عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه به اذعان مقامات مسئول، جمع سربازان اردوگاه بزرگ بسیج در مرداد امسال از مرز ۲۰ میلیون نفر فراتر رفته است، گفت: هرکس قلبش برای انقلاب و اسلام می تپد یک بسیجی است.

به گزارش افکارنیوز ، محسن پیرهادی در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطقی خارج از دستور با اشاره به هفته بسیج، اظهار داشت: امام راحل شجره طیبه بسیج را که امروز درختی پرثمر است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد بنیان نهادند و مقام معظم رهبری آن را رشد و توسعه دادند، بنابراین بهترین و جامع ترین تعریف و تألیف از بسیج و بسیجی از سوی این دو بزرگواران ارائه شده است.

وی به تعاریفی که ایشان درباره بسیج و بسیجی داشته اند اشاره کرد و گفت: " بسیجی جذب حداکثری می کند" ، " بسیجی مجاهدت می کند و با افراط فاصله دارد" ، " بسیجی سیاسی است ولی سیاست زده نیست" ، " بسیجی متدین است ولی مقدس مآب نیست" و" بسیجی صاحب اخلاق اسلامی است" .

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: بسیج امروز دیگر تنها یک نهاد نظامی نیست بلکه قالب وظایف و مسئولیت های آن در بعد اجتماعی است و حضور بسیجیان در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و پژوهشی و همچنین در سطوح مختلف مدیریتی ضامن تداوم اندیشه های عالمانه و پایدار اسلامی به شمار می آید.

وی افزود: مهمترین وظیفه بسیج در شرایط کنونی کمک به ارتقای سطح رشد و تعالی جامعه و مشارکت در مدیریت فرهنگی جامعه است. امروز حضور بسیجیان در عرصه جنگ نرم و مقابله با تهدیدات معادل با حضور بسیجیان در عرصه دفاع مقدس است.

پیرهادی خاطرنشان کرد: امروز صحبت از بسیج دیگر صحبت از بسیجی شدن نیست چرا که به فرموده رهبر معظم انقلاب همه ملت ایران بسیجی هستند. یک بسیجی ولایت مدار، قانون مدار، اخلاق مدار، خدمت گزار، فداکار و دلسوز است و نماد هویت و همچنین مایه مباهات یک ملت به شمار می آید.

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران افزود: بسیج با قدرت ایمان به صحنه وارد شد مانند امام خود که با همین قدرت در برابر همه استکبار ایستاد و پرچم اسلام را با قدرت برافراشته کرد. بسیجی مرید همان امامی بود که خطاب به مستکبران گفت: " اگر در مقابل دین ما بایستید در مقابل همه دنیای شما می ایستیم" و همین سادگی بود که نهال نوپای انقلاب را به بزرگ ترین خار در چشم جهان خواران بدل کرد.

پیرهادی با بیان اینکه برای بسیجی عقل و عشق هردو وسیله قرب الی الله است که از این منظر انسان جز برای عاشقی خلق نشده است، گفت: البته این نافی تلاش عاقلانه نیست که اساساً بسیجی راه عقل را با مرکب عاشقی می پیماید؛ همین راه است که امروز باعث شده فرهنگ بسیجی به عنوان الگوی مناسب به دنیا معرفی شود.

وی تصریح کرد: این الگو باعث شد که تا میل به حضور در این نهاد مقدس در کشور افزایش یابد به گونه ای که به اذعان مقامات مسئول جمع سربازان اردوگاه بزرگ بسیج در مردادماه امسال از مرز ۲۰ میلیون نفر نیز فراتر رفته است.

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بسیجی فرهنگ است و هرکس این فرهنگ را دارد قطعاً بسیجی است، گفت: از این منظر هرکس دل در گروی انقلاب و اسلام دارد بسیجی محسوب می شود. امروز شاید از منظر برخی ها جنگ تمام شده باشد اما برای کسی که وقف اسلام است مبارزه وقتی تمام می شود که پرچم اسلام در سراسر جهان نصب شود و با فرهنگ عاشورا می توان فرهنگ های نامطلوب را تغییر داد تا شایستگی اهتزاز پرچم اسلام را پیدا کنند.

پیرهادی افزود: بسیج اگرچه دیروز در جغرافیایی خاکی و نظامی بیشترین تعریف را به خود اختصاص می داد اما امروز در عمل جایگاه خود را با شهر و حقوق شهروندی گره زده است. امروز نام شهدای بسیجی نه تنها کوچه های شهر را به اسم خود مزین کرده اند بلکه یاد آنها نیز دلهای عاشق را تسخیر کرده است. بدون تردید مدیران شهری می توانند با استفاده از این جایگاه نگاه اجتماعی حاکم بر سبک زندگی مردم را مدیریت کرده آن را به سمت حفظ ارزش ها سوق دهند.

عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: پایگاه های بسیج با توجه به گستردگی و تعدد خود می توانند به عنوان یک پایگاه اجتماعی شهری نقش جدی ایفا کرده در کاهش آسیب های اجتماعی تأثیر شگرف داشته باشند، این ظرفیت هرگز نباید به دست فراموشی سپرده شده مورد غفلت قرار گیرد به ویژه اینکه پایگاه ها ارتباط تنگاتنگی با مساجد داشته از مقبولیت بالایی بین شهروندان برخوردار است.

وی تصریح کرد: به راستی آیا نمی توان برای کاهش آسیب های اجتماعی و تهاجمات فرهنگی از ظرفیت بالای بسیج بهره جست و کنار سایر دستگاه ها و نهادهای مسئول شهری که بودجه های قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند ظرفیت بسیج را بیش از گذشته وارد میدان کرد و با تقویت اقشار مختلف آن در شاخه های حقوقی و هنری، ورزشی، اقتصادی، پزشکی و رسانه ها بهره برداری کرد.

پیرهادی در پایان با تبریک هفته بسیج تأکید کرد: اگرچه داشتن کارت عضویت در بسیج یک افتخار و سند معنوی برای هر مسلمان ایرانی است اما هرکس قلبش برای انقلاب و اسلام می تپد در حقیقت یک بسیجی است و در صف مجاهدان راه خدا قرار دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات