مدیرعامل سازمان انتقال خون می گوید: در اقتصاد انتقال خون در همه کشورهای پیشرفته هزینه فرآوری خون دریافت می شود. این خدمات باید تعرفه گذاری شده و با حمایت بیمه ها پرداخت شود.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر پور فتح الله در مورد راهکار برون رفت انتقال خون از کمبود منابع گفت: در همه جای دنیا در اقتصاد انتقال خون هزینه های فنی و فرآوری رو به افزایش است چون آزمایش هایی که روی خون انجام می شود تا یک واحد خون قابل مصرف شود هزینه بر است.

وی ادامه داد: در اقتصاد های پیشرفته مثل آمریکا و اروپا هزینه فرآیند هایی که روی خون و فرآورده های آن انجام می شود محاسبه شده و برای آن تعرفه مشخصی در نظر می گیرند و علی رغم اینکه خون ایثارگرانه دریافت می شود ولی هزینه های مرتبط با آماده سازی خون را دریافت می کنند، البته در این کشورها عمدتاً بیمه ها هزینه ها را پرداخت می کنند.

روند فرآوری خون باید تعرفه گذاری شود


وی با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم انتقال خون پایداری در کشور داشته باشیم باید هزینه های فرآوری خون تعرفه گذاری شود افزود: البته بیمه ها هم باید منابع لازم را تامین و از این اقدام حمایت کنند.

پورفتح الله به این نکته اشاره کرد که در صورت فراهم شدن شرایط می توان فرآوری های نوینی را که پرهزینه هستند نیز وارد عرضه انتقال خون کرد.

وی افزود: مثلاً تهیه پلاکت به روش فریزس یکی از آنها است که اکنون از هر ۵ یا ۶ واحد واحد خون بیمار به صورت رندوم یک واحد پلاکت دریافت می شود تا یک دوز مصرفی تهیه شود در حالی که با این روش می توان از یک اهداء کننده یک دوز مصرفی پلاکت برای بیمار تهیه کرد.

فیلتراسیون قبل از ذخیره خون مقرون به صرفه است


مدیرعامل سازمان انتقال خون حذف لوکوسیت های خون قبل از ذخیره را یکی دیگر از روش های به صرفه در چرخه انتقال خون عنوان کرد و گفت: اکنون با حمایت وزارت بهداشت و تهیه کیسه های مخصوص، فیلتراسیون قبل از ذخیره برای بیماران تالاسمی انجام می شود و این امکان می تواند برای تمام فرآورده ها صورت گیرد.

کاهش زمان بستری و آلرژی مزایای فیلتراسیون خون قبل از ذخیره سازی


وی در مورد مزایای فیلتراسیون خون قبل از ذخیره سازی گفت: تب و واکنش های آلرژی پس از تزریق فرآورده های خونی با استفاده از این کیسه ها کاهش یافته و مطالعات انجام شده نشان می دهد میزان تخت روز بستری نیز با این کار ۱.۲ روز کاهش می یابد.

کمبود مواد مصرفی عامل حذف تست هموگلوبین در برخی مراکز


پورفتح الله در پاسخ به اینکه شنیده می شود یکسری آزمایشها اولیه قبل از خونگیری مانند تست هموگلوبین در مراکز انتقال خون حذف شده گفت: هیچ آزمایش مرتبط با سلامت خون را حذف نکرده ایم و تنها آزمایشی که قبل از اهدای خون در برخی استان ها انجام نشده تست هموگلوبین است که جزو استانداردهای اجباری ما است چون با کمبود مواد مصرفی کیت هموگلوبین که از خارج کشور وارد می شود مواجه بودیم و در تلاشیم که در همه مراکز انتقال خون انجام شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: البته در همه جای دنیا وقتی پزشک رو در رو اهدا کننده را معاینه می کند از روی چهره و صورت می تواند کم خونی او را تشخیص دهد و به نظر پزشک می توان اعتماد کرد به همین علت در برخی کشورها تست هموگلوبین را انجام نمی دهند.

بدهی ۲۱۰ میلیارد تومانی انتقال خون


وی در مورد منابع اعتباری سازمان انتقال خون گفت: تاکنون تمام اعتبارات را دریافت کرده ایم اما به دلیل تغییر نرخ ارز و حجم بالای خرید خارجی ذخیره استراتژیک و راهبردی ما از نظر تجهیزات تأمین نشده و نزدیک به ۲۱۰ میلیارد تومان کمبود اعتبار داریم در حالی که بودجه سالانه انتقال خون ۷۰ میلیارد تومان است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات