امروز چهارم آذر- ۲۵ نوامبر - روز جهانی نفی خشونت علیه زنان است و نماد" روبان سفید" بر صفحه اصلی سایت گوگل نقش بسته است.

به گزارش افکارنیوز ، شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود در این باره نوشته است: امروز چهارم آذر- ۲۵ نوامبر - روز جهانی نفی خشونت علیه زنان است. بان کی مون -دبیرکل سازمان ملل - بدین مناسبت خواستار پایان دادن به این اعمال شده است و در پیام خود رهبرانی را تحسین کرده است که به وضع و اجرای قوانین کمک کرده و ذهنیت ها را تغییر می دهند و به تمامی قهرمانانی از سراسر جهان ادای احترام می کند که به کاهش آلام قربانیان کمک می کنند و عاملی برای تغییر می شوند. امید است که روزی این پدیده شوم از زندگی زنان و دختران جهان رخت بربندد و زنان و دختران، آزاد از ترس و رها از فقر در دنیایی که شایسته آنان است، زندگی کنند.

دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد نیز به مناسبت روز جهانی نفی خشونت علیه زنان گزارش را ارائه کرده است که طبق مطالعات بین المللی سازمان جهانی بهداشت ۳۵ درصد از زنان سراسر دنیا در طول عمر خود نوعی از خشونت های جسمی یا جنسی را تجربه می کنند.

در این گزارش، خشونت علیه زنان و دختران یکی از گسترده ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان عنوان شده است.

سازمان ملل متحد به منظور افزایش آگاهی مردم جهان و اتخاذ اقدامات مناسبی برای پایان دادن به این معضل جهانی روز ۲۵ نوامبر را به عنوان روز بین المللی «حذف خشونت علیه زنان» نامگذاری کرده است. همچنین در سال جاری میلادی (۲۰۱۳) شعاری با عنوان «برای اتمام خشونت علیه زنان متحد شوید» برای این روز انتخاب شده است.

پایان دادن به معضل خشونت علیه زنان یکی از اولویت های کلیدی دفتر زنان سازمان ملل است که برنامه ها و پروژه هایی برای حل این مشکل جهانی در نظر دارد.

آمارها نشان می دهد که سالانه بین ۵۰۰ هزار تا دو میلیون نفر در سراسر جهان قربانی تبعیضاتی چون برده داری جنسی، کار اجباری، بردگی و قاچاق انسان می شوند که زنان و دختران حدود ۸۰ درصد این قربانیان را تشکیل می دهند.

خشونت علیه زنان می تواند به شکل های مختلفی از جمله جسمی، جنسی، روانی و اقتصادی انجام شود که آنان را در معرض مشکلات سلامتی و ناتوانی در مشارکت در جامعه قرار می دهد. همچنین خشونت علیه زنان در طول نسل ها بر خانواده ها و جوامع تاثیرات منفی و ویرانگر بر جای گذاشته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات