواید و مضراتی داشته است.

نوروزی در پاسخ به اینکه سهم شهروندانی که از تصمیمات کمیته آلودگی هوا بهره مند می شوند در این کمیته چیست، گفت: سهم شهروندان یکی از کلیدی ترین نکات مغفول در کنترل آلودگی هواست چرا که از یک سو کیفیت سوخت و خودرو ها در جای دیگری تعیین می شود و از سوی دیگر، مردم نقشی در تعیین و تغییر قوانین کنترلی مانند تعیین سن معاینه فنی یا استاندارد ها ندارند. این در حالی است که تا کیفیت هوا بر پایه تعریف قانون «خاص» می شود، مدیران گرد هم می آییم و محدودیت تردد اعمال می کنیم. اینجاست که ما می گوییم نباید بر مردم فشار آورد. تصمیمات ما باید به گونه ای باشد که منتی بر سر مردم نگذاشته و پس از هشت سال رها شدن معضل آلودگی هوا، نگوییم به خاطر مردم باید زوج و فرد کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره قیاس آلودگی هوای تهران با شهرهایی مانند اهواز و تفاوت تصمیمات گرفته شده در این دو شهر، گفت: ما بر این باوریم که بنا بر استانداردهای وزارت بهداشت - که از سوی دولت ابلاغ شده - در شهر تهران بیش از دوسوم سال، شرایط ناسالم حاکم است اما استانداردهای مورد استفاده در سازمان محیط زیست، سهل گیرانه تر است. به عبارت بهتر، در شرایطی که بر پایه استاندارد وزارت بهداشت، گاه گذشتن غلظت یک آلاینده از حد استاندارد، هوا را در وضعیت ناسالم قرار داده و باید ماجرا اعلان و برای رفع آن تصمیم گرفته شود، سازمان محیط زیست بنا بر استانداردی عمل می کند که شاید هوا را سالم توصیف کند. البته با همه این تفاسیر، باید گفت که تهران اوضاع بهتری دارد و وضعیت دیگر شهر ها مثل اهواز به مراتب بد تر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات