رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: پس از این بررسی، وزارت بهداشت می تواند در جهت ساماندهی امور سلامت کشور و دریافت کمک های بودجه ای ضروری، درخواست هایش را از دولت تدبیر و امید مطرح کند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر عباس آقازاده با اشاره به تاثیر مذاکرات ژنو و توافقات هسته ای اخیر ایران بر حوزه سلامت کشور، گفت: همانطور که انتظار می رفت، دولت تدبیر و امید در سایه حمایت های مقام معظم رهبری و همچنین حمایت آحاد ملت در یک روند فشرده با دیپلماسی فعال، ضمن دفاع از منافع ملت ایران و تعامل با جهان پیرامونی، یک بازی برد – برد را انجام داد. این روند نوید دهنده تعامل هر چه بیشتر با کشورهای مختلف دنیا، ضمن حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور است.

وی در این باره افزود: می توان اثرات زیانبار ناشی از تحریم های چند سال گذشته را کاملا در اقتصاد کشور و از جمله اقتصاد سلامت احساس کرد به طوری که بحران های دارویی، آثار کمبودهای بودجه ای و کاهش اعتبارات گوناگون به دنبال مسدود شدن دارایی های ملت ایران، از جمله آثار آشکار تحریم ها در اقتصاد سلامت کشور است.

دکتر آقازاده ادامه داد: ضمن وقوف به پیچیدگی و دشواری دیپلماسی فعال با دنیای غرب، امید بسیار داریم که با کاهش تحریم ها و افزایش ارتباطات در سطوح مختلف با کشورهای پیشرفته، آثار مخرب ذکر شده تخفیف یابد.

وی در عین حال تاکید کرد: همچنین ارتباط با سازمان های نظام پزشکی و گروه های مردم نهاد پزشکی در اروپا و آمریکا می تواند بنیه تخصصی و آموزشی نظام پزشکی کشور را تقویت کرده و در راستای کاهش خطاها و تقویت توان کارشناسی این سازمان بسیار موثر خواهد بود.

به گفته رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی، گشایش ارزی احتمالی بی تردید از یک سو کاهش قیمت داروها، تامین داروهای ضروری برای بیماران گروه های مختف از جمله بیماران خاص، تهیه قطعات پیشرفته تجهیزات پزشکی و کاهش قیمت تجهیزات پزشکی و از سوی دیگر افزایش اعتبارات وزارت بهداشت و درمان و کمک های بودجه ای در آینده نزدیک را به دنبال خواهد داشت که این موارد نهایتا می تواند به کاهش سهم مردم در هزینه های درمان و کاستن از فشار بر جیب مردم در امر سلامت موثر باشد. در مجموع به نظر می رسد توافقات اخیر اثرات بسیار مثبتی را در تمام عرصه های اجتماعی از جمله در امر سلامت جامعه به دنبال داشته باشد.

آقازاده بر لزوم احصای مشکلات ناشی از تحریم ها در حوزه سلامت به روشی کاملا علمی و آماری تاکید کرد و گفت: به منظور استفاده صحیح از فرصت ایجاد شده، لازم است آثار تحریم ها بر اقتصاد سلامت، دارو، تجهیزات پزشکی و… به صورتی دقیق و علمی مشخص شود. پس از بررسی دقیق، وزارت بهداشت می تواند در جهت ساماندهی امور سلامت کشور و دریافت کمک های بودجه ای ضروری، درخواست هایش را از دولت تدبیر و امید مطرح کند. نظام پزشکی نیز در این زمینه کاملا آماده همفکری و همکاری است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات