پنج سال از آغاز روند خشکیدگی جنگل های زاگرس می گذرد؛ جنگلهایی که منبع تامین ۴۰ درصد از آب شیرین کشور بوده و زندگی تعداد زیادی از عشایر و روستاییان استانهای زاگرسی به آن وابسته است و نابودیشان می تواند سرتاسر کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

به گزارش افکارنیوز ، در کشوری که سرانه جنگلی پایینی دارد مرگ حتی یک درخت هم بسیار با اهمیت است؛ اما با این حال سیر نابودی جنگلهای ایران همچنان ادامه داشته و هر روز درختان بلوط بیشتری در پی بی توجهی مردم و مسئولین سر به دامان زاگرس می گذارند و به مرگی آرام و بی صدا جان می سپارند.

اینکه در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست گزارشی از وضعیت جنگل های زاگرس ارائه و با دستور رییس جمهور مقرر شود که مطالعات دقیق تری برای حل بحران نابودی جنگل های زاگرس صورت گیرد جای خوشحالی بسیاری دارد؛ چرا که می توان امید داشت با گذشت پنج سال از شیوع بیماری" زغالی بلوط" و تهیه چندین طرح حفاظتی و تکرار ماجرای عدم تامین اعتبار، اینبار با سرعت بیشتری به مسئله این جنگلها رسیدگی شود.

یک ششم جنگل های زاگرسی کشور آلوده به بیماری ذغالی بلوط

۳۰۰ هزار هکتار از جنگل های بلوط در وضعیت بحرانی

به گفته کامران پور مقدم، مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل، مراتع و آبخیزداری کشور، در حال حاضر یک ششم جنگل های زاگرسی کشور آلوده به بیماری ذغالی بلوط بوده و از این یک میلیون هکتار نیز، ۳۰۰ هزار هکتار با آلودگی بیش از ۵۰ درصد در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وی با بیان اینکه جنگل های زاگرسی هفت استان ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، کرمانشاه و فارس را در گیر بیماری قارچی زغالی بلوط هستند، به خبرنگار ایسنا می گوید: با وجود پراکنده بودن مناطق بحرانی می توان گفت استان های ایلام، لرستان و کرمانشاه به ترتیب دارای بیشترین مناطق بحرانی هستند.

مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، در خصوص چرایی شدت بیماری زغالی بلوط در این سه استان اینگونه پاسخ می دهد: بر اساس تحقیقاتی که سازمان جنگل ها با همکاری موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع انجام داده مشخص شده است که مناطق بحرانی عمدتا جنگل های لبه ای یا حاشیه ای هستند؛ یعنی جایی که مناطق گرمسیری تمام شده و وارد مناطق معتدل زاگرسی می شویم که این مسئله نشان می دهد تغییرات آب و هوایی به وجود آمده، در شدت یافتن این بیماری تاثیرگذار بوده است.

برای کنترل آفات درختان بلوط جنگل های زاگرس ۳۰۰ میلیارد تومان پول لازم است

سرپرست دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مشکل همیشگی عدم تامین اعتبار برای مدیریت جنگل های زاگرسی می گوید: برای کنترل آفات درختان بلوط جنگل های زاگرس ۳۰۰ میلیارد تومان پول لازم است که اگر این اعتبار تامین نشود بیماری خشکیدگی بلوط همچنان پیشرفت می کند.

سابقه بیماری زغالی یا خشکیدگی بلوط در کشور به سال ۸۷ می رسد، نکته ای که پورمقدم عنوان و در عین حال یادآوری می کند: از همان سال سازمان جنگل ها، با همکاری موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع از مناطق بازدید کرده و پس از بررسی هر منطقه علت این پدیده را وجود سه نوع سوسک چوب خوار عنوان کردند.

به گفته مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، در سال ۸۹ طرح جامعی برای کنترل این پدیده تهیه شد و در سال ۹۰ با اجرای یک دستور العمل ضربتی، چند عملیات اجرایی هم انجام شد که به دلیل محدودیت های اعتباری ناقص ماند و در سال ۹۱ نیز کارگروه ویژه ای متشکل از صاحبنظران کارشناسان و محققان جنگل شناسی تشکیل و مجددا دستور العمل جامعی به استان های درگیر ابلاغ شد که در آن راهکارهای اجرایی برای کنترل و پیشگیری از این پدیده مشخص شده بود.

پور مقدم خاطر نشان می کند: بیماری زغالی بلوط سابقه ای بسیار طولانی در کشورهای حوزه مدیترانه، انگلستان و آمریکا داشته و در برخی کشورها پیشینه آن به ۲۰۰ سال پیش باز می گردد.

وی با بیان اینکه بیماری زغالی بلوط در برخی زیرپایه های بلوط جنگل های شمال نیز مشاهده شده است، تصریح می کند: البته این مسئله در جنگل های شمال میان درختان بلوط گسترش چندانی نداشته و در عوض با خشکیدگی گونه ی منحصر به فرد شمشاد مواجه هستیم که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای آن نیز تمهیدات ویژه ای اندیشیده است.

در حال حاضر یک ششم جنگل های زاگرسی کشور آلوده به بیماری ذغالی بلوط بوده و از این یک میلیون هکتار نیز، ۳۰۰ هزار هکتار با آلودگی بیش از ۵۰ درصد در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با درمان و جلوگیری از گسترش بیماری خشکیدگی بلوط امکان بازگشت مجدد آن وجود دارد یا نه می گوید: اکوسیستم های جنگلی از پیچیده ترین اکوسیستم های جهان محسوب می شوند که هیچ چیزی در آنها صد در صد نیست اما ما سعی می کنیم اکوسیستم های جنگلی کشور را به نحوی مدیریت کنیم که زادآوری و پایداری جنگل ها تقویت شود.

۹۳ درصد بلوط های زاگرسی شاخه زاد هستند

حضور دام بیش از ظرفیت عامل جلوگیری از دانه زادی جنگل ها

حیات یک اکوسیستم جنگلی زمانی تضمین می شود که زادآوری آن از طریق بذر باشد اما به گفته مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، آبخیزداری و مراتع کشور، در حال حاضر زادآوری ۹۳ درصد از درختان بلوط جنگلهای زاگرس به جای بذر از طریق شاخه زنی است.

پور مقدم ادامه می دهد: از آنجا که این درختان هم سن بوده و ارتفاع آنها کم تر از پنج متر است توانایی تولید بذری که قوه نامیه داشته باشد، ندارند. چرا که متاسفانه در ۵۰-۶۰ سال گذشته جنگل های این مناطق قطع یکسره شده و به صورت شاخه زاد درآمده اند و به همین دلیل در معرض آسیب های بسیاری قرار دارند.

وی تاکید می کند: در حال حاضر تنها کاری که می توان انجام داد این است که عملیات پرورش این جنگل ها را به سمت دانه زادی پیش ببریم؛ اما شرایط اکوسیستم زاگرس به نحوی است که نمی توانیم این کار را انجام دهیم. چرا که خاک حاصلخیز این جنگل ها از بین رفته و حضور دام بیش از ظرفیت رویشگاه ها باعث کوبیده شدن خاک شده است.

دیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، آبخیزداری و مراتع کشور با بیان اینکه اگر نهالی در کف جنگل ها نباشد پایه های فعلی نمی توانند بقای اکوسیستم را تضمین کنند، اضافه می کند: همچنین زراعت در زیراشکوب جنگل ها باعث شده که هیچ گونه زادآوری در کف جنگل ها باقی نماند.

مشارکت جوامع محلی شاهکلید نجات بلوط های زاگرس

کشاورزی و چرای دام همچنان نفس جنگل های زاگرس را تنگ تر می کنند

کاظم نصرتی نصرآبادی، رییس جامعه جنگلبانی ایران درباره علت طغیان این آفت، می گوید: در سال های اخیر به دلیل تغییر اقلیم و کاهش بارندگی ها و تبدیل بارش ها از برف به باران مقدار رطوبت جنگل ها کاهش یافته و باعث تضعیف درختان شده است که آن را مستعد آفات و امراض می کند. همچنین در قسمت هایی از جنگل های زاگرس نیز به دلیل چرای بیش از حد دام و شخم زدن کف جنگل، اجازه ادامه حیات از جنگل ها گرفته شده و تنها درختان کهنسال باقی مانده اند که آنها نیز بعد از مدتی نابود می شوند.

هادی کیا دلیری رییس انجمن علمی جنگل بانی ایران نیز با بیان اینکه کشاورزی مهمترین عامل تخریب جنگل های زاگرس است، اضافه می کند: کشاورزان با شخم زدن زمین زیر درختان فرصت زادآوری را از جنگل گرفته و اجازه نمی دهند نهالی باقی بماند تا جنگل ها برای آیندگان حفظ شوند.

وی ادامه می دهد: مدیریت اشتباه و رفت و آمدهای ناآگاهانه مردم و گردشگران به مناطق جنگلی از دیگر عوامل مهمی است که هر کدام نقش بسیار مهمی در تخریب و نابودی جنگل ها دارند؛ زیرا ۹۵ درصد افرادی که وارد مناطق جنگلی می شوند نسبت به کارهایی که باید انجام دهند هیچ اطلاعی ندارند و اکنون توریسم و گردشگری در جنگل های ما به شدت مخرب و بی قاعده است.

وی می افزاید: در بسیاری از مواقع گفته می شود که معیشت مردم به شدت به جنگل وابسته بوده و نمی توان آن ها را از بهره برداری در جنگل ها منع کرد اما این نیازی است که دیگر ارگان های کشور باید برای آن چاره ای بیندیشند.

سازمان جنگل ها به تنهایی نمی تواند کاری را انجام بدهد

ریییس انجمن علمی جنگلبانی ایران در خصوص راه توقف روند نابودی جنگل های زاگرس و کنترل بیماری زغالی بلوط با بیان اینکه تاکنون توقعات اشتباه بسیاری از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور داشته ایم، می گوید: مسئله حفاظت از جنگل ها فراسازمانی بوده و سازمان جنگل ها به تنهایی نمی تواند کاری را انجام بدهد؛ مثلا زمانی که موضوع اشتغال زایی و تخریب جنگل ها با یکدیگر تداخل پیدا می کند سازمان جنگل ها به تنهایی نمی تواند کاری را از پیش ببرد بلکه سازمان های دیگر باید برای حل این مشکل اقدام کنند.

پور مقدم مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نیز راهکار اصلی حفاظت از جنگل های بلوط را کاهش عوامل تخریب توسط جوامع محلی می داند و می گوید: بدون مشارکت مردم به یکباره نمی توانیم الگوی کشت را تغییر داده و دام ها را از جنگل ها خارج کنیم. از سویی جوامع محلی را به عنوان یکی از اجزای اکوسیستم به حساب می آوریم چرا حضور آنها در جنگل ها به هر صورت ناگزیر است اما باید در نظر داشت حضور این افراد باید متناسب با نوع اکوسیستم جنگل باشد. به همین دلیل در سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشوربرای تغییر الگوی کشت به دنبال توسعه گیاهان دارویی از نوع گونه های بومی هر اکوسیستم هستیم تا از این طریق هم به پوشش گیاهی منطقه کمک شود و هم منبع درآمدی برای جوامع محلی باشد.

به گفته وی طرح توسعه کشت گیاهان دارویی تا کنون در هفت استان به اجرا درآمده است.

مدیریت اشتباه و رفت و آمدهای ناآگاهانه مردم و گردشگران به مناطق جنگلی از دیگر عوامل مهمی است که هر کدام نقش بسیار مهمی در تخریب و نابودی جنگل ها دارند؛ زیرا ۹۵ درصد افرادی که وارد مناطق جنگلی می شوند نسبت به کارهایی که باید انجام دهند هیچ اطلاعی ندارند و اکنون توریسم و گردشگری در جنگل های ما به شدت مخرب و بی قاعده است.

نصرتی رییس جامعه جنگلبانی ایران نیز در خصوص نقش مردم در اداره جنگل ها تاکید می کند: مردم می توانند به صورت مشروط نقش خوبی در اداره منابع طبیعی داشته باشند و اگر تنها در این مورد شعار دهیم آدرس غلطت و کد اشتباه به مردم داده ایم که باعث تخریب منابع طبیعی خواهد شد.

وی می افزاید: شیوه و معیشت جوامع محلی به طبیعت وابسته است و اگر هزینه و فایده مشارکت مردم مشخص بوده و قابل ارزیابی باشد می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

جنگلهای زاگرس باید طرح جنگلداری داشته باشند

رییس جامعه جنگلبانی ایران با تاکید بر لزوم اجرای طرح های جنگلداری در جنگل های زاگرسی مانند جنگل های شمال، اضافه می کند: جنگل یک مجموعه زنده است و در جامعه زنده ای به مدیریت و مواظبت احتیاج دارد بنابراین باید در همه جنگل ها طرح های مدیریتی داشته باشیم.

نصرتی با اشاره به طرح های انتقال آب بین حوزه ای در محدوده زاگرس و تاثیر آن در نابودی جنگل های بلوط ادامه می دهد: متاسفانه همیشه فکر می کنیم می توانیم بدون توجه کردن به تبعات پروژه ها اقدام کنیم و همین مدیریت غلط و غیراصولی باعث شده که طبیت ما به سمت نابودی پیش برود. هرجا نهر آبی وجود دارد نظام خاصی در اکوسیسم آن منطقه به وجود آورده و همه منابع زیستی اطراف به آن وابسته است و هر تغییری که در دیم آبی مناطق به وجود آید در نهایت باعث نابودی منطقه می شود.

کنترل آفات در برخی مناطق آلوده با اجرای عملیات پرورشی و بهداشتی

بر اساس تجربیات بین المللی بخشی از درختان که به این بیماری مبتلا می شود باید در همان عرصه معدوم و امحاء شوند، این گفته مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است که تاکید می کند این برنامه مورد تایید نمایندگان فائو نیز قرار گرفته است.

وی همچنین با تاکید بر اجرای عملیات پرورشی و بهداشت و آبخیزداری برای کمک به رویشگاه های منطقه، می گوید: برای تقویت رویشگاه ها نهال هایی از گونه های مقاوم بلوط که در مقابل این پدیده از خود مقاومت نشان داده اند تهیه شده است اما به دلیل محدودیت های اعتباری نمی توانیم این کار را در سطح وسیع تری انجام دهیم.

مدیر کل دفتر امور جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می افزاید: با اجرای عملیات پرورشی و بهداشتی در برخی مناطق این پدیده کنترل شده و درختانی که تحت استرس قرار گرفته بودند وضعیت بهتری پیدا کرده اند.

پورمقدم با اعلام خبر تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به موضوع بیماری زغالی بلوط به ریاست مهندس جلالی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می افزاید: نشست های این جلسات به صورت هفتگی برگزار شده و در نهایت طرح جامعی با جمع بندی نظراتی که در این جلسات مطرح می شود. طرح جامعی به دولت ارائه خواهد شد و با توجه به توجه مسئولین و تاکید دکتر روحانی در شورای عالی محیط زیست باید به صورتی ویژه برای کنترل این پدیده اعتباری در نظر گرفته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات