رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: مهمترین چالش دانشگاه آزاد، کمبود اعتبارات است، این دانشگاه ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد از سوی دیگر برخی از واحدهای این دانشگاه زیان ده هستند و ۷۲ میلیارد تومان زیان داشتند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در نشست خبری گرامیداشت هفته بسیج و دستاورد بزرگ در توافق ژنو گفت: این توافق دستاورد بزرگی بود که با صلابت رهبری، حضور و پشتیبانی مردم و تدبیر دولت تدبیر و امید محقق شد.

وی همچنین از هیات امنای دانشگاه آزاد بخاطر معرفی وی به شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد تشکر کرد و همچنین از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تشکر کرد که به وی اعتماد کرده و رای دادند.

کاهش اتکای دانشگاه آزاد به شهریه ها


میرزاده به اقداماتی که طی این دو ماه گذشته در دانشگاه آزاد صورت گرفته است، اشاره کرد و گفت: طی این دو ماه اقدامات خوبی آغاز کرده ایم که زمینه ساز توسعه کیفی دانشگاه آزاد در سطح ملی و منطقه ای خواهد بود. یکی از اقدامات اولیه ای که صورت گرفت تشکیل شورای اقتصاد دانش بینان بود تا بدین وسیله اتکای دانشگاه آزاد را به شهریه دانشجویی کاهش دهد؛ چراکه تکیه گاه دانشگاه آزاد به درآمد حاصله از شهریه است و از سه هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۲ دانشگاه آزاد بیش از ۹۹ درصد از محل وصول شهریه ها تامین می شود.

ایجاد شورای بانوان فرهیخته دانشگاه آزاد


رئیس دانشگاه آزاد به ایجاد شورای بانوان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: دانشگاه آزاد دارای ۷ هزار استاد خانم است و این دانشگاه ۴۰ درصد دانشجوی خانم دارد که ریاست تنها یک واحد کوچک آن خانم است که برنامه ما استفاده از این پتانسیل عظیم برای مدیریت در قسمت های مختلف است.

وی از دیگر برنامه های این دانشگاه به تشکیل شورای عالی اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: این شورا برای تعامل بیشتر با اصحاب رسانه تشکیل می شود.

سند اسلامی دانشگاه آزاد در دست تهیه


میرزاده در ادامه به سند دانشگاه اسلامی اشاره و تصریح کرد: آئین نامه اجرایی برای اجرا کردن این سند تهیه شده و در دست اقدام است.

رئیس دانشگاه آزاد به توسعه کمی دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: کار توسعه کمی این دانشگاه با توحه به کوشش های دکتر جاسبی بسیار خوب پیشرفته که در آینده نزدیک در یکی از اجلاس ها از خدمات وی تجلیل خواهد شد با توجه به تغییرات رشد جوانان در سنین ۱۵ تا ۲۴ خیلی از تقاضاها برای برخی از رشته محل های این دانشگاه کاهش یافته است به طوریکه از ۱۹ هزار رشته محل مصوب این دانشگاه ۷ هزار رشته محل هیچ درخواست و متقاضی ندارد که خودبخود تعطیل می شود.

اصلاح تشکیلات دانشگاه


میرزاده به اصلاح تشکیلات دانشگاه اشاره کرد و گفت: تشکیلات گذشته پاسخگوی برنامه های جدید دانشگاه نبود بر همین اساس تشکیلات جدیدی طراحی شده که به واسطه آن از یک سازمان پرتحرک برخوردار باشیم.

تجمیع واحدهای دانشگاه در پاسداران


وی در ادامه به تجمیع واحدهای این دانشگاه در پاسداران اشاره کرد و گفت: واحدهای این دانشگاه در پاسداران در شعاع ۲.۵ کیلومتری پراکنده شده اند که تجمیع می شوند و چهار معاونت از این بخش به پردیس واحد علوم و تحقیقات منتقل شده است.

بیمه تکمیلی برای دانشجویان آزادی


رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان قرار می گیرند.

میرزاده همچنین به تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری شرکت های رشد و دانش بنیان در دانشگاه آزاد تاسیس می شود.

وی به بازنگری آئین نامه و بخشنامه های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: آئین نامه و بخشنامه های این دانشگاه قدیمی شده و نیازمند بازنگری است.

رئیس دانشگاه آزاد مهمترین چالش دانشگاه آزاد را کمبود اعتبارات عنوان کرد و گفت: ۱.۷ میلیون متر مربع ساختمان این دانشگاه در دست ساخت است که هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

سر رسید بدهی های دانشگاه


میرزاده به بدهی های دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: این دانشگاه سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد که سررسید شده است.

۱۳۵ واحد دانشگاه آزاد زیان ده هستند


وی به واحدهای دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: برخی از واحدهای این دانشگاه زیان ده هستند از ۴۶۲ واحد این دانشگاه ۱۳۵ واحد زیان ده هستند و ۷۲ میلیارد تومان زیان داشتند. تعداد ۳۰ واحد حتی امکان تامین دستمزد واحد خود را نیز نداشتند.

به املاک دانشگاه دست درازی شده است


رئیس دانشگاه آزاد از دیگر چالش های دانشگاه آزاد به مشکلات حقوقی اشاره کرد و گفت: دست درازی هایی به املاک این دانشگاه صورت گرفته است که نسبت به احقاق حقوق دانشگاه اقدام خواهیم کرد.

گسترش واحدهای برون مرزی در کشورهای اسلامی


میرزاده در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص فعالیت واحد آکسفورد این دانشگاه گفت: یکی از برنامه های دانشگاه آزاد توسعه واحدهای برون مرزی است در حال حاضر این دانشگاه چهار واحد برون مرزی دارد که شامل آکسفورد، واحدی در لبنان، کابل و امارات می شود و برنامه ما این است که واحدهای برون مرزی خود را با کشورهای اسلامی و عربی گسترش دهیم. واحد آکسفورد دانشگاه آزاد در مقطعی که روابط ایران و انگلستان دچار خدشه شد، تعطیل شد و اگر رابطه ایران و انگلستان تقویت شود، آن را توسعه می دهیم.

وی در ادامه به تقویت معیشت کارکنان دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: برنامه ما این است که حقوق اعضای هیات علمی این دانشگاه را با دانشگاه سراسری برابر کنیم که به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

میرزاده در مورد برگزاری آزمون ارشد دانشگاه آزاد سال ۹۳ نیز گفت: ثبت نام مقطع ارشد اواخر دی ماه ۹۲ انجام می شود و اجرای آزمون آن در خرداد ۹۳ خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد در مورد ثبت نام دکترای دانشگاه آزاد نیز گفت: این ثبت نام اواخر آذر ماه صورت می گیرد و اجرای آن در بهمن ماه خواهد بود دانشگاه آزاد به صورت مستقل آزمون دکتری برگزار خواهد کرد.

وی در خصوص جداسازی آزمون سراسری از آزمون دانشگاه آزاد گفت: در این خصوص چهارشنبه این هفته تصمیم گیری خواهد شد.

سقف افزایش شهریه تنها تا ۳ درصد


میرزاده در خصوص شهریه های این دانشگاه نیز گفت: در سال جاری ۳ درصد از شهریه ها در تمام مقاطع نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و واحدها بیش از این ۳ درصد نمی توانند شهریه را افزایش دهند و اگر واحدی بیش از ۳ درصد شهریه افزایش دهد، بازخواست شده و وجه اضافی به دانشجو مسترد خواهد شد.

درباره عزل و نصب ها سیاسی کاری نداریم


رئیس دانشگاه آزاد در خصوص عزل و نصب های روسای واحدهای استانی این دانشگاه نیز گفت: برای اینکه یک فردی ریاست یک واحدی را برعهده بگیرد باید شرایطی را که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص کرده، دارا باشد. افرادی که این شرایط را داشته باشند به کار خود ادامه می دهند و ما در خصوص روسای واحدهای استانی سیاسی کاری نداریم اصل برنامه های ما بر اساس شایسته سالاری است اگر تغییری صورت می گیرد، بر این اساس است که افراد شایسته تری بر کرسی ریاست واحدهای دانشگاه آزاد قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: ۲۸ واحد بزرگ دانشگاه آزاد که از واحدهای جامع هستند، توسط رئیس دانشگاه آزاد، سرپرست آنها مشخص می شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی آنها را منصوب می کند، اما مابقی واحدها توسط هیات های امنای استانی تعیین می شوند.

میرزاده در خصوص رتبه کشوری دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه در رتبه هشتم قرار دارد و در سطح بین المللی رتبه خوبی ندارد یک هزار و ۳۲۳ رتبه دانشگاه آزاد است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات