یک روانپزشک با اشاره به شیوع اختلال دو قطبی (افسردگی- شیدایی) در حدود یک درصد جامعه، ولخرجی را ویژگی این افراد عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، افشین یداللهی گفت: اختلال دو قطبی (افسردگی- شیدایی) ، نوعی اختلال روان پریشی است که با دوره هایی از افسردگی و شیدایی همراه است. این اختلال در یک درصد جمعیت جامعه وجود دارد.

یداللهی تصریح کرد: افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در فاز افسردگی، بی انگیزگی، افت انرژی، خلق پایین و بی علاقگی نسبت به افراد و چیزهایی که قبلاً نسبت به آن ها علاقه مند بوده اند را تجربه می کنند.

وی ادامه داد: افراد مبتلا، در فاز شیدایی بسیار پرانرژی، کم خواب، پرحرف و تحریک پذیر هستند و اعتماد به نفس کاذب بالایی دارند.

این متخصص بهداشت روانی، ولخرجی را یکی از ویژگی های افراد مبتلا به اختلال دو قطبی که در فاز شیدایی قرار دارند، عنوان و افزود: ممکن است افراد مبتلا به این اختلال که در فاز شیدایی قرار دارند، ماه ها در نوبت گرفتن وامی باشند و پس از گرفتن آن، ظرف ۲ روز تمام پول هایشان را خرج کنند.

وی اظهار داشت: این افراد بعد از گذراندن فاز شیدایی تازه متوجه می شوند که تمام پول هایشان را خرج کرده اند و حالا باید بازپرداخت وامی را بدهند که پول آن را صرف کارها و افراد دیگری کرده اند.

این روانپزشک با اشاره به تشخیص این اختلال گفت: تشخیص اختلال دو قطبی توسط افراد خانواده و عادی جامعه امکانپذیر نیست و متخصصان بهداشت روانی می توانند این اختلال را تشخیص دهند.

وی گفت: گرفتن شرح حال و معاینه وضعیت روانی به طور دقیق می تواند گام مؤثر در تشخیص اختلال باشد.

یداللهی افزود: داروهای تثبیت کننده خلق، مؤثرترین شیوه درمان مبتلایان به اختلال دو قطبی است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات