یک جامعه شناس گفت: نرم افزار هایی مانند «وی چت» و «تانگو» باعث روابط نامشروع و غیر اخلاقی بین دختر و پسر می شود.

به گزارش افکارنیوز ، مهدی لبیبی، یک جامعه شناس در خصوص شبکه های اجتماعی جدید مانند «وی چت» و «تانگو» اظهار داشت: فضای مجازی در کنار برخورداری از مزایا و اثرات منفی فراوان، موانع و تهدیداتی نیز به همراه دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه آثار منفی «وی چت» و «تانگو» بیشتر از مزایای آن است، افزود: حضور فضای مجازی موجب می شود انسان از دنیای واقعیات فاصله گرفته و خیال پروری و خیال پردازی در او تقویت شود و این امر در تمام لایه های زندگی او نیز تأثیرگزار شود.

* «وی چت» و روابط نامشروع و غیر اخلاقی دختر و پسر


لبیبی با اشاره به اینکه برخی از شبکه های اجتماعی و نرم افزار ها باعث انسجام روابط فامیلی می شود ولی در عین حال روابط نامشروع و غیراخلاقی دختر و پسر را به دنبال دارد، ادامه داد: کاربران به خصوص نوجوانان و جوانان از حضور در برخی فضا های مجازی دچار آسیب جدی خواهند شد و این گروه در فضای مجازی به دلیل نداشتن قوه تجزیه و تحلیل کافی در مواجه با مفاهیم و اطلاعات انحرافی، پایین بودن سطح دانش علمی و برخورداری از حداقل آگاهی های دینی تحت تأثیر باور های دروغین و هجمه های فرهنگی قرار می گیرند.

این جامعه شناس با بیان اینکه استفاده غیر معمول و بیش از حد از اینترنت منجر به اعتیاد اینترنتی می شود که خود مشکلی دیگر است که امروزه شاهد رشد اعتیاد مجازی در نوجوانان و جوانان هستیم، افزود: در غرب با استفاده از چنین نرم افزار هایی مانند «تانگو» ، «وی چت» و «وایبر» به انسجام خانواده کمک می کنند ولی این موضوع با اعتقادات اسلامی و ایرانی ما همخوانی ندارد.

*گردانندگان نرم افزار های «وی چت» و «تانگو» موافق شکستن حرمت ها هستند


لبیبی با تاکید بر اینکه گردانندگان نرم افزار های «وی چت» و «تانگو» موافق هنجارشکنی و شکستن حرمت ها هستند، اظهارداشت: نوجوانان و جوانان تا زمانی که آشنایی و آگاهی در خصوص آسیب های منفی چنین نرم افزار هایی کسب نکردند نباید از آنها استفاده کنند چراکه عوارض منفی فضای مجازی جبران ناپذیر است.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه غالب محتوا و اطلاعات ارائه شده در فضای مجازی در راستای تقویت هنجارها، ارزش ها و فرهنگ های مذهبی و ملی حاکم بر جامعه اسلامی نبوده و در برخی مواقع ساختار شکن نیز هستند باید با هوشیاری از آن استفاده کرد و نوجوانانی که فریب می خورند نباید بدون آموزش های لازم به آن ورود کنند، گفت: خانواده ها نیز باید در این زمینه نظارت کامل به عملکرد و رفتار فرزند خود داشته باشند و همراه آنها بوده و فرزندان خود را با آثار منفی فضای مجازی آشنا کنند.

این جامعه شناس عنوان کرد: در فضای مجازی به خصوص در چت روم ها شاهد عکس ها و اطلاعات شخصی هستیم که از سوی کابران برای همه به اشتراک گذاشته می شود که این امر خود بی بند و باری را به دنبال دارد و حتی می توان گفت نوجوانان و جوانان با استفاده از فضای مجازی مانند اینگونه نرم افزارها، دچار نوعی انزوا و گوشه گیری می شوند و از خانواده فاصله می گیرند.

لبیبی بیان کرد: امیدواریم که دستگاه ها نسبت به اطلاع رسانی معایب چنین نرم افزار هایی اقدام کرده و شاهد مشکلات و آسیب ها باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات