سفر در مسافت های طولانی در اتومبیل و یا هواپیما می تواند منجر به لخته شدن خون شود.

به گزارش افکارنیوز ، نشستن در مدت زمان طولانی در فضای تنگ می تواند گردش خون را در پاها محدود کند و در نتیجه منجر به تشکیل لخته خون شود. این لخته از طریق جریان خون به ریه ها، مغز، قلب و قسمت های دیگر بدن انتقال پیدا می کند که می تواند منجر به آسیب شدید به اندام ها و احتمالا مرگ شود.

دکتر آلن لومسدن رییس بخش جراحی قلب و عروق در بیمارستان هوستون آمریکا اظهار کرد: هنگام سفر هر دو ساعت یکبار از اتومبیل پیاده شوید و کمی پیاده روی کنید و اگر با هواپیما سفر می کنید از جای خود بلند شده و در اطراف خود کمی راه بروید.

وی افزود: در این مواقع مقدار زیادی آب یا آب میوه بنوشید، لباس گشاد بپوشید و از غذاهای سبک استفاده کنید. افراد مسن و کسانی که مشکلات گردش خون دارند باید جوراب های تنگ نپوشند تا از لخته شدن خون جلوگیری کنند.

وی اظهار کرد: اگر شما نمی توانید بلند شوید و در اطراف حرکت کنید می توانید تمرینات ذیل را انجام دهید:

- هر دو پا را به عقب و جلو در یک حرکت دایره ای حرکت دهید.

- با قرار دادن هر دو پا بر روی زمین و اشاره آنها به سمت بالا، هر دو پا را صاف و بلند کنید.

- کسانی که حامله هستند و یا سابقه بیماری قلبی، سرطان یا لخته شدن خون دارند نیز باید با پزشک خود قبل از رفتن به یک سفر طولانی مشورت کنند.

- قرمز شدن یا افزایش گرما در یک پا که شامل درد یا حساسیت به لمس می شود از علائم لخته شدن خون است. در برخی موارد پزشک ممکن است با پیشنهاد یک رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل از یک سفر طولانی به بیمار از این امر جلوگیری کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات