دریاچه خضر نبی در شمال شهرستان نوشهر و در میان جنگل قرار گرفته و بنا به اعتقاد بومیان دارای تقدس مذهبی است.

به گزارش افکارنیوز ، در ارتفاعات کوهستانی و جنگلی کجور نوشهر و در ارتفاع حدود دو هزار متری از سطح دریای خزر دریاچه ای به نام" خضر نبی" واقع شده است، وسعت این دریاچه کمتر از نیم هکتار، عمق آن حدود ۵ متر و آب آن شیرین است، از آن جایی که این دریاچه از عوامل تخریب انسانی دور مانده و در محدوده حفاظت شده البرز مرکزی قرار گرفته است.

این دریاچه که در ارتفاعات روستای" نیمور" معروف به بام کجور واقع شده که علاقه مندان و گردشگران می توانند با عبور از مسیرهای پر پیج و خم صخره های سنگلاخی، این بهشت گمشده را به تماشا بنشینند. این دریاچه آرمیده در ارتفاعات بخش زیبای کجور با نامهای چون" خضر نبی، خضر رود کنار و خزررود" معروف بوده و از روزگاران گذشته تا به امروز در بین اهالی دارای تقدس مذهبی نیز است چرا که برخی از روستاییان و ریش سفیدان منطقه بر این باورند که روزی این دریاچه محل عبور حضرت" خضر پیامبر" بوده از این رو آن را، دریاچه خضر نبی نام نهاده اند.این دریاچه زیبا با چشم اندارهای طبیعی منحصربفرد در جنوب روستای" نیمور" کجور واقع شده که به دلیل نبود تبلیغات و فراهم نبودن امکانات گردشگری و نداشتن راه مناسب، تاکنون ناشناخته مانده است. این دریاچه از نوع روان بوده و آب آن پس از ورود به رودخانه" ویسر" از طریق رود" خیرود" پس از عبور از کنار نوشهر به دریای خزر می ریزد، در اطراف این دریاچه بی نظیر و زیبا که در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی واقع شده، انواع وحوش و پرندگان نظیر گوزن، شوکا، مرال، خرس و پلنگ نیز دیده می شوند.

جاده ارتباطی حدود هفت کیلومتری روستای نیمور به این دریاچه خاکی بوده و چندان برای تردد وسایل نقلیه مناسب نیست. برخی از منابع به دلیل وجود چشم اندازهای طبیعی و جاذبه های گردشگری از این دریاچه به عنوان" بهشت گمشده" یاد کرده اند. مسیر دسترسی به آن از چالوس آغاز و وارد کندوان میشود. در کیلومتر ۲۵ کرج به چالوس به دو راهی کجور می رسد. پس از عبور از پل رودخانه چالوس به جاده آسفالته کجور که به طرف شرق کشیده شده و طی مسافت ۴. کیلومتر و قبل از رسیدن به آبادی پول مرکز بخش کجور به دو راهی خاکی و جاده روستایی نیمور می رسد که در جانب شمالی جاده آسفالته از مسیر اصلی جدا شده و با مسیری پر شیب و کوهستانی مارپیچ های فراوان ولی زیبا به روستای نیمور ختم می شود. دریاچه از روستای میخور نیز با پای پیاده و به صورت کوه پیمائی تقریبا۳ الی ۴ ساعت فاصله دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات