معاون وزیر بهداشت با هشدار درباره موج سوم شیوع ایدز در ایران گفت: وضعیت بهداشت زندان ها باید ارتقاء یابد و این در حالیست که متاسفانه ابتلا به ایدز در ایران ۹ برابر شده است.

به گزارش افکارنیوز ، علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت در همایش روز جهانی ایدز اظهار داشت: این ایام بهترین زمان برای طرح موضوع و اطلاع رسانی درباره بیماری HIV ایدز است که مشکل جهانی به حساب می آید و ایدز را جنگ بدون سلاح علیه بشریت می نامند.

وی افزود: یک زمانی در سازمان ملل متحد درمان بیماری ایدز دغدغه بود ولی خوشبختانه درمان آن میسر شده است و بر اساس آمارهای جهانی میزان مرگ و انتقال این بیماری از مادر به کودک کاهش یافته است.

سیاری ادامه داد: با توجه به اینکه آمار جدید ابتلا به بیماری ایدز در دنیا ۲ برابر شده ولی این آمار در ایران ۹ برابر شده است به طوریکه در گذشته ۸۸ درصد انتقال بیماری ایدز از طریق تزریق بود که این آمار به ۵۵ درصد کاهش یافت ولی انتقال این بیماری از طریق جنسی که در ابتدا ۸ تا ۱۰ درصد بود در سال ۹۱ به ۳۳ درصد افزایش یافته است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در تشریح نگرانی ها درباره شیوع بیماری ایدز در ایران عنوان کرد: یک زمانی انتقال بیماری ایدز از طریق تزریق بود و این مسئله را می توانستیم کنترل کنیم ولی در حال حاضر مقوله انتقال بیماری ایدز از طریق جنسی و در رده سنی جوانان صورت می پذیرد که باید به آن مصرف روانگردان ها را نیز اضافه کرد.

وی با هشدار به مقوله مثلث ماهواره، باشگاه های بدنسازی (۴۰ هزار باشگاه بدنسازی) و آرایشگاه های زنانه عنوان کرد: پسران و دختران جوان برای اینکه اندامی زیبا تر داشته باشند گرفتار این مثلث می شوند و ما بارها شاهد آن بوده ایم که مثلا یک جوانی دچار نارسایی کبد و کلیه شده است و یا به طور ناگهانی فوت می کند که دلیل آن استفاده از مواد صنعتی است که در باشگاه های بدنسازی و آرایشگاه های زنانه تبلیغ چهره به چهره به آن می شود.

سیاری با اشاره به اینکه بیماری ایدز بر اساس رفتار پنهان مردم بوده و کسی که گرفتار آن باشد این بیماری را بازگو نمی کند عنوان کرد: بیماری ایدز می تواند سال ها بدون علامت آزمایشگاهی در افراد وجود داشته باشد و آن فرد اطلاعی نداشته باشد و با توجه به رابطه جنسی که دارد این بیماری را انتقال دهد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تصریح کرد: ما درباره بیماری ایدز نگران موج شیوع آن در کشور هستیم بسیاری از افراد راه های پیشگیری از آن را نمی دانند و ما باید تلاش کنیم با اطلاع رسانی در مدارس و دانشگاه ها با کمک اصحاب رسانه و طلاب موارد جدید را به صفر برسانیم. در این مقوله مشکلات فرهنگی داریم زیرا نمی توانیم مانند برخی جوامع درباره بیماری ایدز به صورت باز صحبت کنیم.

وی ادامه داد: سه کلمه درباره بیماری ایدز باید مد نظر باشد؛ اول خویشتنداری، دوم تشکیل خانواده و در نهایت اگر این دو مورد صورت نپذیرفت برای تماس جنسی باید از ابزار پیشگیری استفاده کرد و برای تحقق این موارد نیاز همفکری و همکاری همه جانبه است تا با اطلاع رسانی به خانواده ها و با حفظ حریم خانواده بتوانیم از این مشکل و سد عبور کنیم.

سیاری ادامه داد: کسی که به بیماری ایدز مبتلا است فقط مشکل ندارد بنابراین باید دسترسی به ابزار جلوگیری را تسهیل کنیم. دارو را برای درمان فراهم کنیم. معتادان دارای شغل شوند و دسترسی به مشاوره را تسهیل کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با توجه به اینکه وضع زندان ها بهتر شده است ولی باید مشکلات بهداشتی زندان ها برطرف شود، زمانی بنده از زندان کرمانشاه بازدیدی داشتم. باور کنید ۱۰ روز پس از خارج شدن از زندان هنوز ریه هایم مملو از بوی نامطبوع زندان بود.

وی تصریح کرد: مشکل بهداشت در زندان ها در همه دنیا وجود دارد به راحتی مواد مخدر وارد زندان می شود و معتادان با یک خودکار به طور مشترک مواد مخدر مصرف می کنند به طوریکه در زندان های آمریکا زندانی پس از ۱۲ ساعت ورود به زندان تماس جنسی داشته است بنابراین قدم های بزرگی برای بهداشت زندان ها باید برداشته شود.

سیاری خاطر نشان کرد: برای حل مشکل هر جامعه ای خود جامعه باید به عنوان عنصری مهم تلاش کند که در این مقوله به ۳ چیز از جمله کمک علمی، فنی و فراهم کردن تسهیلات نیاز است که این مسئله وظیفه ما بوده و آن را انجام می دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات