جلوگیری از خشک شدن مخاط گلو سرفه ها ی مداوم و زجرآور، زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهند.

به گزارش افکارنیوز ، صرف نظر از زمان و رطوبت، هنگامی که ویروس ها، باکتری ها، گرد و غبار، گرده، و سایر مواد خارجی راه تنفسی در گلو و ریه ها را تحریک می کنند حالت سرفه ایجاد می شود. سرفه واکنشی است که بدن برای پاکسازی معابر تنفسی از این مزاحمان انجام می دهد. سرفه می تواند یک ماده خارجی را با سرعت بالا (۱۰۰ مایل در ساعت) از بدن خارج کند. سرفه وقتی طولانی می شود دردناک و خسته کننده شده و بیمار را از حوصله می برد. گاهی شدت و تکرار سرفه ها باعث دل درد هم می شود. در اغلب موارد، می توان هنگام سرفه با داروهای خانگی گلو را تسکین داد تا تنفس آسان تر و در نتیجه سرفه کمتر شود.

برای اینکه راه درمان مناسب را پیش بگیرید لازم است که نوع سرفه را تشخیص دهید زیرا هدف برخی از داروها مرطوب نگه داشتن گلوی خشک است؛ در حالی که داروهایی مانند اکسپکتورانت، به سرفه کردن و خارج شدن مخاط کمک می کنند. بسیاری از درمان های خانگی برای هر دو نوع سرفه مفیدند.

جلوگیری از خشک شدن مخاط گلو سرفه ها ی مداوم و زجرآور، زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهند. سرفه می تواند توسط مدت زمان بروزش تعریف شود. سرفه مختصر توسط عواملی مانند هوای سرد، گازهای تحریک کننده، تنفس گرد و غبار، یا رسیدن غذا به راه ها ی هوایی ایجاد می شود. سرفه مداوم به طور معمول همراه با خلط و ترشحات ناشی از اختلالات تنفسی بیماری ها یی مانند سرماخوردگی آنفلوانزا، ذات الریه یا سل است. توجه داشته باشید سرفه مداوم همیشه باید توسط پزشک بررسی شود زیرا در مواردی سرفه ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. بعضی از سرفه ها خشک هستند و معمولا با گلو درد همراهند. اما نشانه سرفه ها ی مرطوب خلط است.

نوشیدن آب و مایعات گرم
آب زیاد بنوشید. مصرف مایعات باعث می شود باکتری ها ی مضر و ویروس ها از گلو شسته شوند. در ضمن مرطوب بودن محیط گلو مانع تحریک بیشتر و تکرر سرفه می شود. نوشیدن چای یا آب لیمو همراه با آب گرم و یک قاشق مربا خوری عسل بسیار مفید است. مایعات گرم خلط گلو را کاهش می دهد و عسل نیز سطح گلو را پوشش می دهد و مانع تحریک آن و تشدید سرفه می شود.

دارچین
دو تکه چوب دارچین را در یک فنجان آب آهک بجوشانید و چند قطره آب لیموترش به آن اضافه کنید. دارچین خلط آور است. لیموترش هم دارای ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا بدن بتواند به مبارزه با بیماری و در نتیجه سرفه ادامه دهد. یک قاشق غذا خوری عسل گرم را با یک چهارم قاشق چایخوری پودر دارچین مخلوط کنید. این معجون در درمان سرفه، سرماخوردگی و سینوزیت موثر است.

شیرین بیان
ریشه شیرین بیان برای درمان سرفه و مشکلات برونشیت توصیه می شود. این گیاه نه تنها به عنوان طعم دهنده بلکه به عنوان یک تسکین دهنده نقش مرهم را برای گلو ایفا می کند. شیرین بیان گلوی ملتهب را آرام و به رفع خلط ها ی آن کمک می کند. شیرین بیان واقعی یا آبنبات ها یی که در واقع با آن تهیه شده اند برای این منظور مفیدند. به دم کرده شیرین بیان یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید و در طول روز چند بار بنوشید.

سیر
یکی از بهترین درمان ها ی طبیعی برای سرفه سیر است. سیر سرشار از خواص آنتی بیوتیکی و ضدویروسی است. به علاوه سیر کمک می کند تا با سرفه کردن باکتری ها را بیرون بریزید. برخی از کارشناسان توصیه می کنند که برای رهایی از شر سرما خوردگی و استفاده از خواص سیر باید آن را به صورت خام بخورید. آنها بلع ۴ تا ۸ حبه سیر خام رادر روز توصیه می کنند. این روش برای بسیاری از افراد سخت است. این افراد می توانند سیر خام را با ماست مخلوط کرده و با اضافه کردن مقداری سبزی معطر آن رامصرف کنند. حتی می توان سیرخام را به سالاد فصل اضافه کرد. یک فنجان از عصاره سیر مشکل سرفه را برطرف می کند و به سادگی آماده می شود. به ۱ تا ۳ خوشه سیر ۲ لیتر آب اضافه کرده روی حرارت کم به مدت یک ساعت بگذارید تا بجوشد. محلول را از صافی بگذرانید و استفاده کنید.

عسل
عسل مدت هاست که در طب سنتی چینی برای سرفه استفاده می شود زیرا خلط آور طبیعی است. عسل به علت داشتن خواص آنتی اکسیدانی و التیام دادن زخم ها در کاهش التهاب مجاری تنفسی و کاهش سرفه موثراست. ۱ قاشق غذاخوری عسل را در ۱ فنجان آب گرم حل کرده و بنوشید این نوشیدنی مناطق حساس گلو را پوشش داده و در مجموع گلو را نرم می کند.

زنجبیل
زنجبیل دارای خواص ضدویروسی است و ترکیب آن همراه با شیرین بیان و رازیانه در درمان سرفه کاربرد دارد. برای تهیه دم کرده زنجبیل، شیرین بیان و رازیانه، ترکیب ۲ قاشق چایخوری ریشه تازه زنجبیل خرد شده، ۲ قاشق چایخوری رازیانه و یک قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان خشک را در ۲ فنجان آب جوش بریزد. سر آن را پوشانده و به مدت ده دقیقه بگذارید بجوشد یک یا ۲ قاشق چای خوری عسل برای شیرین کردن دم کرده استفاده کنید. یک تا دو فنجان، هر یک تا دو ساعت، بنوشید اما در روز بیش از ۳ فنجان ننوشید. روش دیگر این است که بر روی یک قطعه از زنجبیل کمی نمک پاشیده و آن را بجوید. زنجبیل در کاهش سوزش گلو نقش دارد.

دانه خردل
دانه خردل به طور کلی به عنوان ادویه ای مفید شناخته شده و در واقع غنی از مواد مغذی گیاهی مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست. دانه این گیاه محرک است اما برای سرفه مرطوب مفید است. دانه خردل حاوی ترکیبات گوگرد است که مخاط آور است. برای استفاده از این خاصیت باید دانه ها ی خردل را خرد کرده و یک قاشق چایخوری از پودر دانه ها را به مدت ۱۵ دقیقه دریک فنجان آب گرم قرار دهید.

فلفل سیاه
فلفل سیاه هم تا حدودی محرک است و برای افرادی که سرفه ها ی خلطی شدید دارند مفید است. یک قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را در یک فنجان ریخته و روی آن آب جوش بریزید؛ سپس با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید.

غرغره با آب نمک
ساده ترین راه حل برای کاهش سرفه غرغره آب نمک است. هر یک یا دو ساعت غرغره را تکرار کنید. بهتر است نمک را با آب گرم مخلوط کنید. آب نمک خاصیت جمع کنندگی دارد و برای کمک به کاهش تحریک و التهاب گلو موثر است.

آویشن
اغلب شربت ها ی ضد سرفه موجود در داروخانه ها حاوی عصاره آویشن هستند. ترکیب آویشن و نعناع به باز شدن لوله ها ی تنفسی کمک می کند. همچنین خواص ضد عفونی کننده و ضد انقباض هم دارد. برای تهیه شربت خانگی دو قاشق چایخوری از آویشن نعنا وریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب جوش بریزید درآن را گذاشته و بگذارید یک ساعت و نیم بماند. سپس یک یا دو فنجان عسل اضافه کنید. در صورتیکه عسل حل نمی شود روی حرارت بگذارید و هم بزنید. شربت تهیه شده را در یخچال نگهداری کرده و در مواقع لازم یک قاشق چای خوری میل کنید.

سوپ مرغ
این توصیه بزرگترها را جدی بگیرد زیرا واقعا سوپ مرغ برای سرفه ناشی از سرماخوردگی مفید است. سوپ مرغ دارای خواص ضد التهابی است که از اثرات بد ناشی از سرفه جلوگیری می کند.
به علاوه، سوپ مرغ حاوی سیستئین است، که رقیق کننده و دفع کننده خلط است.

بخور آب گرم
یکی از آسان ترین و در عین حال موثرترین راهکارهای خانگی کاهش سرفه بخور است. تنفس بخار گرم کمک می کند که راه ها ی تنفسی نرم و مرطوب شده و خلط ها خارج شوند. یک ظرف آب گرم را روی اجاق گاز قرار دهید، وقتی شروع به جوشیدن کرد می توانید چند قطره عصاره اوکالیپتوس داخل آن بریزید. ظرف آب جوش را در مقابل خود قرار دهید، یک حوله روی سرتان به گونه ای بگذارید که مجبور باشید حرارت و بخار آب را تنفس کنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به این حالت بمانید. تاثیر بخور را بلافاصله با نرم شدن مجاری سینه خود احساس می کنید. خانواده ها یی که بزرگسالان و یا کودکان مبتلا به سرفه ها ی مزمن دارند بهتر است با قرار دادن ظرف آب روی اجاق یا استفاده از دستگاه ها ی بخور همواره محیط داخل خانه را مرطوب نگه دارند.

چند راهکار دیگر
آبنبات ها ی سرد بمکید. خشکی گلو باعث خارش شده اما این آبنبات ها با سرد کردن، التهاب و خارش گلو را کاهش می دهند.

یک قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را بنوشید. سرکه به عنوان ضد التهاب و ضد عفونی کننده در پاکسازی گلو موثر است.

زیاد استراحت کنید. استراحت بدن را قادر می سازد تا با ذخیره کردن انرژی به اندازه کافی برای مبارزه با عفونتی که باعث سرفه شده مبارزه کند.

هوای اطراف خود را تمیز نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که هوا ی خانه- محل تنفس - از مواد محرک موجود در هوا مانند دود سیگار و یا دود شومینه عاری است. ناخالصی هوا به ریه ها آسیب می زند و سرفه را تشدید می کند.

معجون ضد سرفه
اگر سرفه آزارتان می دهد این معجون را در خانه آماده و مصرف کنید. به خاطر داشته باشید اگر سرفه شما طی چند روز برطرف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. این معجون تنها باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و سرفه زودتر دست از سرتان بردارد.

مواد لازم:
۴/۱ قاشق چایخوری فلفل قرمز
۴/۱ قاشق چایخوری زنجبیل
یک قاسق سوپ خوری عسل
یک قاشق سوپ خوری سرکه سیب
دو قاشق سوپ خوری آب
تمام این مواد را در یک فنجان ریخته و بخوبی مخلوط کنید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات