بدن ما برای کار بیش از حدی که ما به آن می دهیم طراحی نشده. هنگامیکه درد به سراغ شما می آید شاید اولین عکس العمل در مقابل آن استراحت باشد.

به گزارش افکارنیوز ، درمان کمردرد با تغذیه مناسب همیشه در طب سنتی مورد توجه بوده است. یک تغذیه سالم شامل گستره وسیعی از مواد مغذی و ویتامین ها می شود که برای کاهش کمردرد مفید می باشد. تغذیه مناسب وزن بدن را متناسب نگه می دارد در حالی که انرژی و نیروی کافی جهت فعالیت های روزانه را فراهم می آورد.

آب فراوان بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز بعنوان بخشی از یک رژیم غذایی جهت تغذیه کل بدن حیاتی می باشد. نوشیدن آب امکان انتقال مواد مغذی به ارگان های بدن را ایجاد می کند و به حفاظت از ارکان ها و مفاصل و همچنین به دفع مواد زائد کمک می نماید.

درمان کمردرد با تغذیه مناسب

نوشیدن آب برای ستون فقرات و کمر نیز مهم می باشد. به طور مثال بیشتر حجم دیسک های بین مهره ای یعنی درحدود ۸۰ درصد از حجم آنها را آب تشکیل می دهد. با افزایش سن میزان آب درون دیسک ها کاهش می یابد. بنابراین نوشیدن منظم آب جهت تغذیه دیسک های ستون فقرات و حفظ سلامتی آنها ضروری می باشد.

درمان کمردرد با تغذیه مناسب

معمولا توصیه می شود که در حدود ۸ لیوان آب در روز نوشیده شود. نه تنها در هنگامی که تشنه هستید بلکه باید در طول روز آب بنوشید. نوشیدن آب علاوه بر تغذیه ارگان های بدن سبب متناسب ماندن وزن بدن و رسیدن به وزن مطلوب می شود. جهت آگاهی از ضرورت کاهش وزن در درمان کمردرد به مقاله درج شده در همین سایت مراجعه نمایید.

سیگار نکشید

علاوه بر دریافت میزان مناسبی از مواد مغذی و ویتامین ها؛ ازمصرف موادی که برای سلامت عمومی بدن شما مضر هستند اجتناب کنید. نیکوتین موجود در سیکار از بسیاری جهات مضر می باشد. در حال حاضر شواهد بسیاری مبنی بر آثار زیان بار مصرف سیگار بر ساختار عروقی دیسک ها و مفاصل وجود دارد که به ضعیف شدن ماهیچه ها و نتیجتا کمردرد می انجامد. جهت فهم دقیق رابطه بین کمردرد و ضعیف شدن ماهیچه ها، خواننده را به مطالعه مقاله ای تحت عنوان کمردرد و ماهیچه های کمر ارجاع می دهیم.

درمان کمردرد با تغذیه مناسب

در مقابل کمردرد خود چگونه رفتار کنید:

اصلاً نیازی نیست که برای کمردرد خود فقط روی کاناپه دراز بکشید. اگر این کار را کرده باشید متوجه منظورم می شوید. اگر نه، پس خودتان را خوشبخت فرض کنید.

آرام فشار دادن استخوان های کمر، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها که در جایگاه راحتی قرار نگرفته اند تقریباً کاری ندارد.

بسیاری از خانم ها را می بینم که در دهه ی ۲۰ یا ۳۰ سالگی خود هستند و به خاطر نداشتن تمرین با انجام ورزش شدید و ناگهانی از کمردرد می نالند.

بدن ما برای کار بیش از حدی که ما به آن می دهیم طراحی نشده. هنگامیکه درد به سراغ شما می آید شاید اولین عکس العمل در مقابل آن استراحت باشد.

بی حرکت ماندن حتی منجر به صدمه ی بیشتر و خارج شدن از شرایط عادی می شود. فعال بودن کمک می کند تا عضلات و تاندون ها شل و قوی بمانند. در واقع تفکر کمر درد آنقدر تغییر کرده که اخیراً جامعه ی درد امریکا و دانشکده پزشکی امریکا توصیه های جدیدی در این مورد داده اند. آخرین توصیه ها در مورد جلوگیری از درد را بخوانید.

استقامت و انعطاف پذیری خود را بیشتر کنید:

درد شما چه سوزش شدید باشد چه ساده وجود آن نشانه ی مسلم این است که باید کاری برای بدن خود بکنید. خصوصاً، نیاز به استقامت و انعطاف پذیری در عضله، باسن و رانهای خود دارید.

این ترکیب، کلید خلاص شدن از درد و جلوگیری از صدمات بیشتر کمر است. اگر درد شما از میزان ۰ تا ۱۰، عدد ۷ یا بیشتر از آن است، مطمئن ترین و مؤثرترین راه برای از بین بردن این سختی، درمان فیزیکی است. (از پزشک خود راهنمایی بخواهید) اخیراً محققان طی مطالعه ای در این مورد دریافته اند که یک ماه فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی در منزل همراه با یک نفر دیگر به طور قابل توجهی تحرک را نسبت به تنها کارکردن در خانه افزایش می دهد.

اولین دفاع شما در مقابل کمردرد

علائم قرمز را کنار بگذارید. به ندرت کمردرد بر اثر بیماری ای مانند عفونت کلیه یا حتی سرطان به وجود می آید. اگر مشکوکید که درد شما تأثیر جانبی مسائل پزشکی باشد، اگر تب دارید، اگر احیاناً تصادفی داشته اید با دکترتان تماس بگیرید.


از روش گرم کردن استفاده کنید

ممکن است یک بسته نخودفرنگی فریز شده تورم یا درد را کم کند اما گرم کردن مطمئن تر است. چه با حمام گرم و چه پد گرم کننده، ماهیچه های گرفته را شل می کند. (البته بستگی به میزان و شدت و زمان درد نیز دارد در برخی موارد پزشک شما ممکن است کمپرس سرد را توصیه کند. )

از رختخواب بلند شوید

ماندن در رختخواب و ضعف همراه با گرفتگی عضله، ضرر بیشتری نسبت به پیاده روی دارد. هر زمانی که می توانید فعالیت های منظم و کار سبک را دوباره آغاز کنید اما مراقب تمرینات سخت باشید (یعنی کلاس های طاقت فرسایی که دائماً در باشگاه به سر می برید) اگر حرکات باعث ایجاد درد در شما می شوند (بین میزان ۰ تا ۱۰ بیش از ۵ می باشد) قبل از اینکه دوباره فعالیت را آغاز کنید، چند ساعتی یک بالش زیر زانوهای تان قرار دهید و به پشت بخوابید.

به این روش پیاده روی کنید

سعی کنید آهسته، طولانی مدت و روان پیاده روی کنید که عضلاتتان کشیده و مفصل هایتان براحتی حرکت نماید.

ارامش بگیرید

زمانیکه درد مانع بهبود سریع شما می شود باعث می شود زودتر سرپا شوید. اولین قوطی ای که باز می کنید استامینوفن است. (که عوارض جانبی ندارد) اگر مشکل گوارشی ندارید و فکر می کنید درد شما عضلانی است می توانید ضد التهاب قوی ای مانند ایبوپروفن را امتحان کنید. و در صورت ادامه درد به پزشک خود مراجعه کنید.

صبر داشته باشید

اغلب افراد در ۷ روز اول بهبود قابل ملاحظه ای می یابند. (در طول ۶ هفته کمردرد در ۹۰ درصد افراد از بین می رود) اگر ظرف چند هفته بهتر نشدید و این درمان ها جواب نداد، نزدیک متخصص کمر مانند طب فیزیکی یا ارتوپدی بروید که بتواند اگر کمردرد معمولی و نه چندان مهمی داشته باشید و یا حتی پیچیده تر از آن را تشخیص بدهد و درمان مورد نیاز را به شما توصیه نماید. .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات