رییس مرکز تحقیقات آسم، آلرژی و ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: جزو کشورهایی هستیم که به نسبت جمعیت نقش موثری در آلوده کردن جو زمین داریم.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر مصطفی معین در نهمین کنگره دو سالانه آسم، آلرژی و ایمنولوژی که از صبح امروز در مرکز طبی کودکان تهران آغاز به کار کرد، به بررسی وضعیت آسم و آلرژی در ایران و جهان پرداخت.

وی به نتایج یک تحقیق بین المللی در سال ۲۰۱۰ در زمینه آسم و آلرژی اشاره و اظهار کرد: میزان شیوع آسم در ایران در میان کودکان ۷-۶ سال در برخی استان ها بین پنج تا ۱۰ درصد و در تعدادی دیگر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد گزارش شده است. بر این اساس شش تا ۷.۵ درصد کودکان مبتلا به آسم شدید بوده اند.

معین ادامه داد: در دنیا علی رغم اینکه شیوع علائم آسم ظرف ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته رو به افزایش گذاشته است، اما در کشورهای پیشرفته و صنعتی دارای منحنی افقی بوده و علی رغم اینکه درصد ابتلا بالاست، اما جلوی رشد آن گرفته شده است. اما در کشورهای در حال توسعه که ایران نیز در ردیف آنها قرار می گیرد؛ با وجود آن که شیوع آسم پایین تر است اما سیر صعودی دارد.

رییس مرکز تحقیقات آسم، آلرژی و ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه دسترسی به داروهای اساسی در ایران در سال ۲۰۱۰ بین ۸۱ تا ۹۵ درصد گزارش شده است که مربوط به زمان پیش از تحریم هاست، اظهار کرد: در حال حاضر وضع دسترسی به دارو نامطلوب تر از ۳-۲ سال گذشته است و عملا تعدادی از داروهای بیماران آسم و آلرژی از پوشش بیمه ای خارج شده و بیماران را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

وی درباره میزان مرگ و میر ناشی از آسم در جهان نیز اظهار کرد: بیشترین مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه گزارش می شود. البته ایران طی ۱۵-۱۰ سال گذشته به دستاوردهای خوبی در زمینه کنترل آسم دست یافته است که تلاش انجمن آسم و آلرژی نیز برای شناساندن این بیماری به مردم در این خصوص بی تاثیر نبوده است.

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران با بیان اینکه تا چندین سال گذشته آمار دقیقی در خصوص مرگ و میر ناشی از آسم در ایران نداشتیم، اظهار کرد: اما بر اساس آمارهای بین المللی میزان مرگ و میر ناشی از آسم ۲۰ در هر ۱۰۰ هزار مورد گزارش شده است که رقم بالایی است و به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آینده آسم نیز توضیح داد: جزو کشورهایی هستیم که به نسبت جمعیت نقش موثری در آلوده کردن جو زمین داریم. با بیشترین اسراف در زمینه مصرف انرژی روبرو هستیم که این مسئله خود شیوع آسم را گسترش خواهد داد. همچنین شیوع آلرژی نیز با آغاز فصل گرده افشانی گسترش می یابد و علی رغم اینکه در گذشته شاهد بودیم آلرژی بینی از اسفند ماه به بعد مشاهده می شود، اما در حال حاضر از اواخر پاییز و آذرماه شاهد گسترش این نوع از آلرژی هستیم. پیش بینی می شود در آینده آسم، COPD و سایر بیماری های تنفسی رو به افزایش بگذارد.

رییس مرکز تحقیقات آسم، آلرژی و ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مقوله پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی از جمله آسم، اظهار کرد: باید دانشگاه های علوم پزشکی نیز در این زمینه مشارکت فعال تری داشته باشند. در همین زمینه انجمن آلرژی سعی کرده است با تشکیل شبکه همکاری ملی در زمینه کنترل آسم کمک کند.

معین به برخی چالش های پیش روی پیشگیری از بیماری های واگیردار از جمله بیماری های تنفسی اشاره کرد و گفت: تغییر رفتار و سبک زندگی اجتماعی، مدرنیته شدن، عدم وجود الگوهای موفق برای کنترل بیماری های واگیردار در جهان سوم، عدم وجود تحقیقات قوی و کارآمد، فقدان دانش علمی و بهره گیری از تجربه کشورهای دیگر و برون سازی آنها و… از جمله چالش های پیش روی ما هستند که لازم است در قالب اجرای برنامه های ملی کنترل آسم که سال گذشته به تصویب وزارت بهداشت رسید، برطرف شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات