یک نماینده مجلس می گوید شاید دولت بخواهد برای رفع فیلتر فیسبوک لایحه ای به مجلس ارائه دهد. علی طاهری گفت: «شنیده ایم که دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیسبوک است. »

به گزارش افکارنیوز ، در هفته های اخیر رفع فیلتر رسانه های اجتماعی از جمله فیسبوک یکی مباحث داغ فرهنگی در کشور بوده است. شواهد نشان می دهد که دولت تمایل دارد فیلترینگ این شبکه اجتماعی پر طرفدار را بر دارد. اما این اقدام مخالفان بزرگی نیز دارد.

امروز سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شنیده ایم که دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیسبوک است، گفت: «نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیسبوک در کمیسیون فرهنگی پاسخگو باشد. »

علی طاهری از احتمال ارائه لایحه از سوی دولت برای رفع فیلتر فیسبوک خبر داد و افزود: «شاید در خصوص این موضوع دولت بخواهد لایحه بدهد ولی ما از این موضوع اطلاعی نداریم ولی در مجموع، براساس قانون این موضوع را بررسی خواهیم کرد. »

اگر دولت اقدام به ارائه لایحه برای رفع فیلتر فیسبوک کند عملا توپ رفع فیلتر فیسبوک را در زمین مجلس انداخته است و در صورتی که مجلس نیز با این رفع فیلتر موافقت کند این شورای نگهبان خواهد بود که باید نظر نهایی را در این باره ارائه کند.

به این ترتیب دولت عملا بار مسئولیت این مسئله را از روی دوش خود برداشته است. این در حالی است که هم اکنون نیز دولت می تواند از طریق کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ به شکلی قانونی اقدام به رفع فیلتر فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی کند.

دولت شش نماینده در این کمیته دارد که می تواند هر طرحی را به تصویب برساند و یا وتو کند.

جنتی: فیسبوک جزء مصادیق مجرمانه نیست


اواخر آبان ماه سال جاری علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که از نظر شخص او فیسبوک جزء مصادیق مجرمانه نیست و کسانی که در آن هستند ارتباطات سالم و درستی دارند. جنتی گفت: «من در این شبکه اجتماعی صفحه دارم. »

غیر از علی جنتی محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه، حسام الدین آشنا و برخی دیگر از اعضای دولت در شبکه اجتماعی فیسبوک صفحه دارند.

این سخنان وزیر ارشاد با واکنش نمایندگان مجلس روبه رو شد. برخی از نمایندگان به وزیر ارشاد در این باره تذکر دادند. آیت الله مکارم شیرازی نیز چندی پیش سخنانی از این دست را ناراحت کننده خواند و گفت: «اصرار به رفع فیلتر فیسبوک چه معنایی دارد؟ »

پس از این سخنان وزیر ارشاد بود که جلسه ای جنجالی میان محمدرضا صادق مشاور رسانه ای حسن روحانی و شش عضو دولتی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برگزار شد. جلسه ای که گفته می شد بیش از هر چیز به موضوع رفع فیلتر فیسبوک پرداخته است.

اما محمدرضا صادق دلیل برگزاری این جلسه را هماهنگی بیشتر دستگاه های ذیربط در اجرای سیاست ها و برنامه های دولت عنوان کرد.

پس از این جلسه برخی نمایندگان مجلس به موضوع حساسیت نشان دادند و به برگزاری این جلسه اعتراض کردند.

محمد علی اسفنانی عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، با تاکید بر اینکه مشاور رسانه ای رئیس جمهور اختیاراتی مبنی بر برگزاری جلساتی برای رفع فیلتر فیسبوک ندارد، گفت: «این اقدام قانونی نیست و تصمیمات آن را نمی توان قابل قبول دانست. »

به این ترتیب ممکن است بحث فیلتر فیسبوک به جدالی تازه میان مجلس و دولت تبدیل شود. جدال که احتمال دارد دولت با ارائه لایحه به مجلس خود را از آسیب های ان دور نگه دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات