معاون درمان سازمان تامین اجتماعی:

معاون درمان تامین اجتماعی از اصلاح" نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی" تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: این موضوع اولویت اصلی درمان سازمان تامین اجتماعی است و در این زمینه «ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار» فعال خواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد علی همتی با بیان اینکه بیمار باید در زنجیره ارجاع درمان حرکت کرده و غیرضروری است که به بیمارستان های بزرگ همچون میلاد مراجعه کند، گفت: ۶۰ درصد مراجعات به بیمارستان میلاد می تواند در سطوح پایین تر خدمات درمانی نیز انجام گیرد و ضرورتی ندارد که بیمار برای یک بیماری ساده به بیمارستان های بزرگ مراجعه کند تا در آنجا علی رغم ایجاد ازدحام جمعیت، شکایت های متعددی را از ارائه عدم خدمات درمانی مناسب داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح بیمار به جای مراجعه مستقیم به مراکز تخصصی و فوق تخصصی بالاخص بیمارستان ها، به صورت کاملاً رایگان در نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی درمان می شود، اظهار داشت: بر اساس این طرح، سازمان تامین اجتماعی در چرخه درمان، تمام هزینه های رفت و آمد و درمان بیمار را بدون در نظر گرفتن سقف و محدودیت تقبل و پرداخت می کند.

به گفته وی، این موضوع سبب می شود تا بیمار نتواند به صورت مستقیم به بیمارستانی همچون میلاد و یا سایر بیمارستان های بزرگ سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند بلکه بیمار با قرار گرفتن در زنجیره درمان در صورت نیاز به سطوح بالاتر ارجاع داده می شود و این در حالیست که در این زنجیره، ۱۰۰ درصد هزینه های درمانی و حتی هزینه های رفت وآمد و انتقال بیمار به مراکز تخصصی رایگان است.

معاون درمان تامین اجتماعی گفت: در صورتی که بیمار (از طریق ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار) به بیمارستان های دولتی و دانشگاهی و یا اینکه به دلیل نداشتن تخت خالی به بیمارستان های دولتی و دانشگاهی اعزام شود، هزینه های درمانی را سازمان تامین اجتماعی تقبل و پرداخت می کند.

همتی با اعلام اینکه هفت استان در کشور به عنوان استان های معین برای اصلاح نظام ارجاع داخلی این سازمان انتخاب شده اند، اظهار داشت: استان های تهران، خراسان رضوی، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمانشاه هفت استان معین طرح مذکور هستند و بیمارستان میلاد در نهایت آخرین حلقه زنجیره درمان در این طرح است.

وی با اشاره به اینکه ستادی در زمینه اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان تامین اجتماعی از سال های قبل تشکیل شده اما غیرفعال شده بود، بیان کرد: این ستاد هم اکنون با عنوان جدید «ستاد پذیرش، توزیع و اعزام بیمار» برای اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان فعال شده است.

معاون درمان تامین اجتماعی، گفت: حتی اگر این موضوع تا پایان سال هم عملیاتی نشود، به صورت پایلوت در چند مرکز فعالیت خود را آغاز می کند، هر چند که هم اکنون نیز در بعضی از مراکز این طرح آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس طرح اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی، بیمار در مراکز درمانی با سطوح پایین تر درمان می شود، گفت: در صورت درمان نشدن در این مراکز، فرد به مراکز درمانی بزرگتر و تخصصی استان و پس از آن به مراکز درمانی استان های معین و در نهایت به بیمارستان میلاد ارجاع داده می شود.

همتی، افزود: هم اکنون در حال کامل کردن طرح اشاره شده هستیم و پس از برطرف شدن مسائل نرم افزاری و اتوماسیون، آن را به صورت فراگیر در سراسر کشور به اجرا در می آوریم.

معاون درمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه اجرای پزشک خانواده یک تکلیف قانونی است و قطعا سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت در جهت اجرای این تکلیف قانونی گام برخواهند داشت، گفت: نظام ارجاع تا حدود زیادی پاسخ مشکلات درمان کشور را خواهد داد، به شرطی که این موضوع با طمأنینه، مطالعه و ارزشیابی دقیق انجام شود، چرا که فعالیت عجولانه در این زمینه با شکست همراه خواهد بود.

وی در مورد نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی و ارتباط آن نظام ارجاع پزشک خانواده، اظهار کرد: اصلاح نظام ارجاع داخلی درمان سازمان تامین اجتماعی از اولویت های اصلی این سازمان است و این موضوع در نهایت با نظام ارجاع کشوری و اجرای پزشک خانواده در ارتباط است.

همتی همچنین در مورد نهایی شدن کامل طرح اصلاح نظام ارجاع درمان این سازمان و اجرایی شدن آن، خاطر نشان کرد: در این زمینه نمی توان زمان مشخصی را تعریف کرد، اما صفر تا صد نظام ارجاع را اصلاح کرده و از میزان مراجعات غیرضروری به تمام مراکز بزرگ و به ویژه بیمارستان میلاد خواهیم کاست.

معاون درمان تامین اجتماعی افزود: در طرح اصلاح نظام ارجاع درمان سازمان تامین اجتماعی به دنبال این موضوع هستیم که به تدریج پذیرش مستقیم در بیمارستان میلاد را محدود کرده و بیمار در سیستم ارجاع به بیمارستان میلاد انتقال یابد و به هیچ وجه به صورت مستقیم در این مرکز پذیرش نشود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات