عضو مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نارسایی کبدی (سیرز) بعد از سرطان معده دومین علت مرگ زودرس در حیطه بیماری های گوارشی است که ۷۰ درصد موارد در مردان گزارش می شود.

به گزارش افکارنیوز ، مهدی صابری فیروزی در سیزدهمین همایش گوارش و کبد که در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار شد به تأثیر عوامل مختلف در بروز نارسایی مزمن در کبد اشاره کرد و گفت: سیرز کبدی بعد از سرطان معده دومین علت مرگ زودرس در حیطه بیماری های گوارشی و کبدی محسوب می شود و شاید شایع ترین علت مرگ به ویژه در بیماران بستری در بخش های تخصصی و فوق تخصصی باشد.

وی ادامه داد: با نارسایی کبد، امکان تصفیه خون و دفع مواد سنگین و دارویی در بدن کاهش یافته و این امر سبب اختلال در هوشیاری و فعالیت های کلیوی می شود.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه بیماری های کبدی در مراحل اولیه به جز روش های کمک تشخیصی امکان شناسایی ندارند، افزود: بر اساس آخرین اطلاعات سازمان بهداشت جهانی حدود ۳۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ایران در سال ۲۰۱۰ به این بیماری مبتلا شده اند و اکنون حدود ۱۰ هزار بیماری مبتلا به سیرز کبدی داریم که در صورت عدم پیوند کبد یک چهارم آنها بر اثر عوارض بیماری در هر سال فوت می کنند.

صابری فیروزی با تأکید بر اینکه حدود ۷۰ درصد از موارد سیرز کبدی در مردان گزارش شده است، گفت: شاید عواملی مانند هپاتیت های ویروسی، مشروبات الکلی، کبد چرب غیر الکلی و مصرف دارو را بتوان در ایجاد عارضه دخیل دانست.

این فوق تخصص گوارش و کبد تصریح کرد: در ایران طی ۲۰ سال گذشته تغییرات مهمی از نظر زمینه های ایجاد نارسایی های کبد رخ داده و به دلیل کنترل هپاتیت B و تزریق واکسن آن شاید تا حد زیادی این بیماری کنترل شده باشد اما در حال حاضر با شیوع کبد چرب در بین جمعیت باید همان طور که هپاتیت B را از بیست سال اخیر وزارت بهداشت در دستور کار قرار داد امروزه نیز کنترل کبد چرب را به طور جدی در دستور کار قرار دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، چاقی، افزایش قند و فشار خون و افزایش چربی را از عوامل کبد چرب عنوان کرد و گفت: شیوع کبد چرب در بعضی از مناطق کشور تا بیش از ۳۳ درصد هم گزارش شده است که می تواند به افزایش بیماری های قلبی عروقی و سکته های مغزی منجر شود.

سیزدهمین همایش گوارش و کبد از صبح امروز تا نهم آذر جدیدترین روش های درمانی بیماری های گوارش و کبد را برای متخصصان این حوزه ارائه می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات