آموزش و پرورش، جوانان و زنان در ۷ روز؛

خبرهای خوش برای بیمه تکمیلی فرهنگیان، حل شدن مشکل آب و برق مدارس، تصویب تحصیل رایگان فرزند جانبازان، آغاز تالیف کتابهای چهارم و هشتم، مشخص شدن وزیر ورزش و جوانان، اعلام نرخ بیکاری جوانان، ارائه طرح افزایش حضور زنان در سطوح مختلف سیاستگذاری و… از مهمترین اخبار حوزه زنان، جوانان و آموزش و پرورش در این هفته است.

به گزارش افکارنیوز ، با ورود علی اصغر فانی به وزارت آموزش و پرورش تحولات مختلفی در این وزارتخانه آغاز شده است. از تغییر معاونان مختلف گرفته تا تغییر در رویکرد اجرای برنامه های مختلف برای تامین معیشت بهتر فرهنگیان و ارائه خدمات رفاهی به آنها.

در این هفته مشاور برنامه ریزی و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش خبر از حل مشکلات بیمه ای فرهنگیان برای پرداخت هزینه های درمان و دارو داده و گفته است: آموزش و پرورش در حال رایزنی با شرکتهای بیمه ای برای پرداخت هزینه های بیمه تکمیلی درمان و داروی فرهنگیان است. پیش از این معلمان با دریافت کارت بیمه طلایی فرهنگیان بخشی از هزینه ها را پرداخت می کردند که گویا این بیمه در پرداخت بخشی از هزینه ها همچون بیمه دندانپزشکی مشکلاتی را برای معلمان فراهم کرده بود.

سید محمد بطحایی گفته است که با حل شدن مشکل بیمه تکمیلی فرهنگیان، آنها دیگر نگرانی از بابت پرداخت هزینه های درمانی و دارویی نخواهند داشت.

حذف بوفه از مدارس

از این به بعد دیگر هیچ مدرسه ای نباید با نام بوفه، اقدام به فروش اقلام خوراکی مورد نیاز دانش آموزان کند. این بخشنامه ای است که دفتر سلامت و تندرستی آموزش و پرورش صادر کرده است و توجیه اش برای حذف نام" بوفه" این بوده که بوفه محلی است برای فروش اقلام خوراکی. خوراکی هایی که برخی از آنها برای سلامتی دانش آموزان خطرناک است.

به گفته محمد چینیان، پایگاه های تغذیه سالم جایگزین" بوفه" می شود و متصدیان فروش این پایگاه ها باید کارت سلامت خود را پس از معاینه پزشکی از شبکه های درمانی بگیرند.

آغاز تالیف کتاب های چهارم و هشتم آغاز شد

کتاب های درسی در هر سال قرار است در محتوا تغییر کند و اصولا کارشناسان تالیف از یک سال قبل از آغاز سال تحصیلی بعدی، کارهای مربوط به تالیف را آغاز می کنند. این بار نوبت کتاب های چهارم و هشتم رسیده است و در این زمینه محی الدین محمدیان خبر از آغاز تالیف کتاب های این دو پایه داده است.

به گفته اوهمزمان با تالیف کتاب های درسی این دو پایه، کار تولید محتوا، بسته های آموزشی و راهنمای معلم نیز انجام خواهد شد و سال تحصیلی ۹۳.۹۴ به مراتب بهتر از سال تحصیلی جاری آغاز می شود.

مدارس امسال قطعی آب و برق ندارند

در این هفته علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش خبرهای خوشی هم در بحث ساختار و هم مباحث مالی داده است. از راه اندازی مراکز حرفه ای معلمان گرفته تا خبرهای خوش اعتباری برای مدارس و حل شدن مشکل قطعی آب و برق آنها.

فانی گفته است: معلمان باید در هر سال تحصیلی، در مقاطعی خاص توسط مراکز استاندارد ارزیابی حرفه ای، ارزشیابی شوند و متناسب با آن پرداخت های لازم برای آنان انجام شود. بنابراین باید مرکزی برای ارزیابی حرفه ای معلمان در وزارتخانه تشکیل شود.

او همچنین به سرانه مدارس اشاره و تاکید کردهاست: به رغم بدهکاری آموزش وپرورش به وزارت نیرو، با هماهنگی های انجام شده با این وزارتخانه، امسال آب و برق هیچ مدرسه ای به علت بدهکاری قطع نخواهد شد.

۱۴ درصد جمعیت ۷۵ میلیونی کشور بی سوادند

در این هفته بار دیگر آماری از تعدادی بی سوادان کشور اعلام شد تا هشداری باشد برای کسانیکه می خواهند بی سوادی را در کشور تا دو سال آینده ریشه کن کنند.

به گفته علی باقرزاده رئیس سازمان سوادآموزی کشور در حال حاضر ۱۴.۶ دهم درصد از جمعیت ۷۵ میلیونی کشور بی سواد هستند.

بیش از ۹ میلیون و ۷۱۵ هزار بی سواد در گروه سنی بالای ۶ سال در کشور شناسایی شده اند که باید اقدامات ویژه ای را برای سوادآموزی آنها انجام دهیم. در حال حاضر، بیش از سه میلیون و ۴۵۶ هزار بی سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور شناسایی شده است که ۶.۸ دهم درصد جمعیت کشور است.

باقرزاده درباره اینکه تنها تا پایان برنامه پنجم توسعه امکان ریشه کنی بی سوادی وجود دارد، گفته است: راه اندازی بانک اطلاعاتی اسمی بی سوادان، تهیه شناسنامه تحصیلی شهروندان زیر ۵۰ سال، تنوع در روشهای تدریس، انسداد مبادی ورودی بی سوادی در مقطع ابتدایی، توسعه آموزشهای فرد به فرد، افزایش کیفیت آموزش و تغییر شیوه و کتابهای درسی سوادآموزان از مهمترین برنامه های این سازمان برای ریشه کنی بی سوادی در کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه است. ضمن آنکه صدا و سیما و سایر ارگان ها باید به کمک ما بیایند.

کاهش ساعت کاری کارکنان با سابقه خدمت ۲۰ سال و بیشتر

وزیر آموزش و پرورش همچنین خبر از کاهش ساعات کاری کارکنان بالای ۲۰ سال سابقه داده است.

به گفته فانی، امسال نمی توانیم در این زمینه کار خاصی انجام دهیم، اما در سال آینده این مشکل برطرف خواهد شد. به واسطه حضور پنج روزه معلمان ابتدایی، فوق العاده شغل آنان باید افزایش یابد که این موضوع را اینجانب به عنوان نماینده دولت از طریق شورای حقوق و دستمزد پیگیری خواهم کرد.

تصویب تحصیل رایگان فرزند جانبازان

کلیات لایحه جامع خدمت رسانی به جامعه ایثارگران و تحصیل فرزندان جانبازان ۲۵ تا ۴۹ درصد تصویب شده است، اما در این لایحه به تحصیل رایگانه فرزند جانبازان اشاره نشده است که بنیاد شهید باید آن را پیگیری کند.

در این زمینه مریم خلیلوند مدیر کل دفتر شاهد و ایثارگری آموزش و پرورش اما وعده داده است که بنیاد شهید پیگیری های مربوطه را برای اصلاح لایحه انجام می دهد و اگر این لایحه برای تحصیل رایگان فرزند جانبازان اصلاح شود، تحصیل فرزندجانبازان بین ۲۵ تا ۴۵ درصدی رایگان خواهد بود.

وی توضیحات خود را اینگونه تکمیل کرده است: برای سال تحصیلی جدید به فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد و فرهنگیان اعلام کردیم که ۴۰ درصد از هزینه شهریه را پرداخت نکنند.

گودرزی وزیر ورزش و جوانان شد

در این هفته همچنین آخرین وزارتخانه دولت یازدهم نیز بالاخره پس از سه ماه صاحب وزیر شد و محمود گودرزی- چهارمین گزینه رئیس جمهور- به عنوان وزیر ورزش و جوانان پا به وزاتخانه ای گذاشت تا شاید تا کلیدی باشد بر مشکلاتی که این روزها جوانان با آن دست و پنجه نرم می کنند. محمود گودرزی چهارمین وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان با ۱۹۹ رای موافق توانست اعتماد مجلس شورای اسلامی را برای تصدی این پست کسب کند.

محمود گودرزی پس از محمد سلطانی فر، سید رضا صالحی امیری و نصرالله سجادی موفق به جلب اعتماد نمایندگان مجلس نشدند، توانست طلسم ورود به وزارت ورزش وجوانان را بشکند و با کسب رای اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس پا به وزارتخانه ای بگذارد که از ابتدای تشکیلش، با مشکلات گسترده ای هم در بخش ورزش و هم در بخش جوانان سرو کار داشت.

البته باید گفت که محمود گودرزی به عنوان وزیر ورزش و جوانان کسی است که تمام سوابقش هم د رحوزه علمی و هم در حوزه اجرایی در بخش ورزش است و خود نیز قبول دارد که سابقه چندانی در فعالیت های حوزه جوان ندارد، اما از دیگر سو معتقد است که بیگانه با موضوع جوانان نیست و باید معاونت جوانان در حد شان و جایگاه جوان ایرانی ارتقا پیدا کند. حالا باید دید که آیا گودرزی با آمدنش به وزارتخانه، وفادار به حرف و قول هایش برای حل مشکلات جوانان است یا آنکه دوباره سایه ورزش بر مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوانان سنگینی می کند یا نه؟

نرخ بیکاری در ایران ۲ برابر نرخ جهانی است

بیکاری این روزها به یکی از معضلات اصلی جوانان در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی تبدیل شده است. حتی بیکاری جوانان مانع از ازدواج آنها و تشکیل خانواده می شود که این خود معضلات دیگری را برای جوانان در پی دارد.

اگرچه در همه دولت ها وعده هایی برای ایجد شغل داده می شود، اما همچنان نرخ بیکای جوانان ایرانی دو برابر نرخ بیکاری در جهان است.

این آمار را رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات وزارت ورزش و جوانان داده و گفته است: در ایران بین ۱ تا ۱.۵ میلیون بیکار وجود دارد و بر اساس آمارهای اعلام شده، نرخ بیکاری ایران دو برابر نرخ بیکاری جهان است. بر اساس آخرین آمارهای سازمانهای جهانی، جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال بیشترین بیکاران هستند که در ایران بین ۱ تا ۱.۵ میلیون بیکار در سن ۲۰ تا ۲۴ سال وجود دارند. نرخ بیکاری در دنیا ۱۲.۰۶ است اما در ایران این نرخ دو برابر شده است.

این موضوع در شرایطی است که یک نظرسنجی قبل از انتخابات دولت یازدهم نشان می دهد که اکثریت جوانان ایرانی درخواستشان از رئیس جمهور حل معضل بیکاری و ایجاد شغل در جامعه بوده است.

تعطیلی زنان شاغل همزمان با روزهای آلوده هوا

زنان شاغل نیز درگیر موضوع آلودگی هوای تهران شدند. آلودگی که منجر به تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی شد و حال معاون زنان رئیس جمهور نیز طرح تعطیلی زنان شاغل را نیز به هیات دولت داده است.

این طرح را شهیندخت مولاوردی به این دلیل به هیات دولت داده است که همزمان با تعطیلی دانش آموزان، مادران شاغل نمی توانند فرزندانشان را تنها در منزل بگذارند. در صورت پذیرش این پیشنهاد از این به بعد همزمان با تعطیلی مدارس و مهدهای کودک هنگام آلودگی هوا مادران شاغل نیز می توانند مرخصی بگیرند.

ارائه طرح افزایش حضور زنان در سطوح مختلف سیاستگذاری


اتحادیه زنان کارگر طرح اصلاح برنامه پنجم را مبنی بر حضور زنان در تمامی سطوح سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا به معاونت امور زنان و خانواده ارائه داده است تا بتوان قبل از تدوین بودجه ۹۳ و ارائه آن به مجلس، موضوع حضور زنان در جایگاههای تصمیم ساز را اصلاح کرد.

به گفته سهیلا جلودار زاده، با مشاهده قانون برنامه پنج ساله مشاهده می کنیم که حضور زنان در جایگاههای مختلف تصمیم ساز بی هیچ دلیلی حذف شده و این می تواند نقش تاثیرگذاری در اشتغال زنان و همچنین اختصاص بودجه برای اشتغال زایی آنان داشته باشد.

در صورت اصلاح قانون برنامه پنجم در بحث زنان، سال آینده سالی متفاوت برای زنان کشور است و آنها می توانند در سطوح مختلف سیاست گذاری، برنامه ریزی، اجرا و اختصاص بودجه سهم بسزایی داشته و به نوعی مشکلات اشتغال زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار و فارغ التحصیلان دانشگاهی برطرف شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات