مجموعه عظیمی از مخاطبان آموزش وپرورش منتظرند تا سکانداران وزارتخانه گزارشی از ۱۰۰ روز فعالیتشان را ارائه کنند آنها نیز بیان جزئیات را مشروط به اعلام رئیس جمهور کرده اند اما از دوران حضور فانی در این وزارتخانه چه اولویت هایی پیگیری شد؟

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور در جریان رقابت انتخاباتی از جملاتی یاد می کرد که شاید ماندگاترین آنها این جمله بود که راه حل های کوتاه مدت یک ماهه و ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر و امید پیش بینی شده است که با این برنامه ما می توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول باشیم و پس از پیروزی در انتخابات رئیس جمهور اعلام کرد دولت یازدهم با شروع کارش در ۱۰۰ روز اول، تلاش می کند واقعیات کشور را به مردم و رهبری و نمایندگان ملت بگوید. دولت آینده خواهد گفت که چه چیزی را تحویل گرفته و با چه مشکلاتی مواجه است و راه حل را چگونه می بیند.

البته رئیس جمهور در جریان رقابت های انتخاباتی در تشریح اولویت های حوزه آموزش و پرورش عنوان کرد: در حوزه آموزش چند مسئله اساسی وجود دارد و به این دلیل که دامن گیر همه خانواده هاست، یعنی اغلب خانوادها حداقل یک فرزند در مدارس دارند، مسئله خیلی جدی و به لحاظ استراتژیک برای کشور خیلی مهم است. اصل ۳۰ قانون اساسی می گوید «دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد» اما این موضوع را محقق نکرده ایم و آموزش و پرورش طبقاتی شده است.

از سوی دیگر مدارس دولتی، نیمه دولتی، غیر انتفاعی، نمونه مردمی، مشارکتی، شاهد و اخیرا هیئت امنایی را پدید آورده ایم و خانواده ها را دچار تشتت و نگرانی کرده ایم. تفاوت همه این مدارس در دو چیز است مقدار پولی که از خانواده ها می گیرند و ضوابطی که برای نام نویسی دارند.

این روزها نیز که بازار ارائه گزارش ۱۰۰ روزه توسط سازمان ها و وزارتخانه های مختلف حسابی داغ است، مخاطبان آموزش و پرورش که طیف گسترده ای از معلمان، فرهنگیان، دانش آموزان و خانواده های آنها هستند تمایل دارند تا بدانند آموزش و پرورش در ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت یازدهم چه اقداماتی را انجام داده است.

علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص برنامه ۱۰۰ روزه در حوزه آموزش و پرورش اظهار داشت: منتظر هستیم تا ابتدا رئیس جمهور گزارش ۱۰۰ روز عملکرد دولت را ارائه کند و به دنبال صحبت های ایشان در حوزه آموزش و پرورش مطالب و عملکرد های خود را ارائه خواهیم کرد.

محمد بطحایی، قائم مقام وزیر آموزش و پرورش نیز در این خصوص می گوید: برنامه ۱۰۰ روزه در حوزه آموزش و پرورش تهیه شده است و در این برنامه محورهای عمده در این حوزه مطرح شده است. قرار است تا وزیر آموزش و پرورش برنامه های ۱۰۰ روزه در حوزه آموزش و پرورش را به اطلاع رئیس جمهور برساند تا رئیس جمهور اقداماتی را که در طول ۱۰۰ روز در حوزه های مختلف آموزش و پرورش اجرا شده است و تنگناهای فرارو را اعلام کند.

به هر حال آنچه که تاکنون در قالب سخنان و اقدامات وزیر آموزش و پرورش مشهود است، این است که اولویت هایی همچون برنامه ریزی برای سال تحصیلی ۹۳-۹۴، برنامه ریزی برای بودجه سال آینده وزارتخانه و تشکیل کمیته هایی برای عملیاتی کردن پیشنهادات رئیس جمهور از جمله اقدامات ۱۰۰ روزه در حوزه آموزش و پرورش است.

** ساماندهی نیروی انسانی اساسی ترین اولویت وزارتخانه

یکی از مهم ترین اقداماتی که علی اصغر فانی با حضور در راس وزارت آموزش و پرورش آن را در لیست مهم ترین اولویت های کاری خود قرار داد ساماندهی نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش است؛ هم اکنون وزارت آموزش و پرورش در بحث ساماندهی نیروی انسانی با مشکلات متعددی روبه روست که این موضوع موجب شده است تا در برخی از شهرهای بزرگ از جمله تهران با نیروی مازاد و در برخی از شهرها و مناطق محروم با کمبود نیرو مواجه شود که وزیر آموزش و پرورش در این زمینه گفته است برای حل مشکل این کمیته ای تشکیل شده تا پس از بررسی راه حل های مناسب اتخاذ شود تا نابسامانی ها در توزیع نیروی انسانی کاهش یابد، هرچند ممکن است راه حل هایی در این کمیته ارایه شود که نیاز به قانون داشته باشد یا در بودجه ۹۳ دیده شود، براین اساس در ظرف ۱۰۰ روز تکلیف خود را در این زمینه روشن می کنیم.

** تنوع مدارس کاهش می یابد

موضوع دیگری که در دوران سرپرستی و وزارت فانی بر بدنه آموزش و پرورش بارها مورد تاکید قرار گرفت کاهش تنوع مدارس است، این اقدام در حقیقت پیگیری خواسته رئیس جمهور بود، فانی در این خصوص با اشاره به اینکه هم اکنون۱۳نوع مدرسه در آموزش و پرورش داریم که این تعداد کاهش پیدا خواهد کرد، گفت: دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش در حال پژوهشی است که نتیجه این پژوهش تعداد مدارس را از نظر نوع و کیفیت مشخص خواهد کرد

** توسعه مشارکت خانواده ها در آموزش و پرورش

توسعه مشارکت در همه حوزه های آموزش و پرورش یکی دیگر از اقداماتی است که می توان به آن به عنوان اولویتی در برنامه ۱۰۰ روزه آموزش و پرورش اشاره کرد؛ هم اکنون برنامه ریزی ها در این خصوص آغاز شده است و احتمالا برای سال ۹۳ بخشی از مشارکت را در حوزه های مختلف آموزش و پرورش محقق شود.

طبق گفته های وزیر آموزش و پرورش این موضوع شامل مشارکت معلمان در امور مدرسه، دانش آموزان و اولیا در اداره مدرسه و مردم در امور آموزش و پرورش می شود؛ هم اکنون شوراهای دانش آموزی را در مدارس داریم اما باید نقشی را به دانش آموز در اداره مدرسه محول کنیم، انجمن اولیا و مربیان مدرسه نباید صرفاً به عنوان یک تشکل زینتی باشد بلکه باید اولیا نسبت به روش ها و نحوه مدیریت مدرسه اعمال نظر کنند و مدیر مدرسه بی توجه به نظرات آنها نباشد. بنابراین در یک برنامه ریزی در تلاش هستیم تا نقش دانش آموزان را در اداره مدرسه گسترش دهیم.

شاید بتوان حمایت از مدارس غیرانتفاعی و گسترش ظرفیت آنها را یکی از برنامه ها در این حوزه دانست که فانی در این خصوص معتقد است بسیاری از مدارس غیردولتی ظرفیت خالی دارند و یکی از برنامه ها این است تا این ظرفیت خالی را خریداری کنیم به این شکل که دانش آموز را به این مدارس معرفی کرده و مدارس غیردولتی آن ها را پذیرش کنند.

پیگیری برای اجرایی شدن درخواست های رئیس جمهور در روز اول مهر یکی دیگر از موضوعاتی است که در ۱۰۰ روز فعالیت آموزش وپرورش پیشنهاد شده است یکی از محورهای سخنان رئیس جمهوری درباره کتاب و گفت و گو بود که برای اجرایی شدن این موضوعات کمیته هایی در آموزش و پرورش تشکیل شده است تا دستورالعمل آن را آماده و هرچه زودتر ابلاغ کند. نتایج این کمیته ها ظرف ۱۰۰ روز کاری اول دولت جدید اعلام می شود، زنگ انشاء نیز در این کمیته ها مورد بررسی قرار می گیرد.

 این موارد از جمله محورهایی است که از زمان سرپرستی فانی بر آموزش و پرورش و پس از آن در دوران وزارت وی مورد پیگیری قرار گرفته است و بیشترین زمان آقای وزیر از مدت زمان سکانداری اش در وزارت آموزش و پرورش صرف رسیدگی به این مسائل شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات