نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اعزام پزشکان ایرانی به آفریقای جنوبی از فراخوان برای اعزام پزشک به خارج از کشور، توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: تفاهمنامه ای برای صادرات داروهای ایرانی به روسیه نیز منعقد شده است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر رسول دیناورند در تشریح اقدامات دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت در سراسر دنیا اظهار داشت: وزارت بهداشت یک سازمان بزرگی است که بعد از آموزش و پرورش بیشترین نیروی انسانی را دارد. بنابراین دستگاهی است که در تمام کشور حضور دارد و در ایران وزارت بهداشت مسئولیت های گسترده ای از جمله تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی است.

وی با اشاره به مسئولیت های دیگر وزارت بهداشت از جمله توسعه تحقیقات و فناوری، ارتباطات بین المللی در حوزه بهداشت، دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: بنابراین ما تعاملات بین المللی نیز داریم تا بتواند توانایی های خود را به دیگر کشورها عرضه کنیم و متعاقب آن از توانمندی های کشورهای دیگر نیز بهره مند شویم و در چنین چارچوبی بنده وظایف و ماموریت هایی داشته و دارم.

صاردات داروهای ایرانی به روسیه


دیناروند ادامه داد: براین اساس سفری دو روزه به روسیه داشتیم و از طرف وزیر بهداشت ایران با وزیر بهداشت روسیه ملاقاتی داشتم و تفاهمنامه ای برای صادرات داروهای ایرانی که با استقبال بسیار خوب روسها مواجه شده بود صورت پذیرفت و طرف روسی با افتخار از ما درخواست می کرد تا داروهای کشور ما را که با فناوری های بالا ساخته می شود، برای بیماران خودشان تهیه کنن، در حال حاضر نیز خوشبختانه چنین صادراتی داریم ولی باید گسترش پیدا کند و متعاقب آن نیز روسیه دارای تجهیزات پزشکی است که ما می توانیم از آن استفاده کنیم.

سفر هاشمی به روسیه


نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت تصریح کرد: در حوزه تبادل نیروی انسانی نیز کمیته مشترکی تشکیل شده است و انشاءالله در یکی دو ماه آتی این کمیته در تهران برگزار می شود. براین اساس وزیر بهداشت کشورمان به روسیه سفر خواهد کرد.

دیناروند درباره اقدامات دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد: در چارچوب کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی که وزیر امور خارجه کشورمان نیز رئیس تیم ایرانی این کمیسیون به حساب می آید، یکی دیگر از اعضای کمیته مشترک نیز وزارت بهداشت است که بنده نیز در این کمیسیون از طرف وزارت بهداشت حضور داشتم و تعاملاتی در طی این سفر ۳-۴ روزه در کشور آفریقای جنوبی داشتیم.

تامین و تربیت پزشکان آفریقای جنوبی توسط ایران


وی ادامه داد: آفریقای جنوبی با توجه به اینکه در قاره آفریقا است، ولی کشوری پیشرفته به حساب می آید که دارای توانمندی هایی بالایی است البته نیازهایی نیز دارد. آنها نیز ایران را به چشم یک کشور معتبر نگاه می کنند و در حوزه تامین نیروی انسانی و پزشک برای کشورشان درخواست هایی داشتند و همچنین برای تربیت پزشک جهت کشورشان در ایران تقاضاهایی داشتند که وزیر بهداشت کشورمان موافقت اصولی و کلی در این رابطه دارند، بنابراین یک کمیته در ایران پیگیر این مقوله است و به زودی وزیر بهداشت آفریقای جنوبی به ایران می آید.

اعزام ۴۰۰ پزشک به آفریقای جنوبی


نماینده دیپلماسی سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: مسئولان آفریقای جنوبی درخواست داشتند، تعدادی پزشک ایرانی نیز به این کشور اعزام شوند، بنابراین تصور می کنیم این مساله فرصتی برای کشورمان است تا پزشکان ما نیز تجربه بین المللی کسب کنند و ما قول اعزام ۴۰۰ پزشک را به آنان داده ایم و به زودی از طریق وزارتخانه این فراخوان برای اعزام پزشک به خارج از کشور اعلام خواهد شد و ثبت نام این پزشکان بعد از توافق با کشور آفریقای جنوبی صورت می پذیرد ولی در مجموع توافق اولیه بسیار مناسب است و ما نیز از پیشنهاد کشور آفریقای جنوبی راضی هستیم.

آموزش ۱۲۰۰ دانشجوی پزشکی آفریفای جنوبی در ایران


دیناروند خاطرنشان کرد: البته در حال حاضر نیز تعدادی پزشک ایرانی در آفریقای جنوبی مشغول فعالیت هستند و توانسته اند در نشان دادن توانمندهای پزشکان ایرانی خوب عمل کنند. برای تربیت دانشجویان پزشکی کشور آفریقای جنوبی نیز اعلام آمادگی کرده ایم زیرا ما واحدهای بین الملل در دانشگاه های علوم پزشکی داریم و می توانیم این دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی برگزار کنیم. درخواست کشور آفریقای جنوبی برای آموزش دادن به دانشجویانشان در ایران بسیار زیاد است و پیشنهاد داده اند ۱۲۰۰ دانشجوی آنان در ایران طی ۵ سال این آموزش ها فراگیرند، این مساله را نیز در وزارت بهداشت در حال پیگیری است و پس از امضا و نهایی شدن اجرا خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات