معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: علت خواب وجود رطوبت در مغز است که در افرادی که دارای طبع سرد وتر یا گرم وتر هستند، خواب بیشتر و افرادی که دارای مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک هستند، خواب کمتری دارند.

به گزارش افکارنیوز ، محمود خدادوست اظهار داشت: اساساً در طب سنتی ایران خواب با رطوبت بدن و بیداری با خشکی بدن ارتباط مستقیم دارد همچنین تعادل خواب و بیداری در حفظ سلامتی و درمان بیماری ها اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه علت خواب وجود رطوبت در مغز است که اعصاب را سست کرده خواب را پدید می آورد، اضافه کرد: عدم تعادل در خواب و بیداری می تواند زمینه ساز بروز بیماری باشد، در خواب تمامی اعمال طبیعی بدن شامل هضم، متابولیسم، و دفع سموم بهتر صورت می گیرد.

معاون طب سنتی ایران ادامه داد: به همین دلیل افراد در مناطق مرطوب مانند شمال کسل تر بوده و ممکن است که افراد صبح هنگام به سختی از خواب بیدار شوند چرا که رطوبت بالای مناطق شمالی کشور باعث افزایش رطوبت مغز شده و موجب افزایش خواب می شود.

خدادوست بیان داشت: رطوبت موجب افزایش خواب می شود و زمانی که افراد به مناطق ییلاقی و مناطق خشک سفر می کنند، خوابشان ممکن است کمتر شود و صبح هنگام سرحال تر از خواب بیدار می شوند.

وی گفت: کسی که دارای مزاج سرد و تر، گرم و تر یا تر باشد میزان خوابشان بیشتر بوده، همچنین افرادی که دارای مزاج سرد و خشک، «گرم و خشک» و خشک باشد و نیازشان به خوابشان نسبت به کسانی که مزاجشان «تر» باشد کمتر بوده و کودکان معمولاً خواب طولانی تری دارند چون رطوبت بدنشان بیشتر است.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: هرچه قدر رطوبت بدن بیشتر باشد عمق خواب بیشتر و هرچه خشکی مغز بیشتر باشد خواب سطحی تر است و نکته ای باید به آن توجه کنیم این است که خواب باید شب هنگام قبل از نیمه شب باشد و حتماً ساعاتی بعد از غذا باشد که غذا از معده عبور کرده باشد.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت افزود: بهترین وقت خواب زمانی است که هضم معده انجام گرفته و غذا از دهانه معده عبور کرده باشد و خواب معتدل بین ۶ تا ۸ ساعت است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات