معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: وجود مواردی مانند تبعیض جنسیتی در بیشتر جوامع از جمله ایران، زنان سرپرست خانوار را آسیب پذیر کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، شهیندخت مولاوردی در همایش تحلیل و یافته های سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ که امروز سه شنبه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، یکی از راه های دستیابی به توسعه پایدار را از بین بردن تبعیض جنسیتی دانست و افزود: آمار و شاخص های مربوط به زنان و مردان مورد نیاز سیاست گذاران است تا نقش افراد را در ابعاد مختلف مشخص کنند.

وی ادامه داد: همچنین آمار جنسیتی ویژگی های کل جامعه را نشان می دهد و بررسی این آمارها بسیار حائز اهمیت است، چرا که بدون اشراف به تفاوت زنان و مردان در عملکرد، تدوین سیاست های مناسب مقدور نیست.

شمار زنان سرپرست خانوار طی ۳۰ سال ۲ درصد و تنها در ۵ سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته است


وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۱۳۵۵،۷. ۳ درصد خانواده ها توسط زنان سرپرستی می شدند. این آمار با رشد پنج درصدی در سال ۹۰ به ۱۲.۱ درصد رسید که حدود سه درصد از این رشد در پنج سال اخیر رخ داده است.

مولاوردی با بیان اینکه مهم تر از افزایش تعداد مطلق زنان سرپرست خانوار، الگوی سنی و نحوه توزیع آنان است، گفت: الگوی ارائه شده بر اساس نتایج آمارگیری، نشان دهنده آن است که از سویی با زنانه شدن سالمندی و از سوی دیگر با زنانه شدن سرپرستی خانوار مواجه هستیم. این امر به تغییرات جمعیتی، مرگ و میر و امید به زندگی زنان و مردان مربوط می شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، افزود: یکی از عوامل تاثیرگذار در زمینه تعداد زنان سرپرست خانوار، نرخ طلاق و ازدواج است که تعداد زنان سرپرست خانوار را به ویژه در گروه های سنی جوان تر افزایش می دهد.

مولاوردی افزود: امروزه در زمینه الگوی زنان سرپرست خانوار با کسانی مواجه هستیم که سرپرستی خانوار را به علت ازدواج نکردن قبول کرده اند. این دسته از افراد نسبت به زنان مطلقه با پیامدهای کمتری روبرو هستند. زن سرپرست خانوار اگر مطلقه باشد و سرپرستی فرزندان خود را بر عهده داشته باشد، از فقر بیشتری رنج می برد و این فقر نیز به فرزندان آنها منتقل می شود.

افزایش آمار زنان سرپرست خانوار در آینده


مولاوردی افزود: هر چند که عامل اصلی که موجب می شود در ایران زن به سرپرست خانوار تبدیل شود، مرگ و میر شوهر است، اما با توجه به افزایش آمار طلاق، انتظار می رود که تعداد زنان سرپرست خانوار به علت طلاق، افزایش یابد.

نابرابری دلیل سطح پایین اشتغال زنان سرپرست خانوار


وی تأکید کرد: نابرابری زنان و مردان سرپرست خانوار در دسترسی به مواردی مانند آموزش موجب می شود که بیکاری، اشتغال در مشاغل سطح پایین در زنان سرپرست خانوار بیشتر دیده شود. آنان معمولا شرایط اقتصادی خوبی ندارند.

سلامت روانی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار تهدید می شود


مولاوردی با اشاره به آمارهای کشورهای مختلف، اظهار کرد: آمارهای گرفته شده در سطح دنیا نشان می دهد که ما با زنانه شدن فقر مواجه هستیم. زنان بیش از هر قشر دیگری فقر را تجربه می کنند. از سوی دیگر زنان سرپرست خانوار به علت بر دوش کشیدن مسئولیت های متعدد، با خطر ابتلا به بیماری های جسمی روبرو هستند و سلامت روانی و اجتماعی آنها تهدید می شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تغییرات کیفی زنان سرپرست خانوار، ادامه داد: ترکیب جنسی، تحصیل و… به گونه ای است که این خانواده ها به مرور از یک پدیده نسبتاً طبیعی به آسیب اجتماعی تبدیل شوند.

وی تصریح کرد: اهمیت نهاد خانواده از سویی و وجود مواردی مانند تبعیض جنسیتی از سوی دیگر در بیشتر جوامع از جمله ایران، زنان سرپرست خانوار را آسیب پذیر کرده است؛ البته علاوه بر دولت، چند سازمان غیردولتی و خیر در نقاط مختلف کشور در زمینه پرداختن به وضعیت زنان سرپرست خانوار فعالیت می کنند و در این شرایط قطعا وجود بانک آماری می تواند به ما کمک کند که ویژگی های زنان سرپرست خانوار را بهتر بشناسیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات