رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری با اشاره به اینکه یکی از راه هایی که مورد توجه افراد سودجو و فرصت طلب قرار گرفته فیشینگ نام دارد، اظهار داشت: مهم ترین مسئله در حملات فیشینگ، چک کردن URL است.

به گزارش افکارنیوز ، سرهنگ نیک نفس رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری در خصوص یکی از جرایم سایبری به نام فیشینگ اظهار داشت: امروزه دسترسی غیرمجاز به اطلاعاتی همچون نام کاربری، گذر واژه و یا اطلاعات کارت های اعتباری به شدت در حال افزایش است و یکی از راه هایی که مورد توجه افراد سودجو و فرصت طلب قرار گرفته فیشینگ نام دارد.

وی ادامه داد: در این نوع از کلاهبرداری افراد سودجو اقدام به طراحی صفحات جعلی مانند صفحات لاگین، درگاه های پرداخت الکترونیکی بانک ها و… برای به سرقت بردن اطلاعاتی نظیر کلمات کاربری و رمزهای عبور و اطلاعات بانکی می کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا ضمن بیان این مطلب گفت: شبکه های اجتماعی، سایت های حراجی، درگاه های پرداخت آنلاین و صفحات لاگین نمونه ای از ابزارهای الکترونیکی هستند که این افراد اقدام به جعل و شبیه سازی آنان می نمایند و از این طریق باعث می شوند کاربران اطلاعات حساس و محرمانه خود را در وب سایت های جعلی که در ظاهر کاملا شبیه وب سایت های سالم و قانونی است وارد کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از شیوه های متداول و رایج در فیشینگ ارسال لینک ها و آدرس های متعلق به سازمان های غیر واقعی و جعلی از طریق ایمیل است؛ آدرس هایی که تنها تفاوت آن ها با آدرس اصلی یک یا دو حرف است یا از دامین های فرعی گمراه کننده برای ایجاد آن ها استفاده شده است.

نیک نفس، ایمیل از طرف فردی که ادعا می کند دوست یا همکار شما است، پیغام یا تبلیغ در شبکه های اجتماعی، وب سایتی قلابی که برای امور خیریه تقاضای کمک می کند، وب سایتی با نامی مشابه وب سایت هایی که شما متناوباً به آن ها سر می زنید، در برنامه های پیغام فوری مانند یاهو مسنجر یا ویندوز لایو مسنجر، از طریق پیام های کوتاه تبلیغاتی بر روی تلفن همراه را از جمله حملات فیشینگ و ارسال لینک های صفحات جعلی برشمرد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری افزود: ایمیل های فیشینگ معمولاً دارای لوگوها و تیترهای رسمی از بانک ها یا موسسات مالی معتبر هستند و حاوی درخواست ارائه اطلاعات شخصی و حساس هستند. سازندگان این ایمیل ها معمولاً برای رسمی جلوه دادن بیشتر فعالیت های خود، لینکی از سایتی با ظاهری آراسته و رسمی به ایمیل های خود اضافه می کنند، بعضی از ایمیل های فیشینگ حاوی فایل ها و برنامه های مخرب نیز هستند به همین دلیل یکی از بهترین راه ها برای مقابله با آن ها به روز سازی نرم افزارهای امنیتی و مرورگرها است.

نیک نفس در خاتمه اظهار داشت: در حملات فیشینگ مهم ترین مسئله چک کردن URL است، دقت داشته باشید آدرس سایت کاملاً صحیح و مطابق با آدرس صفحه مورد نظر شما باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات