یک فوق تخصص قلب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیماری های قلبی در مردان بیشتر از زنان مشاهده می شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر حمید صانعی اظهار کرد: بیماری های قلبی و به خصوص مرگ ناگهانی در اثر ایست قلبی در مردان بیش از زنان اتفاق می افتد.

وی افزود: اگر بیمار به موقع درمان نشود با گذشت زمان انسداد عروق کرونر در بیمار ایجاد می شود و او دچار ایست قلبی خواهد شد، در این حالت بیمار شناختی از اطراف ندارد، نبض او قابل تفهیم نیست و در عرض چند دقیقه فوت می کند.

دکتر صانعی با بیان این که مردم به اشتباه هر حادثه قلبی را سکته قلبی می دانند، اظهار کرد: سکته قلبی عبارت است از بسته شدن غیرقابل بازگشت بخشی از عضله قلب که منجر به از بین رفتن جریان خون در قلب می شود.

وی با بیان اینکه عمده ترین دلیل سکته قلبی، بسته شدن رگ های تغذیه کننده قلب است، افزود: احساس درد شدید در قفسه سینه، حالت تهوع، استفراغ، تعریق و افت فشارخون از علایم ایست قلبی است.

این فوق تخصص قلب اضافه کرد: اگر چه در ایست قلبی، بیمار هوشیار است و توانایی صحبت کردن دارد اما فشارخون او در نوسان است و بنابراین باید سریعا بیمار تحت درمان رگ نگاری یا آنژیوگرافی قرار گیرد.

صانعی با اشاره به این که سندرم حاد کرونری از دیگر انواع انسداد عروق است، تصریح کرد: در این حالت بیمار هنوز سکته نکرده است و نوار قلب بیمار حدودا طبیعی بوده و علایم بروز این حالت شبیه به سکته قلبی است، با این تفاوت که بیمار کاملا هوشیار و فشارخون او قابل قبول است.

این فوق تخصص قلب با اشاره به اینکه یکی دیگر از انواع بیماری های قلبی، آریتمی ها و یا اختلال در ضربان قلب است، ادامه داد: در هر دو دسته آریتمی قلبی (برادی کاردی یا کندی ضربان و تاکی کاردی یا افزایش ضربان قلب) امکان بروز ایست قلبی وجود دارد.

صانعی خاطرنشان کرد: در برخی آریتمی ها علامتی دیده نمی شود اما در سایر آریتمی ها احتمال مشاهده علایمی همچون سبکی سر یا سرگیجه و افت فشار خون وجود دارد که در این حالت در بیمار درد و تنگی نفس دیده نمی شود و ایست قلبی به صورت ناگهانی اتفاق افتد.

وی تاکید کرد: اگر به این علایم توجه شود و بیمار با مشاهده این علایم سریعا به پزشک مراجعه کند آریتمی ها قبل از این که منجر به مرگ ناگهانی شود قابل کشف و درمان هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات