شیر مادر اگرچه تنها منبع غذایی اصلی و حیاتی برای نوزادان محسوب می شود و هیچ غذایی نمی تواند جای آن را پر کند اما نوزادانی که به دلایل مختلف قادر به تغذیه با شیر مادر نیستند مجبورند با شیرخشک های رژیمی تغذیه شوند.

به گزارش افکارنیوز ، دسته ای از نوزادان که به پروتئین شیر گاو موجود در برخی شیرخشک ها حساسیت دارند و یا به بیماری های متابولیک مبتلاهستند باید با شیرخشک هایی که به آنها رژیمی یا ضدحساسیت می گویند، تغذیه شوند.

متخصصان اطفال و نوزادان، غدد و متابولیسم، پس از شناسایی، بررسی و ارزیابی نوزادان و معرفی آنها به معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور یا ادارات بیماری های ژنتیک و متابولیک برای آنان شیرهای رژیمی وارداتی که بسیار گرانقیمت هم هست، ویزیت می کنند.

همه نوزادانی که پس از انجام آزمایش های غربالگری بدو تولد یا آزمایش ها، بررسی ها و غربالگری های ثانویه در کشور، دارای بیماری های خاص متابولیکی، ژنتیکی یا نقص آنزیمی تشخیص داده شوند، برای دریافت این شیرها به مراکز مربوطه معرفی می شوند.

برخی از این نوزادان مانند مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری (PKU) باید در نخستین زمان ممکن از این شیرخشک های ویژه تغذیه شوند، چرا که در غیر این صورت به مرور زمان به عوارض کند ذهنی مبتلا خواهند شد.

در حال حاضر نیز مبتلایان به PKU، بیماری ادراری شربت افرا، بیماری گالاکتوزمی و بیماری تیروزومی بیشترین مخاطبان دریافت شیرهای رژیمی یا در اصطلاح شیرخشک های ویژه هستند.

مبتلایان به PKU به اسید آمینه فنیل آلانین موجود در شیر حساسیت داشته و به علت نبود آنزیم تجزیه کننده این اسید آمینه در بدن خود، مجبور به مصرف شیرخشک ویژه فاقد این اسید آمینه هستند.

PKU بیماری ژنتیکی با نقص آنزیم است که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مربوطه نوزاد و به دنبال تجمع اسید آمینه فنیل آلانین تجزیه نشده در مغز و اندام ها، متاسفانه نوزاد دچار افت ذهنی و کاهش ضریب هوشی می شود.

براساس آمارها بیش از سه هزار مبتلابه PKU در کشور وجود دارد و دولت برای تامین غذای همه این نوزادان برنامه ریزی غذایی وارداتی دارد.

مبتلایان به بیماری شربت افرا، به علت بالابودن دسته ای از اسیدهای آمینه در خون و ادرار خود مجبورند از شیرهای خشک بدون ایزولوسین، لوسین، والین و غنی شده با مواد معدنی و ویتامین مصرف کنند.

نوزادان مبتلابه گالاکتوزومی به علت تحمل نکردن گلوکز و گالاکتوز (قند شیر) ، مجبور به مصرف شیرخشک های بدون این مواد قندی و دارای قند فروکتوز و ویتامین های مختلف، املاح و چربی هستند.

متاسفانه برای بیشتر شیرهای ویژه و رژیمی جایگزینی وجود ندارد و والدین نوزاد مجبورند برای جلوگیری از پیامدهای این بیماری پیوسته از شیر ویژه سن نوزاد به او بدهند البته تاکنون سعی شده با فراهم کردن شیرهای مورد نیاز نوزادان تا حد زیادی از بروز مشکلات کمبود یا نبود شیرخشک ویژه نوزادان جلوگیری شود.

کارشناس اداره مکمل ها و غذاهای ویژه سازمان غذا و دارو دومین گروه پرمخاطب شیرهای ویژه را نوزادان حساس به پروتئین شیرگاو می داند و می گوید: شیرخشک های امروزی حاصل تغییرات مختلف در شیرگاو هستند.

غلظت پروتئین و چربی در شیرگاو به قدری بالااست که نوزاد در صورت مصرف آن به مشکلات متعددی مبتلامی شود. از این رو در صنعت با برخی تغییرات علمی و تخصصی، شیرگاو را برای شیرخواران (نوزادان) به گونه ای سهل الهضم می کنند.

براین اساس و به گفته متخصصان، شیرخوارانی که از شیرمادر تغذیه نمی کنند باید از انواع شیرخشک های حاوی مقادیری از آهن اضافی تغذیه شوند که این مساله موجب جلوگیری از کم خونی و ازسوی دیگر افزایش اکسیژن رسانی به تک تک سلول های بدن نوزاد می شود. مشاهده مواردی از اسهال، استفراغ، وجود خون در مدفوع، دانه های قرمزرنگ روی پوست و برخی مشکلات گوارشی بی شک نشانه هایی از حساسیت به شیر بوده که باید در نخستین فرصت مورد ارزیابی قرار گیرد.

براین اساس توصیه می شود تا قبل از یک سالگی شیر گاو و شیرخشک را با هم مخلوط نکرده و یا به تنهایی از شیرگاو به کودک ندهید، مخلوط کردن هرماده ای با شیرخشک مستلزم مشورت با پزشک معالج نوزاد است.

رئیس سازمان غذا و دارو در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: هم اکنون ۳۰ نوع شیر خشک توسط وزارت بهداشت و درمان توزیع می شود که تنها در ۳ نوع با کمبود مواجه هستیم که به زودی این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

دکترˈ رسول دیناروندˈ افزود: مشکل شیرخشک به دلیل تغییرات نرخ ارز صورت گرفت که موجب دو برابر شدن قیمت های آن شده است که این مشکل نیز با تخصیص اعتبارات کافی به زودی رفع می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات