رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: با ایجاد تمهیداتی برای استفاده از موتورسیکلت های برقی و اعمال محدودیت برای تردد موتورسیکلت های بنزینی سهم بالایی از آلودگی هوا را می توان کاهش داد.

به گزارش افکارنیوز ، حافظی گفت: مقابله با آلودگی هوا طرحی نیست که بتوان لحظه ای برای آن تصمیم گرفت و توقع داشته باشیم لحظه ای نیز پاسخ بگیریم و نیاز به برنامه ریزی دارد چراکه عوامل مختلفی باعث آلودگی می شوند و راه کارها نیز می بایست متناسب با تمامی این عوامل باشد.

رئیس کمسیون سلامت شورای شهر تهران اظهار داشت: باید طرحی جامع و متشکل از مسیرهای موازی و همزمان طراحی کرد و به یک مسیر بسنده نکرد.

وی افزود: یکی از راه کارهای سریع و کوتاه مدت مدیریت بر موتورخانه های منازل و ساختمان های تجاری و اداری است چراکه شاهد هستیم آلودگی هوا از اواسط آبان تا اواسط دی ماه به صورت ناگهانی به اوج می رسد و در این مقطع زمانی است که علاوه بر کاهش درجه دمام بالغ بر ۲ میلیون موتورخانه و سیستم های گرمایشی در سطح شهر فعال می شوند که یک از منابع اصلی آلودگی هوا است که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته است و نیاز به اطلاع رسانی و استانداردسازی این امر احساس می شود.

وی ادامه داد: کنترل آلودگی هوای تهران نیاز به فرهنگ سازی و مشارکت مردم دارد و تعطیلی تنها یک مسکن است که آسیب زا است.

وی افزود: تعطیلی آخرین راه است که در مواقع اضطرار مجبوریم به سمت آن حرکت کنیم اما قطعا راه تایید شده ای نیست و علاوه بر لطمه های اقتصادی، آشفتگی روحی و روانی نیز برای خانواده ها ایجاد می کند.

حافظی در ادامه بیان داشت: برای مقابله با آلودگی هوا باید به سمت روش های علمی و استاندارد حرکت کنیم و برای یک برنامه میان مدت استفاده از موتورسیکلت های برقی را در دستور قرار دهیم چرا که یکی از منابع آلوده کننده هوای شهر تهران که سهم بالایی از این آلودگی را به خود اختصاص می دهند موتورسیکلت ها هستند که براساس گزارش های کارشناسی هر موتورسیکلت معادل ۳ تا ۶ خودرو ایجاد آلودگی می کند و توجه بدی مسئولان را می طلبد.

وی افزود: بیشترین آلودگی هوای تهران در مناطق مرکزی است و با وجود اعمال طرح ترافیک در این مناطق اما شاهدیم که به راحتی موتورسیکلت ها در این محدوده تردد می کنند و به ازای خارج کردن هر ۶ خودرو با اجازه ورود یک موتورسیکلت به این طرح به همان میزان به آلودگی هوا افزوده ایم.

حافظی در ادامه تاکید کرد: باید تمهیداتی اندیشیده شود برای استفاده موتورسیکلت های برقی و پس از ایجاد تسهیلات لازم در این زمینه محدودیت های تردد موتورسیکلت در مناطق مرکز شهر را اعمال کنیم.

حافظی خاطرنشان کرد: راهکارهای کاهش آلودگی هوا قطعا نیاز به استفاده از مسئولین متحصص دارد که در همین راستا کمیسیون سلامت و کمیته محیط زیست شورای شهر تهران این کار را آغاز کرده و با دعوت از حدود ۶۰ نفر از اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه قدم هایی برداشته شده که امیدواریم در ادامه راه با استفاده از نظرات این افراد بتوانیم این امر را مدیریت کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات