قائم مقام و دبیر انجمن فوق تخصصی عفونی کودکان گفت: نبود واکسن فلج اطفال مسئله ساز نیست، زیرا در حال حاضر ریشه کن شده است. اگر هم چند ماه دیرتر وارد کشور شود، اتفاقی نمی افتد بنابراین لازم نیست مردم در این خصوص نگرانی داشته باشند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر علی اکبر رهبری منش در نشست خبری که به مناسبت برگزاری نهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و پنجمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی ترتیب داده شده بود به ارائه توضیحاتی پیرامون وضعیت واکسن در ایران و جهان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۳۰۰ عامل بیماری زا (باکتری، ویروس، قارچ و انگل) در جهان وجود دارد که انسان موفق شده است تنها برای ۲۵ عامل واکسن بسازد.

وی ادامه داد: بخشی از این واکسن های تولید شده در ایران نیز وجود دارد و برای افراد در گروه های سنی مختلف با توجه به نیازشان تزریق می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره واکسن فلج اطفال که اخیرا با کمبودهایی روبرو شده است، گفت: نبود واکسن فلج اطفال مسئله ساز نیست، زیرا در حال حاضر ریشه کن شده است. اگر هم چند ماه دیرتر وارد کشور شود، اتفاقی نمی افتد بنابراین لازم نیست مردم در این خصوص نگرانی داشته باشند.

رهبری منش افزود: سال هاست که دیگر شاهد بروز فلج اطفال نیستیم و اگر هم اخیرا اخباری پیرامون مشاهده چندین مورد فلج اطفال در کشورهایی چون بنگلادش و افغانستان مطرح می شود، مشکل خودشان است و دلیلی بر نگرانی ما وجود ندارد.

دبیر انجمن فوق تخصصی عفونی کودکان به برنامه وسیع واکسیناسیون کودکان در کشور اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه واکسن سرخک، سرخجه، اوریون، هپاتیت B، فلج اطفال و… در کشور وجود دارد، اما واکسن های جدیدی چون پنوموکوک ساخته شده است و در دنیا استفاده می شود اما هنوز در برنامه واکسیناسیون کشوری ایران قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: این واکسن شایع ترین واکسن پاتوژن و عامل بیماری زایی است که به کودک حمله می کند و باعث بروز سینه پهلو، سینوزیت، ذات الریه، گوش درد و مانند آن می شود.

رهبری منش همچنین به وجود سایر واکسن های ساخته شده در دنیا و ضرورت استفاده از آنها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر واکسن های ضد سرطانی ساخته شده است که تعدادی از آنها در ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال واکسن هپاتیت B باعث می شود افراد در برابر سرطان کبد ایمن شوند. همچنین واکسن ضد پاپیلومای انسانی برای زنان ۲۶-۱۱ سال تزریق می شود و از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند که قیمت بالایی دارد و هنوز در ایران تحت پوشش های بیمه ای قرار ندارد؛ در حالی که تزریق آن برای زنان بسیار توصیه می شود. میزان تاثیر این واکسن نیز بسیار بالا بوده و بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد قدرت حفاظتی دارند.

وی به برگزاری نهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان در روزهای ۱۳ تا ۱۵ آذر ماه در تهران اشاره کرد و گفت: امروز در کنار واکسیناسیون روتین و معمولی با شرایط خاصی روبرو هستیم. به عنوان مثال این مسئله که چگونه باید واکسیناسیون برای بیماران مبتلا به نقص ایمنی، آلرژی یا پیوند عضو انجام شود، وجود دارد که به همه این موارد به تفصیل در طول همایش خواهیم پرداخت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات