رییس اداره بیماری های منتقله از آب، غذا و عفونت های بیمارستانی وزارت بهداشت از ابتلای ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران بستری شده در مراکز درمانی به عفونت های بیمارستانی خبر داد و گفت: متاسفانه میزان عفونت های بیمارستانی در سال های اخیر در حال گسترش است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر حسین معصومی اصل در نشست خبری که به مناسبت برگزاری نهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و پنجمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی ترتیب داده شده بود با بیان اینکه بیماری های واگیر در گذشته میلیون ها نفر را به کام مرگ می کشاندند، گفت: کشف واکسن و آنتی بیوتیک ها توسط بشر توانست جلوی این موانع ها را بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر واکسیناسیون در حال گسترش است و تزریق آن برای افرادی که در معرض خطر قرار دارند، ضروری است.

این فوق تخصص عفونی کودکان به تشریح بایدها و نبایدهای تزریق واکسن آنفلوآنزا پرداخت و گفت: این واکسن را همه افراد بالاتر از شش ماه می توانند استفاده کنند. البته اگر این گونه بود نیاز داشتیم ۷۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا ساخته و وارد کشور شود. اما باید توجه کرد که همه افراد جامعه احتیاج به تزریق این واکسن ندارند.

معصومی اصل افزود: به مردم توصیه می کنیم تا اجازه بدهند گروه های پرخطر واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند، همه افراد بالای ۶۰ سال و یا مبتلایان به بیماری های زمینه ای نظیر دیابت در اولویت دریافت این واکسن قرار دارند و متاسفانه اگر همه افراد سالم برای دریافت این واکسن اقدام کنند، ممکن است افراد پرخطر از آن محروم شوند.

رییس اداره بیماری های منتقله از آب، غذا و عفونت های بیمارستانی وزارت بهداشت به مقاومت های میکروبی اشاره کرد و گفت: امروز مقاومت های میکروبی و آنتی بیوتیکی به قدری در حال گسترش است که اگر با آن مقابله نشود، ممکن است طی چند سال آینده همه آنتی بیوتیک های ساخته شده را از دست بدهیم و به دوران قبل از کشف آنتی بیوتیک ها بازگردیم.

وی با بیان اینکه مقاومت های میکروبی در تمام دنیا رو به گسترش است و مردم، پزشکان و مسئولان باید با آن مقابله کنند، گفت: از جمله مواردی که لازم است از سوی مردم رعایت شود، خودداری از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک هاست. مصرف آنتی بیوتیک باید تنها با توصیه پزشک استفاده شود.

معصومی اصل در ادامه به مسئله بروز عفونت های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: هر شخصی که در بیمارستان بستری می شود، در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی قرار می گیرد که در همه دنیا نیز وجود دارد و مختص ایران نیست. البته در سال های اخیراین سیر رو به فزونی داشته است.

رییس اداره بیماری های منتقله از آب، غذا و عفونت های بیمارستانی وزارت بهداشت به تشکیل نظام هایی برای شناسایی و کنترل عفونت های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ۹۰ درصد عفونت های بیمارستانی قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال اگر ضدعفونی کردن مرتب دست ها در پرسنل و مراقبین بیمارها مورد توجه قرار بگیرد، می توان جلوی انتشار و انتقال میکروب بسیاری از بیماری ها را گرفت.

وی در ادامه به اعلام آماری در خصوص عفونت های بیمارستانی در ایران و جهان پرداخت و گفت: میزان انتقال عفونت های بیمارستانی در کشورهای توسعه یافته بین شش تا ۱۱ درصد است و به این معناست که شش تا ۱۱ درصد بیمارانی که در بیمارستان های کشورهای توسعه یافته بستری می شوند، عفونت بیماری می گیرند.

معصومی اصل افزود: این آمار در کشورهای در حال توسعه به ۲۵ تا ۳۰ درصد می رسد و در ایران حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

رییس اداره بیماری های منتقله از آب، غذا و عفونت های بیمارستانی وزارت بهداشت با بیان اینکه از هفت سال پیش در ایران نظامی به منظور ارائه گزارش در خصوص عفونت های بیمارستانی تشکیل شد، گفت: گزارش های حاصل از بیمارستان ها واقعی نبودند و آمار حدود یک درصد را نشان می دهند. لازم است این نظام مجددا ساماندهی شود. البته هدف ما صفر کردن عفونت های بیمارستانی نیست، زیرا امکان پذیر هم نیست. اما لازم است کاهش یابد تا به دنبال آن شاهد کاهش طول بستری بیماران در بیمارستان ها و هزینه های درمان باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات