" در اکثر طوایف سوریه هر دختری حداکثر ۶ ماه بعد از ازدواج، باید برای شوهر خود زن دیگری پیدا کند. به عبارت بهتر زن باید هووی خوبی پیدا کند که شوهر هم آن را بپسندد!

به گزارش افکارنیوز ، وقتی از زنان سوری می پرسیم که چگونه می توانند یک رقیب را در زندگی تحمل کنند و چرا مجبور هستند، می گویند که اولا این رسم است، ثانیا اگر شوهر ما کمتر از ۲ زن داشته باشند می گویند شوهرش بی عرضه است! ثالثا ازدواج شوهر با زن دیگر موجب می شود زن اوقات فراغت بسیاری داشته باشد و بتواند به تفریح با دوستان و کارهای عقب افتاده اش برسد! " جملات بالا اظهارات یک همکار قدیمی بود که در دانشگاه حلب سوریه در رشته ادبیات عرب درس خوانده بود و بدون توجه به دهان باز و چشمان گردشده ما آنها را بیان می کرد.

موضوع تجدید فراش و زن دوم گرفتن، یکی از مهمترین موضوعات حوزه خانواده در کشور ما محسوب می شود و مورد بحث و اختلاف بسیاری از کارشناسان و مسوولان هم هست. موضوع ما کسانی که طلاق گرفته اند و برای دومین یا چندمین بار قصد دارند ازدواج کنند نیست بلکه موضوع مردانی هستند که قصد دارند بیش از یک زندگی داشته باشند و همزمان با دو یا چند زن زندگی کنند.

خیلی ها می گویند که" ازدواج مجدد بدون اینکه همسر قبلی طلاق داده شود، فقط یک هوس است و موجب تحقیر زنان خواهد شد. اصلا ازدواج مجدد یک خیانت محسوب می شود و هیچ زنی نباید به همسرش اجازه دهد که دوباره ازدواج کند. " در مقابل هم بعضی ها می گویند که" چرا باید در مقابل شرع ایستاد و اگر ازدواج مجدد بد بود باید در اسلام هم منع می شد. مخالفت با ازدواج مجدد مخالفت با دین و شرع است. " در مقابل این سخنان هم خیلی ها پاسخ می دهند که" اسلام اجازه ازدواج مجدد داده اما به شرطها و شروطها. آیا مردان ما می توانند عدالت را بین زوجین برقرار کنند؟ آیا مردان می توانند مانع خسارت روانی و اجتماعی زن اول شوند؟ اصلا شرع اجازه می دهد اما عرف اجازه نمی دهد. " در مقابل باز هم کسانی هستند که بگویند: " کجای اسلام این شرط و شروط آمده، آیا پیامبران و ائمه فقط یک همسر داشتند؟ آیا زنان می توانند ضامن به گناه نیفتادن مردانی که ازدواج مجدد برایشان واجب است، شوند؟ "

این گروه و آن گروه مدت هاست که با هم بحث و جدل می کنند و هیچ کدام هم به نتیجه نمی رسند. حتی همین مساله موجب شد تصویب قانون حمایت از خانواده ۶ سال عقب بیفتد. قبل از تصویب این قانون در ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده  به مردان اجازه ازدواج مجدد بدون اجازه همسر داده می شد، البته در صورتی که مرد شرایط لازم از نظر این ماده را داشته باشد که در حال حاضر این ماده در کمیسیون قضایی حذف شده است


. در ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده آمده بود: دادگاه در موارد زیر به تقاضای زوج، اجازه ازدواج مجدد دائم برای زوج صادر می کند:

۱- رضایت همسر اول ۲- عدم قدرت همسر اول به ایفاء وظایف زناشویی ۳- عدم تمکین زن از شوهر پس از صدور حکم الزام تمکین وی ۴- ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب العلاج ۵- محکومیت قطعی زن در جرائم عمدی به مجازات حبس بیش از یک سال یا جزاء نقدی بر اثر عجز از پرداخت به بازداشت بیش از یک سال ۶- ابتلاء زن به هرگونه اعتیاد مضر که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند،   ۷-سوء رفتار یا سوء معاشرت زن به حدی که ادامه زندگی را برای فرد غیرقابل تحمل می کند ۸- ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت بیش از شش ماه؛ ۹- عقیم بودن زن ۱۰- غایب شدن زن به مدت بیش از یک سال.

همین ماده ۲۳ بود که جنجال های بسیاری را آفرید و حتی یک بار تصویب شد اما به آن ایراد گرفتند و در نهایت این ماده از قانون حمایت از خانواده حذف شد تا بسیاری از زنان خوشحال شوند. البته هنوز کسی نمی داند با حذف این ماده مردان برای ازدواج مجدد آیا باید از دادگاه اجازه بگیرند یا اینکه می توانند هر کار دلشان خواست بکنند. در این قانون اشاره کوچکی شده که موضوع ازدواج مجدد در صلاحیت دادگاه خانواده است و هر کسی شکایتی در این مورد دارد باید به دادگاه خانواده مراجعه کند.

فرهنگ چند همسری نداریم!

جدای این مباحث حقوقی به طور کلی باید بگوییم که فرهنگ کشور ما ازدواج مجدد و چند همسری را نپذیرفته است به همین علت خیلی از مردانی که مجددا ازدواج می کنند، ازدواج دوم خود را پنهان می کنند و یا اینکه ازدواج دائم نمی کنند. حتی بسیاری از مردان نیز وقتی با موضوع ازدواج مجدد مواجه می شوند آن را نوعی خیانت می دانند و هضم این مساله برایشان سخت است.

این موضوع آن قدر حساس و جذاب است که بسیاری از فیلمنامه نویسان و سناریونویسان از آن استفاده می کنند و موضوع ازدواج مجدد می تواند ضامن فروش محصولات نمایشی باشد. با این وجود کمتر به این مساله پرداخته شده که درون زندگی مردان دو زنه یا چند زنه چه می گذرد؟ آیا خانواده ای در کشور هست که مرد آن خانواده دو یا چند  زن داشته باشد و خوشبخت هم باشند؟ قطعا پاسخ بسیاری از این سوالات منفی است. حتی در جوامعی که فرهنگ چند همسری وجود دارد و مردان بدون دغدغه ازدواج مجدد می کنند نیز باید تبعاتی مانند حسادت زنان به یکدیگر و… را تحمل کنند. در اینجا قصد داریم یک نمونه از زندگی واقعی مردی ثروتمند و پولدار که با رضایت همسر اول، ازدواج مجدد کرده را بدون هیچ قضاوتی زیر ذره بین قرار دهیم.


زندگی یک دو زنه

کامران یک کارمند مستاجر بود و یک زن و ۳ بچه داشت. یکی از هم محله ای هایش همسرش شده بود. او بعد از سال ها توانست با قرض و وام یک خانه دو طبقه بخرد. برای اینکه بتواند بخشی از قسط های خود را بدهد مجبور شد برای طبقه زیرین خود یک  مستاجر بیاورد. مستاجری که او آورده بود بسیار مشکوک بود. یک زن جا افتاده به نام مریم که دو پسر داشت و مدعی بود که از شوهر معتادش طلاق گرفته است.

او با خیاطی توانسته بود زندگی ابتدایی را برای خود و پسرانش فراهم کند اما طبیعتا دوست داشت یک سایه بالای سرش باشد. کامران به مهسا همسر خود پیشنهاد داده بود که در کنار مریم خیاطی یاد بگیرد و روزها تنها نباشد و او نیز همان کار را کرد غافل از اینکه مریم در روزگاری معشوق کامران بوده و به علت مخالفت مادر کامران رابطه محدود آنها به  ازدواج ختم نشده است. با تحریک کامران شرایط به گونه ای پیش رفت که مهسا بدش نمی آمد که مریم شریک زندگی شان شود، مهسا زنی سرزبان دار بود و مهارت ویژه ای در خیاطی داشت. باورکردنی نبود؛ کامران بعد از ۱۵ سال به عشق دوران نوجوانی اش رسید در حالی که همسر دیگری هم داشت.

کامران انتظار واکنش شدید خانواده خود را نداشت؛ برادران، خواهران، پدر و مادر کامران به شدت این کار او را نکوهش کرده بودند و عملا از خانواده و فامیل طرد شد اما بعد از مدتی او را برای مراسم ها و جشن و مهمانی ها دعوت کردند.

مشکلات کامران از آنجا جدی شد که مهسا و مریم به هم حسودی کردند و حتی کار به دعوا و خودکشی مهسا هم رسید تا کامران مجبور شود خانه ای جدا برای مریم دست و پا کند. عجیب اینکه کامران هر چیزی برای مریم می خرید باید برای مهسا هم تهیه می کرد. این موضوع کاملا جدی بود چرا که یک روز یکی از خواهرزاده های کامران به مهمانی مریم رفته بود و مریم از او خواهش کرده بود درباره یخچال ساید بای سایدی که کامران به تازگی خریده به مریم چیزی نگوید چون کامران پول ندارد که یک یخچال دیگر بخرد! اصلا گویا حرف زدن پشت سر این خانواده مباح شده و مثلا وقتی می گفتند عمو کامران آمده همه می گفتند با کدام زنش آمده؟ حتی همه شرعیات را مطالعه کرده بودند و می خواستند ببینند که آیا پسرهای مهسا و کامران به مریم محرم است یا نه. یا مهسا و مریم روی ساعت های تحویل شوهر! دقیق بودند. طبق برنامه ریزی کامران، او باید یک روز در میان در خانه همسران خود می رفت و اگر مثلا ساعت ۱۸ از خانه مریم می رفت باید ساعت ۱۸ فردای آن روز به خانه مریم باز می گشت.

اگر با مریم یک هفته به مسافرت می رفت باید با مهسا و بچه هایش هم به مسافرت می رفت. اصلا هیچ کس نمی داند لحظه تحویل سال نو کامران کجاست! حالا ۱۷ سال از دو زنه شدن کامران می گذرد و کمتر کسی او را می بیند. اصلا هنوز وقتی زن های کامران کنار هم هستند نگاه های فامیل ها و دوست و آشنا سنگینی می کند. او آنقدر گرفتار است که حتی زنهایش هم نمی توانند به راحتی او را ببینند و به او تکیه کنند. کامران باید هر روز کار کند و در خانه ای که برنامه ریزی شده استراحت کند. او حالا ۵ بچه قد و نیم قد دارد که مساله هر کدام از آنها خودش یک پرونده قطور است. خیلی از افراد فامیل که به کامران نزدیک تر هستند وقتی از او درباره مشکلات خانواده اش سوال می کنند فقط یک جمله می شنوند: غلط کردم!

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات