در جریان بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران از سوی کمیسیون تلفیق پیشنهاد بودجه ۳هزارمیلیارد و ۴۴۹ میلیون تومانی در شهرداری تهران مطرح شد که با ۱۹ رای به تصویب اعضا رسید.

به گزارش افکارنیوز ، بیست و پنجمین جلسه علنی از چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران دقایقی پیش و با حضور ۲۳ نفر از اعضا آغاز شد.
بر اساس این گزارش در ابتدای جلسه امروز و در نطق پیش از دستور احمد مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به موفقیت دیپلماسی ایران در مذاکرات هسته ای اظهار داشت: نکته حائز اهمیت در موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای چگونگی رسیدن به این موفقیت بود.

وی ادامه داد: در سخنان رئیس جمهور اعلام شد که این موفقیت ۹۹ روز بعد از استقرار دولت جدید حاصل شده و این نشان دهنده آن است که در طراحی چنین روندی چه میزان پشتوانه های ذهنی، فکری و تجربی، کمک کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: ۲ عامل اصلی در این موفقیت دخیل بودند که مهمترین آن نقش بی بدیل رهبری و شرایط و مقدماتی بود که در راستای برگزاری پرشور انتخابات ریاست جمهوری و شوار ها بود.

وی افزود: در قدم دوم تعبیر پر معنای نرمش قهرمانانه از جانب مقام معظم رهبری بود که فضا را برای یک نبرد دیپلماتیک فراهم کرد.

مسجد جامعی در ادامه بیان داشت: وجه دیگر این موفقیت درک روشن رئیس جمهور و افراد دیگر در این مذاکره که نسبت به مناسبات و رفتارهای بین المللی داشتند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: امیدواریم این موفقیت زمینه برای حل مشکلات مالی و بهبود شرایط اقتصادی مهیا شود.

** انتقاد طلایی به برگزاری همزمان ۴ نمایشگاه در تهران


همچنین در ادامه جلسه امروز شورا مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در تذکری نسبت به برگزاری ۴ نمایشگاه همزمان در تهران اظهار داشت: در هفته گذشته ۴ نمایشگاه به صورت همزمان در نمایشگاه بین ا لمللی تهران برگزار شد که مشکلات بسیاری را در زمینه تردد شهروندان ایجاد کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: برگزاری همزمان ۴ نمایشگاه در یک مکان و آن هم در روزهای تعطیلی پنج شنبه و جمعه گم شدن خیابان ها را به همراه داشت و نکته جالب اینجا بود که دستگاه های ذی ربط در جریان برگزاری نمایشگاه های همزمان نبودند.

وی ادامه داد: از شهردار تهران درخواست می کنیم تا در رابطه با به سرانجام رساندن نمایشگاه اصلی که در دست اقدام است سرعت عمل بیشتری اعمال شود وهم مسئولین ذی ربط نیز مراعات حال مردم را بکنند.

طلایی خاطر نشان کرد: اینکه ما هر روز نیز نمایشگاه داشته باشیم خوشحال کننده است اما برگزاری همزمان ۴ نمایشگاه در روزهای تعطیل مردم را با مشکل مواجه می کنند.

**اعضا شورا به ترتیب به مرکز مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر رای ندادند


در ادامه جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران بررسی دو فوریت طرح تاسیس مرکز مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر تهران در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس این گزارش تند گویان عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این مرکز اظهار داشت: مرکز مطالعات راهبردی شورا امری لازم است که انجام بشود تا در آینده این مرکز را داشته باشیم اما طرح پیوست را نمایندگان می توانند وصل کنند.

وی ادامه داد: برخی می گویند این کار هزینه دارد اما مرکز مطالعات راهبردی شهرداری را باید هیئت امنا یی کنیم و زیر نظر شورای شهر قرار بگیرد.

دبیر عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در ادامه جریان بررسی این طرح بیان داشت: طرح تاسیس مرکز مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر در ۳۰ مرداد سال ۸۶ و در شورای سوم به تصویب رسیده و به عقیده من نیاز به تاسیس مجدد آن نیست و می توانیم این مرکز را تاسیس کنیم.

انصاری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهار داشت: امکانات نمایندگان شورا بسیار محدود است و هزینه کردن در حوزه پژوهش سرمایه است و برای آینده بسیار مفید است.

وی ادامه داد: دو فوریت این طرح باید به صورت جدی مد نظر قرار بگیرد تا بتوانیم به صورت بهینه از این مرکز استفاده کنیم و می بایست این مرکز از شهرداری جدا و خاص شورای شهر باشد.

طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران در ادامه بررسی این طرح اذعان داشت: این طرح در ۳۰ خرداد سال ۸۶ و در شورای سوم مطرح و به تصویب اعضا رسیده است اما فرمانداری نسبت به آن اعتراض کرد که پاسخ آن از سوی شورا داده شد اما جوابی از فرمانداری نگرفت پس مصوبه همچنان قانونی است و نیازی به طرح جدید آن نداریم و می توانیم این مرکز را راه اندازی کنیم.

سالاری دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران خطاب به صحبت های طلایی بیان داشت: زمانی که فرمانداری اعتراض کرده این مصوبه کان لم یکن تلقی می شود و باید مجدد مورد بررسی قرار گیرد و این مرکز در بسیاری از شهرها تاسیس شده اما کلان شهری مثل تهران هنوز این مرکز را ندارد در حالی که نیاز به چنین مرکزی احساس می شود.

وی ادامه داد: با توجه به تصویب برنامه ۵ ساله شهرداری در آینده ای نزدیک نیاز به تصویب ایجاد این مرکز داریم و این مصوبه در ۳۰ مهر ماه ۸۶ تصویب شده و در ۵ آبان ۸۶ از سوی فرمانداری به آن اعتراض شده و در حال حاضر بلاتکلیف مانده و در این طرح می بایست بررسی مشکلات اعتراض فرمانداری بررسی شود تا از مرکز مطالعات شهرداری نیز جدا شود.

مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ما مصوبات را داریم اما مشکل اینجاست که این مصوبات اجرا نشده است و پیشنهاد من اینست که راه اندازی این مرکز را در دستور کار قرار دهیم و برای آن از دستورات قبلی می توان کمک گرفت.

شایان ذکر است، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بررسی این طرح نظرات موافق و مخالف خود را بیان کردند که درنهایت بررسی طرح تاسیس مرکز مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر تهران به تصویب اعضا نرسید.

**پیشنهاد بودجه ۳هزار میلیارد و ۴۴۹ میلیون تومانی برای شهرداری تهران


در بیست و پنجمین جلسه از چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس این گزارش پور ز رندی معاون مالی اداری شهرداری تهران، در ارائه گزارش خود اظهار داشت: بودجه سال ۹۲،۱۲هزار میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود اما شورا به درستی برخی کدها را حذف کرد و بودجه به ۱۰هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تبدیل شد که البته توصیه داشتند در صورت تحقق در کدها می توان متمم تصویب کرد و بودجه را افزایش داد.

وی ادامه داد: از زمانی که بودجه مصوب شد، کمیته های درآمدی به طور مرتب فعال بوده و یک روز هم در حوزه درآمدی شهر سازی کار متوقف نشده است.

معاون مالی اداری شهرداری تهران در ادامه بیان داشت: در عملکرد ۶ ماهه در بودجه نقد ۱۱۰ درصد و در غیر نقد ۱۱۵ درصد، در ۷ ماهه ۱۲۰ درصد و در غیر نقد ۱۴۰درصد و همچنین در ۸ ماهه در نقد ۱۲۱ درصد و در غیر نقد ۱۴۰ درصد بوده که مجموعا ۱۳۵ درصد محقق شده است.

وی افزود: نگاه شورا و مدیریت شهری بر این بوده است که به سمت درآمد پایدار برویم که البته قابل افزایش است و اگر به سازمان مالیاتی و دریافت مالیات بر ارزش افزوده کمک کنیم تا یک رقم قابل افزایش است.

وی ادامه داد: وجود اختلاف دیدگاهی در غیر نقدی در طی دوران شهرداری بود تنها تفاوت این است که در گذشته فضا برای ثبت و ضبط غیر نقدی در شهرداری ها بود و در شورای سوم برای این موضوع اعتبار دیده شد و مدیریت شهری در شورا بر اساس این اعتبار تصمیم گیری می کنند.

پور زرندی در ادامه بیان داشت: امروز جدا از خزانه نقد که از سال گذشته وجود داشت سرانه غیر نقد ایجاد کرده ایم که قابل کنترل است البته هنوز ضعف ها یی وجود دارد که نظام مالی و بودجه ای کاملا شفاف از اهداف ما است.

دنیا مالی عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۲ اظهار داشت: متمم تا بعی از بودجه تصویب شده که از شورای سوم است و در اینجا انتقادی به شهرداری وجود دارد که در قبال ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان تفر یغ ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد شهرداری ۳ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان است و در کل ۱۳ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بودجه خواهد شد و در نتیجه به ارزش سال گذشته ۲۰ درصد به حجم عملیات در حوزه سرمایه ای حمل و نقل و عمرانی کاهش ظرفیت خواهیم داشت.

سالاری دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه جریان بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۲ تهران بیان داشت: تنها را هکار ایجاد در آمد پایدار در پروژه های مشار کتی بخش خصوصی تا در آینده از محل اجاره پروژه ها شهر را اداره کنیم.

وی ادامه داد: در طرح تفصیلی بسیاری از تعیین تکلیف ها را مشخص کرده ایم اما در بودجه متمم بخشی برای تعیین تکلیف ها پیش بینی نشده است.

سلطانی عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهار داشت: متمم اول تبصره ۳۸ خود قانون بودجه است که به مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اجازه داده شده به شهرداری در صورت افزایش درآمد از منابع یا فا ینانس استفاده کند که شرح پروژه نیز در تبصره ۳۸ آمده است.

وی افزود: متمم دوم طرحی است که توسط شهرداری ارائه داده شده و در بهمن و اسفند ماه نیز ما با یک اصلا حیه مواجه خواهیم بود که متمم سوم ما خواهد بود و وقتی عملکرد ۱۳ هزار میلیاردی سال ۹۱ را به ۱۰۰ میلیارد در سال دوم تقلیل می دهیم دچار مشکل می شویم.

سروری عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران اذعان داشت مطالب مربوط به سیاست گذاری های در بودجه باید اعمال شود.

گفتنی است، در ادامه بررسی لایحه متمم بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران اعضای شورای اسلامی شهر تهران موافقت و مخالفت خود را اعلام کردند که در نهایت پیشنهاد کمیسیون تلفیق مبنی بر بودجه ۳ هزار میلیارد و ۴۴۹ میلیون و ۲۰۰هزار تومان برای شهرداری در سال ۹۲ مطرح شد که با ۱۹ رای به تصویب اعضا رسید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات