مدیر پروژه بسیج اطلاع رسانی علیه قلیان در شهر اصفهان گفت: مصرف قلیان در جمع های خانوادگی، پیک نیک ها، جمع های دوستانه و در چایخانه در حال شیوع است.

به گزارش افکارنیوز ، منصور شیری امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران پیرامون اطلاع رسانی علیه قلیان با بیان اینکه هدف از شکل گیری این طرح، جلوگیری از شیوع دخانیات و مصرف قلیان در سطح شهر استان است، اظهار کرد: مصرف قلیان نسبت به هفت سال گذشته دو برابر شده است که از این میزان، ۲۵ درصد در مردان و ۷.۹ دهم درصد در زنان مشاهده می شود.

وی با بیان اینکه دود وارد شده در ریه های یک مصرف کننده قلیان، ۲۰۰ برابر بیشتر از مصرف کننده سیگار است، افزود: دود قلیان در مقایسه با سیگار، چهار برابر نیکوتین، ۱۰۰ درصد سرب و ۱۰ برابر سم آرسنیک وارد ریه می کند.

معاون آموزش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه مقایسه سیگار و قلیان به معنای رد زیان های سیگار نیست، تصریح کرد: معمولا مضرات قلیان و سیگار با یکدیگر مقایسه می شود زیرا افکار عمومی با زیان های سیگار آشنا است و قبح آن در اصفهان بیشتر است.

شیری اضافه کرد: مصرف قلیان در جمع های خانوادگی، پیک نیک ها، جمع های دوستانه و در چایخانه در حال شیوع است و قبحی برای آن در بین مردم وجود ندارد.

مرگ سالانه شش میلیون بر اثر دخانیات


وی به آمار مرگ و میر مصرف کنندگان دخانیات اشاره کرد و گفت: سالانه شش میلیون نفر در جهان بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد پنج میلیون مصرف کننده مستقیم و یک میلیون افراد در معرض دود هستند.

مدیر پروژه بسیج اطلاع رسانی علیه قلیان در شهر اصفهان در خصوص تاریخچه تنباکو و قلیان، افزود: گیاه تنباکو از آمریکا به اروپا و سپس به ایران وارد شد و حکیم ابوالفتح گیلانی برای کاهش ضرر مصرف تنباکوی خشک قلیان را اختراع کرد زیرا معتقد بود عبور دود تنباکو از آب ضرر کمتری دارد.

شیری ادامه داد: هر وعده ۳۰ الی ۴۵ دقیقه ای قلیان که برابر با ۵۰ پک است، ۲۵ لیتر دود را در ظرف ۱۳ ثانیه وارد ریه فرد کرده که این دود در مدت ۱۰ ثانیه وارد خون می شود.

مدیر پروژه بسیج اطلاع رسانی علیه قلیان در شهر اصفهان با بیان اینکه اعتیاد به قلیان ۱۰ برابر اعتیاد به تریاک و دو برابر اعتیاد به هروئین است، خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می دهد افراد برای بار نخست برای تنوع و نشاط قلیان می کشند اما افرادی که مدت زیادی مصرف کننده قلیان هستند به آن اعتیاد پیدا می کنند.

برای هر قشر و سلیقه ای قلیان در سطح شهر وجود دارد


وی با اشاره به اینکه در سطح شهر قلیان برای هر قشر و هر سلیقه ای ارائه می شود، اظهار کرد: در چایخانه های سطح شهر استان، قلیان با نرخی در حدود سه هزار تا ۳۰ هزار تومان عرضه می شود.

معاون آموزش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه قلیان باعث بیماری هایی چون سرطان کلیه، ریه، مشکلات پوستی، تنفسی و… می شود، گفت: ۹۰ درصد افرادی که سرطان ریه دارند، سابقه استفاده از دخانیات را داشته و رابطه معناداری بین استعمال دخانیات و ابتلا به بیماری های مختلف وجود دارد.

شیری با اشاره به اینکه یکی از مشکلات قلیان، ذغال مصرفی در آن است، افزود: این ذغال، گاز مونوکسید کربن ایجاد کرده که بسیار کشنده و یکی از خطرناک ترین زیان های مصرف قلیان است.

معاون آموزش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان علت مصرف قلیان در بین افراد جامعه را ایجاد احساس سرخوشی و شادابی، ایجاد سرگیجه ملایم و خوشایند و هم چنین اثر تلقین در حافظه دانست و گفت: اگر قرار باشد از مصرف قلیان جلوگیری شود، باید جایگزینی برای نشاط، شادابی و تفریح در جامعه ایجاد شود.

۱۷ درصد اصفهانی ها روزانه، هفتگی و ماهانه قلیان می کشند


در ادامه این نشست، حمیدرضا روح افزا، روان پزشک و مسئول واحد کنترل دخانیات پژوهشکده قلب و عروق اصفهان، اظهار کرد: علت اقدام مسئولان برای رفع مشکل واکسیناسیون و دیگر مشکلات، آگاهی مردم و مطالبه از مسئولان است، در صورتی که در خصوص قلیان آگاهی و مطالبه ای از جانب مردم انجام نمی گیرد.

وی با بیان اینکه آمارهای گفته شده در سطح استان، مشابه با آمارهای کشوری است، اضافه کرد: آزمایشی در جامعه آماری یک هزار و ۲۰۰ نفری در بین دهک سنی ۱۹ سال به بالا انجام شد که نشان می داد در ۱۷ درصد جامعه شهری اصفهان مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه قلیان دیده می شود.

روان پزشک و مسئول واحد کنترل دخانیات پژوهشکده قلب و عروق اصفهان ادامه داد: مصرف قلیان در سطح جامعه، در بین افرادی که دارای تحصیلات کمی هستند در حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد، در افراد با تحصیلات ۶ تا ۱۲ سال ۲۰ درصد و در افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بالای ۱۸ درصد است.

قلیانی ها در تمام سنین افزایش پیدا می کنند


روح افزا با بیان اینکه آمارها نشان می دهد رواج مصرف قلیان بیشتر در میان جوانان است، افزود: مصرف قلیان در میان افراد ۲۰ تا ۳۰ سال بسیار رواج دارد و در سنین بالاتر، دارای شیوع کمتری است.

وی اضافه کرد: این آمار نگران کننده است و نشان دهنده افزایش تعداد مصرف کنندگان قلیان در تمام سنین در ۱۰ سال آینده است.

روان پزشک و مسئول واحد کنترل دخانیات پژوهشکده قلب و عروق اصفهان با اشاره به پژوهشی که در سطح استان میان دختران ۱۰ تا ۱۸ سال انجام شده است، ادامه داد: در دخترانی که پدر آن ها سیگاری است دو برابر بیشتر احتمال مصرف سیگار وجود دارد و این آمار اگر هر دو والدین و به خصوص مادر سیگاری باشد به پنج برابر افزایش پیدا می کند که نشان می دهد مادران نقش مهمی در روی آوردن فرزندان به دخانیات دارند.

روح افزا با اشاره به معضلات شیوع مصرف دخانیات در بین جوانان، گفت: در محیط های دوستانه، افراد برای ایجاد صمیمیت در بین جمع به مصرف دخانیات روی می آورند که این بزرگ ترین معضل در جامعه است.

وی همچنین کم توجهی والدین، آزاد بودن مصرف دخانیات در خانه ها و نداشتن آگاهی از ضررهای قلیان را از دیگر معضلات شیوع مصرف قلیان دانست و تصریح کرد: مردم در جامعه سیگار را یک کالای غربی دانسته و در اوقات ناراحتی، خوشحالی و استرس، به مصرف آن روی می آورند اما قلیان را جزء فرهنگ ایرانی دانسته و به راحتی از آن استفاده می کنند در صورتی که خاستگاه ایجاد قلیان، هند و آفریقا است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات