رئیس انجمن فوق تخصصی عفونی کودکان با بیان اینکه در دنیا نزدیک به ۱۶ واکسن برای کودکان تزریق می شود، گفت: در ایران تنها ۹ واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری وجود دارد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمدرضا بلورساز روز سه شنبه در نشست خبری نهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و پنجمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی، گفت: در حال حاضر ۵ مرکز تحقیقات عفونی کودکان در شیراز، مشهد، مرکز طبی کودکان تهران، بیمارستان فوق تخصصی کودکان مفید و بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) دایر شده و به بررسی علمی مرتبط با بیماری های عفونی کودکان می پردازد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در حال حاضر مراکز تحقیقاتی ما در حال تحقیق در خصوص ضرورت ورود واکسن" پنوموکوک" به داخل کشور هستند. این واکسن در حال حاضر در کشورهای اروپایی و آمریکا ساخته شده و قابل استفاده است، اما حدود ۱۰۰ گونه دارد که باید تحقیقات لازم درباره اینکه کدام نوع از آن لازم است وارد کشور شود، در حال انجام است.

به گفته دبیر انجمن پزشکان کودکان ایران، پنوموکوک عامل بروز سینه پهلو، ذات الریه، گوش درد و مننژیت است و می تواند برای کودکان بسیار خطرناک باشد.

بلورساز همچنین با بیان اینکه در دنیا نزدیک به ۱۶ واکسن برای کودکان تزریق می شود، گفت: در ایران تنها ۹ واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری وجود دارد. بارها درباره ضرورت ورود واکسن های دیگر به کشور سخن گفته ایم، اما متاسفانه برخی تحریم ها از ورود واکسنهای ضروری کشور ممانعت کرده است.

رئیس انجمن فوق تخصصی عفونی کودکان به ماجرای کمبود واکسن فلج اطفال در چند هفته اخیر اشاره کرد و گفت: سالانه نیاز به حدود ۱۷ میلیون دوز واکسن فلج اطفال به کشور وجود دارد، در حالی که اکنون با کمبود سه میلیون دوز از این واکسن روبرو شده ایم که البته مسئولان سازمان غذا و دارو وعده اند بزودی مشکل را برطرف کنند.

وی تاکید کرد: ایران از جمله کشورهایی است که پوشش واکسیناسیون بالایی دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی پیرامون استفاده از داروهای گیاهی و سنتی برای کودکان، گفت: طب سنتی و داروهای آن در بسیاری از نقاط دنیا از رشد خوبی برخوردار بوده است. اما در ایران علی رغم وجود تجارب کهن، هنوز از لحاظ علمی نوپاست.

بلورساز اضافه کرد: ما به ویژه در زمینه مصرف داروهای گیاهی در کودکان تجربه ای نداریم و کلیه موارد باید حتما در دانشگاه ها مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد. به عنوان مثال تحقیقی صورت پذیرفته و طی آن ثابت شد، بر اساس باور عموم استفاده از شیر خشت تاثیری در برطرف کردن بیماری زردی در کودکان ندارد.

وی تاکید کرد: انجمن پزشکان کودکان ایران هیچ توصیه ای درباره مصرف داروهای گیاهی در کودکان ندارد.

رئیس انجمن فوق تخصصی عفونی کودکان در ادامه ضمن اعلام برگزاری نهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و پنجمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ آذرماه در محل سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اظهار کرد: در این کنگره ۳۰ مقاله به صورت شفاهی و ۲۰ مقاله به صورت پوستر ارائه می شود.

بلورساز افزود: همچنین حدود ۶ پانل یا میزگرد علمی پیرامون موضوعات مبتلا به کودکان از جمله عفونتهای تنفسی و واکسیناسیون در کودکان در روزهای همایش برگزار می شود. در واقع علت برگزاری این همایش در آذرماه هر سال نیز شیوع عفونتهای تنفسی در فصل سرد سال است
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات