مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: تسهیلات و تمهیدات تشویقی با هدف افزایش نرخ رشد جمعیت در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که بزودی تصویب و اجرایی می شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمد اسماعیل مطلق افزود: این خدمات شامل بیمه شدن فرزندان خانواده های غیرکارمند، کمک به خانواده های غیر کارمند، افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه در بخش های دولتی و خصوصی و افزایش مرخصی شیر دهی به ۹ماه است.

وی با بیان اینکه مجلس بر روی قوانین حمایت کامل از زنان و خانواده کار می کند، ادامه داد: در این زمینه توجه به سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید است.

مطلق گفت: در برنامه است تا عمل بازگشت وازکتومی و توبکتومی برای افرادی که قبلا این اعمال را انجام دهد به صورت رایگان اجرایی شود.

وی افزود: این اقدام در استانهای گیلان و اصفهان هم اکنون به صورت آزمایشی در حال اجراست و در آینده در کل کشور اجرایی می شود.

مطلق، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران را از دیگر برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر مرگ و میز نوزادان ۱۵ در هزار تولد است که باید به ۹ در هزار کاهش یابد.

وی گفت: مرگ و میر مادران نیز هم اکنون سالانه ۳۶۰ نفر است که باید به پایین ترین حد خود برسد.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: قبل از انقلاب به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تولد ۲۴۰ مادر فوت می شد که این رقم به ۲۲.۴ رسیده است که رقم بالایی است.

وی، کاهش عمل سزارین برای زایمان را از دیگر برنامه ها بیان کرد و گفت: هم اکنون ۶۰ درصد زایمان ها به صورت سزارین است که در نظر است با افزایش بیمه زایمان طبیعی و حمایت از زایمان های بدون درد و فیزیولوژی میزان زایمان به صورت سزارین را کاهش دهیم
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات