رئیس سازمان سوادآموزی کشور با اشاره به ریشه کنی بی سوادی تا پایان برنامه پنجم توسعه، گفت: در حال حاضر ۱۴.۶ دهم درصد از جمعیت ۷۵ میلیونی کشور بی سواد هستند.

به گزارش افکارنیوز ، علی باقرزاده با بیان این مطلب گفت: بیش از ۹ میلیون و ۷۱۵ هزار بی سواد در گروه سنی بالای ۶ سال در کشور شناسایی شده اند که باید اقدامات ویژه ای را برای سوادآموزی آنها انجام دهیم. در حال حاضر، بیش از سه میلیون و ۴۵۶ هزار بی سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور شناسایی شده است که ۶.۸ دهم درصد جمعیت کشور است.

باقرزاده درباره اینکه تنها تا پایان برنامه پنجم توسعه دو سال زمان باقی مانده است و آیا می توان در این فرصت کوتاه، جامعه هدف بی سوادان را جذب تحصیل و سوادآموزی کرد، گفت: راه اندازی بانک اطلاعاتی اسمی بی سوادان، تهیه شناسنامه تحصیلی شهروندان زیر ۵۰ سال، تنوع در روشهای تدریس، انسداد مبادی ورودی بی سوادی در مقطع ابتدایی، توسعه آموزشهای فرد به فرد، افزایش کیفیت آموزش و تغییر شیوه و کتابهای درسی سوادآموزان از مهمترین برنامه های این سازمان برای ریشه کنی بی سوادی در کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه است.

وی ادامه داد: البته در کنار اقدامات ما لازم است که مرکز آمار ایران نیز اطلاعات اسمی افراد را در اختیار ما قرار دهد. از سوی دیگر سازمان صدا و سیما نقش پررنگی در افزایش انگیزه بیسوادان دارد و باید به روشهای مختلف معایب بی سوادی را برای این قشر تکرار کند تا آنها تشویق به سوادآموزی شوند. اگر همه این عوامل همسو با هم فعالیت کنند، قطعاً تا پایان برنامه پنجم توسعه جشن ریشه کنی بی سوادی را خواهیم گرفت.

بیشتر تصادفات منجر به فوت برای کسانی است که سواد اولیه را ندارند

به گفته باقرزاده گفت: بی سواد در دنیا با سه ویژگی آسیب دیده، آسیب پذیر و آسیب رسان شناخته می شود و به همین دلیل باید به امر سوادآموزی توجه کرده و برای حل آن برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال بر اساس آمار، عمده تصادفات منجر به فوت یا تصادفات سنگین از سوی کسانی است که سواد اولیه را ندارند. دلیل آن هم این است که مقررات یا التزام مقررات راهنمایی و رانندگی را نمی دانند، بنابراین می توان گفت که با ریشه کنی بی سوادی، مشکلات فرهنگی و اجتماعی از جمله موضوع فرهنگ ترافیک و رانندگی حل می شود.

رئیس سازمان سوادآموزی کشور درباره بیشترین استانهای دارای بی سواد گفت: استانهای تهران، مازندران، سمنان و اصفهان کمترین بی سواد و استانهای سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان و کرمان بیشترین بی سواد را در کشور دارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات