مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر این اساس حجم اراضی زیر کشت خشخاش رفته افغانستان در سال ۲۰۱۳ به میزان ۳۶ درصد رشد داشته و تولید تریاک نیز در مقایسه با سال گذشته ۴۹ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش افکارنیوز ، سردار اکبرشاهی با اشاره به آخرین آمار کشف تریاک در افغانستان در سال جاری و مقایسه آن نسبت به سال گذشته گفت: بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد UNODC، کشت خشخاش در افغانستان امسال به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.


اکبرشاهی تصریح کرد: طبق این گزارش حجم زمین های تحت کشت خشخاش از ۱۵۴ هزار هکتار به ۲۰۹ هزار هکتار در سال جاری میلادی افزایش یافته، این در حالی است که رکورد قبلی کشت خشخاش افغانستان با ۱۹۳ هزار هکتار مربوط به سال ۲۰۰۷ است، لذا حضور نیروهای غربی در این کشور که با شعار کنترل مواد مخدر و مبارزه با تروریسم صورت گرفته نه تنها در عمل کمکی به حل معضل یا لااقل کاهش آن نکرده که سطح زیر کشت خشخاش در حال حاضر در مقایسه با سال ۲۰۰۱ یعنی همان سال ورود ناتو به این کشور ۲۸ برابر شده است.

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: میزان تولید تریاک نیز به ۵۵۰۰ تن رسیده که در مقایسه با سال گذشته ۴۹ درصد رشد یافته است. این در حالی است که حجم مواد تولیدی در افغانستان بیش از نیاز بازار جهانی است و برآوردها حکایت از حدود ۱۵ هزار تن مواد مخدر دپو شده در انبارهای شبکه تولید و قاچاق مواد مخدر در مناطق عمده تولید واقع در جنوب، جنوب غرب و غرب افغانستان دارد.

وی درباره اقدامات شش ماهه نخست امسال در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر و اقدامات در دستور کار اظهار کرد: در این مدت بخش مقابله از طریق برگزاری منظم جلسات سه کمیته تخصصی خود از جمله کمیته مقابله با عرضه، کمیته اطلاعات و اقدامات منطقه ای و بین المللی و کمیته ملی نظارت بر پیش سازها، تمرکز خود را بر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور مقابله با ورود، عرضه و ترانزیت مواد مخدر و روانگردان و پیشبرد اهداف و پیاده سازی برنامه های مربوطه از طریق هماهنگی اقدامات دستگاه های عضو در مرکز و استان ها قرار داده است.

اکبرشاهی ادامه داد: یکی از برآیند مثبت این اقدامات افزایش سطح تعامل و اشرافیت اطلاعاتی دستگاه های عضو و قرمز ساختن برخی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر، روانگردان ها و پیش سازها بود. همچنین افزایش توفیقات کمی و کیفی در برخورد با شبکه ها و باندهای قاچاق یکی دیگر از برنامه های اجرا شده است؛ به نحوی که طی هفت ماهه نخست سال جاری حجم کلی کشفیات انواع مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱۹ درصد رشد داشته است.

به گفته این مقام مسوول در ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزایش موفقیت در انهدام کارگاه های تولید شیشه به میزان ۹۴ درصد یکی دیگر از برنامه ها مقابله ای بوده و در همین مدت از حیث متلاشی ساختن باندهای قاچاق و توزیع مواد مخدر شاهد رشد ۱۷ درصدی هستیم.

وی ادامه داد: علی رغم افزایش ۳۵ درصدی تلفات قاچاقچیان، خسارات انسانی وارده به نیروهای خودی ۲۰- درصد کاهش یافته که بیانگر کیفی تر شدن سطح عملیات انجام گرفته بر علیه سوداگران مرگ است.

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به سایر موفقیت های کسب شده در حوزه مقابله گفت: تداوم موفقیت در بحث عملیات صیانت از حریم حجاج اعزامی به عربستان سعودی است که با برنامه ریزی مناسب و هماهنگی مطلوب دستگاه های مسئول به ویژه پلیس فرودگاه ها و سازمان حج و زیارت در عملیات اعزام امسال نیز حتی یک گرم مواد مخدر و روانگردان در عربستان کشف نشد و هیچ یک از زائران دستگیر نشدند.

اکبرشاهی خاطرنشان کرد: تدوین سند جامع بخش مقابله که از اساسی ترین نیازهای این بخش به شمار می رود و متاسفانه خلاء آن احساس می شود را به عنوان برنامه ای کلان و راهبردی در دست پیگیری داریم.

وی ادامه داد: عملیاتی کردن رویکرد مهم مقابله اجتماع محور که مبتنی بر استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های اجتماعی در این عرصه است و از ماموریت های مهم مورد تاکید دبیرکل ستاد است از امور مهم دیگری است که با جدیت دنبال خواهد شد.

وی تاکید کرد: به دنبال شناسایی نقاط خلاء موجود در انسداد کامل مرزهای شرقی کشور، تقویت وضعیت کنترلی مرزهای استان سیستان و بلوچستان را از طریق ایجاد و تکمیل استحکامات انسداد مرزی با جدیت دنبال خواهیم کرد. همچنین قرمز کردن مسیر ورود و انتقال مواد پیش ساز شیشه و هرویین به افغانستان بر اساس مصوبات کمیته مقابله با عرضه و ادامه عملیات مقابله با انتقال مواد مخدر و روانگردان توسط عمره گزاران به خارج از کشور از جمله برنامه ها و فعالیت هایی است که با قوت دنبال خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات