شهردار تهران گفت: ده ها دلیل قانونی می آورم که حل معضل آلودگی هوا برعهده شهرداری نیست.

به گزارش افکارنیوز ، محمدباقر قالیباف شهردار تهران شب گذشته در برنامه گفت وگوی ویژه خبری اظهار داشت: در کنار کارهای خوبی که انجام می شود موضوعات دیگری وجود دارد که باعث می شود کام مردم و مسئولان از آن شیرین نشود. مردم از ٱلودگی هوا رنج می برند بنابراین ما نیز از این موضوع ناراحت هستیم.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه مسئولان دست به دست هم دهند تا این مشکل حل شود، درباره ضرورت اجرای این طرح گفت: پروژه صدر یکی از بزرگ ترین افتخارات مهندسی کشور است. یکی از برنامه هایی که در طرح جامع شهر تهران در شورای شهر دوره سوم تصویب شد، تکمیل شبکه های بزرگراهی تهران بود.

قالیباف ادامه داد: کمربندی آزادگان مسیرهای پرتردد شرق و غرب کشور را به هم متصل می کرد و باید بزرگراه ها را مانند بزگراه شهید باکری، شهید همت، شهید زین الدین و امام علی تکمیل می کردیم در حالی که بزگراه شهید بابایی از شرق تهران به بزرگراه صدر وصل و در تقاطع شهید مدرس قطع می شد. بزرگراه نیایش نیز ازغرب تهران ادامه مسیر می داد ولی قبل از خیابان ولیعصر قطع می شد.

شهردار تهران در ادامه گفت: طبیعتا یکی از ضرورت های جدی این بود که بزرگراه شهید صدر و نیایش به یکدیگر وصل شوند اما به دلیل تراکم ساختمان ها چنین امکانی وجود نداشت.

وی با بیان اینکه ابتدا تونل نیایش احداث و به بزرگراه صدر وصل شد، اظهار داشت: همواره در بزرگراه صدر ترافیک وجود داشت و زمانی که در شورای دوره سوم احداث تونل نیایش به تصویب رسید این مسئله پیش آمد که احداث این تونل ترافیک بیشتری به بزرگراه صدر منتقل می کند.

قالیباف ادامه داد: با بررسی های کارشناسی و مطالعات دقیقی که صورت گرفت بین سه گزینه، دو طبقه کردن صدر تأیید و اجرا شد. این پروژه تأثیرات جدی بر ترافیک شرق، غرب و گره های ترافیکی مانند محدوده قیطریه می گذارد.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: این بزرگراه طبقاتی هم ظرفیت بزرگراه صدر را دو برابر و هم حرکت های شرقی و غربی را برای شهروندان آسان کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهم ترین ویژگی های این پروژه چیست، گفت: نخستین ویژگی در حوزه فنی آن قرار دارد چرا که پل به صورت تک پایه است. بزرگراهی که با عرض ۲۴ متر ساخته می شود به دو پایه نیاز دارد اما اگر چنین کاری می کردیم از نظر اقتصادی و فنی درست نبود و از ظرفیت بزرگراه صدر در قسمت پایین کم می کرد.

قالیباف با بیان اینکه دومین ویژگی این پروژه اجرای آن به صورت صندوقچه ای است، افزود: در حالت عادی وقتی یک پل قرار است ساخته شود چند سال زمان می برد اما ۱۱ کیلومتر پل در طول ۲ سال با این طراحی، کیفیت و اجرا در شهر تهران احداث شد.

وی با بیان اینکه در اجرای این پروژه به دلیل اینکه موضوع دوام آن حائز اهمیت بود، نوع بتن نیز مورد توجه قرارداشت، تصریح کرد: در این پروژه از بتن خودمتراکم عملا به صورت صنعتی استفاده شد و ۸ پایه دروازه ای مانند یک پل بزرگ و با یک قالب یک تکه ساخته شد.

قالیباف سومین ویژگی این پروژه را در نحوه اجرای آن عنوان کرد و گفت: بسیاری از پل ها و بزرگراه ها خارج از محیط های شهری ساخته می شود که تردد در آن محدوده وجود ندارد اما بیش از ۵ هزار نفر در این پروژه در حالی کار کردند که تردد شبانه روزی مردم قطع نشد. بنابراین سرعت اجرای پروژه نیز از دیر ویژگی های مهم آن است.

شهردار تهران ادامه داد: حدود ۷ هزار قطعه به دست مهندسان داخلی ساخته شد در حالی که هیچ یک از آنها به دلیل شیب ها و قوس های متعدد پروژه، شبیه یکدیگر نیستند و این امکان وجود نداشت که قطعه ای به جای قطعه دیگر استفاده شود.

وی با اشاره به کنترل پروه گفت: انصافا این پروژه بسیار دقیق کنترل شده و هیچ چهارشنبه ای نبود که شخصا از این پروژه بازدید نکرده باشم.

قالیباف خاطرنشان کرد: زمانی که احداث پروژه را آغاز کردیم مصادف با نام گذاری سال به نام تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی بود و توانست حرکت عظیمی در عرصه مهندسی کشور رقم زده و ایران را در ردیف کشورهای بزرگ دنیا قرار دهد.

وی ادامه داد: امروز این ظرفیت برای مهندسی کشور در طراحی و اجرا فراهم شده که در شعاع ۱۵۰ کیلومتری شهر تهران قادر هستیم به ازای هر ۴۵ تا ۵۰ روز یک کیلومتر از چنین بزرگراهی را احداث کنیم. چنین ظرفیت فنی نیز یک افتخار برای کشور به شمار می آید.

شهردار تهران به ویژگی دیگر این پروژه اشاره و تصریح کرد: میانگین سن مهندسانی که این کار را با حماسه ای بزرگ، فرهنگ جهادی و روحیه دفاع مقدس انجام دادند، ۳۵ سال است و این امر نشان می دهد که چه میزان تجربه و نیروی جوانی می تواند در کنار هم به انجام چنین کارهایی منجر شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تحریم ها در اجرای این پروژه تأثیرگذار بود یا خیر گفت: هنگامی که این پروژه آغاز شد بسیاری از افراد توصیه کردند چنین ریسکی نکنیم چرا که آن زمان تحریم ها تازه آغاز شده بود و همین امر هم موجب شد این پروژه با ۵ ماه تأخیر افتتاح شود.

قالیباف خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه در زمان بحران نیز یکی دیگر از ویژگی های پروژه صدر است.

وی افزود: تحریم تبعات خاص خودش را دارد و هیچ کس نمی تواند آن را نفی کند در عین حال بارها به این نکته اشاره کرده ام که تحریم ها نمی تواند مانع حرکت ما شود به شرطی که با یک برنامه ریزی دقیق و اتکا به مردم، دانش فنی و مدیریت صحیح کار را پیش ببریم. البته این به معنای مذاکره نکردن در زمان تحریم نیست و یکی از اقدامات خوب دولت این است که توانسته با مذاکرات از افزایش بیشتر تحریم ها جلوگیری کند.

شهردار تهران اظهار داشت: ولی باید بدانیم راه نهایی تکیه به مردم است. انقلاب اسلامی نیز این درس را به ما داده که مشکلات اساسی را با تکیه به مردم می توان حل کرد و ما هم در این پروژه چنین رویکردی را مبنا قرار دادیم.

قالیباف ادامه داد: یکی از شرکت های بزرگ دنیا همه طراحی های ما را تأیید کرد و به نوعی بر کار ما نظارت عالیه داشت و در این راستا از ظرفیت و توان مهندسان داخلی متعجب بود.

وی در پاسخ بخ پرسش دیگری درباره معضل آلودگی هوا خاطرنشان کرد: بنده و همه دستگاه هایی که به نوعی نسبت به این موضوع وظیفه ای دارند باید بدانیم آلودگی هوا مهم ترین دغدغه کشور است و فکر نمی کنم کاری مهم تر از این داشته باشیم.

شهردار تهران با بیان اینکه آلودگی هوا مختص شهر تهران نیست و برخی شهرهای غرب و جنوب کشور نیز از این معضل رنج می برند، گفت: حجم بالای خودروهای موجود در کلانشهرهایی مانند تهران باعث به خطر افتادن جان و سلامتی می شوند بنابراین مهم تر از مباحث اقتصادی، سلامت انسان ها است.

قالیباف ادامه داد: اگر چرخه صنعت، اقتصاد و سانتریفیوژها بچرخد اما مردم در نفس کشیدن مشکل داشته باشند. طبیعتا باید به این موضوع با عنوان مهم ترین مسئله اولویت دار بپردازند. در معضل آلودگی هوا مشکل ما اعتبار نیست بلکه اشکالات ساختاری است. بنده ده ها دلیل قانونی می آورم که حل این معضل برعهده شهرداری نیست.

وی تصریح کرد: دومین اشکال، اشکال مدیریتی است. قبول دارم که رفع این معضل، فرابخشی است ولی باید یک دستگاه محوریت کار را عهده دار باشد. مشکلی نیست که در برابر اراده یک مدیر متعهد بخواهد باقی بماند بنابراین مسئله اعتبارات در وهله سوم قرار می گیرد که اگر به دو نکته نخست توجه شود موضوع سوم نیز قابل حل است.

به گفته شهردار تهران وقتی آلودگی هوا حل شود آلودگی صوتی و مسائل دیگری در کنار آن نیز حل و فصل خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به پرسشی درباره معارضان این پروژه گفت: تأسیسات و دکل های برق یکی از معارضان این پروژه بود که هیچ کس گمان نمی کرد با وجود آنها بتوان کارهای اجرایی پروژه را انجام داد اما ۶ کیلومتر تونل در طول ۶ ماه از قیطیریه تا ازگل احداث و همه این تأسیسات به داخل آن برده شد. بخش دیگری از معارضان نیز املاک بودند که در طول زمان اجرای طرح حل و فصل شد.

وی همچنین گفت: دیوارهای جاذب صوت نیز به دست متخصصان داخلی تولید شد که مورد تأیید کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

قالیباف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر دو طبقه کردن بزرگراه های شهید همت و بعثت تصریح کرد: اینکه ما قدرت دو طبقه کردن یک بزرگراه را داریم افتخار است اما انجام آن در موارد دیگر به بررسی دقیق نیاز دارد. در اتوبان بعثت که بخش جنوبی آن ترافیک سنگینی دارد حدود ۴ کیلومتر، نیاز به دو طبقه شدن دارد.

شهردار تهران افزود: دو طبقه کردن بخشی از بزرگراه همت هم در دست بررسی است اما درباره بزرگراه بعثت مباحث قطعی شده و بعد از تصویب در شورای شهر تهران وارد مراحل اجرایی می شویم.

وی در پایان به برنامه های آتی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: شهر تهران در بزرگراه ها و شریان های خود از استانداردهای لازم برخوردار است. زیرساخت این بزرگراه ها و شریان ها مانند بسیاری از شهرهای اروپایی است اما فرهنگ ترافیکی ما مانند آنها نیست بنابراین توسعه اجتماعی، افزایش فرهنگ ترافیکی و توجه به موضوعات انسانی باید مورد توجه قرار گیرد. باید تلاش کنیم کیفیت زندگی در شهر را ارتقا دهیم تا مردم احساس راحتی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات