وزیر بهداشت گفت: در طول ۱۱ سال گذشته آمار ایدز ۹ برابر شده و سالانه ۸۰ درصد افزایش یافته که بیش از نرخ تورم و قیمت مسکن بوده است. همچنین شیوع ایدز در کودکان کار ۴۰ برابر متوسط شیوع این بیماری بوده است.

به گزارش افکارنیوز ، حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: به اشتباه صحبت کردن از ایدز را در رسانه ها مجاز ندانستیم و اکنون نیز برای مقابله با ایدز فقط مردم را ترسانده ایم که تصویری از ایدز در ذهن مردم نشان داده ایم که مردم وحشت کرده اند و اطلاعات غلط سبب شد با هنجارهای اخلاقی گره بخورد و به یک بیماری مهلک و تابو تبدیل شود.

وی ادامه داد: پنهان کاری دسته جمعی به دلیل نگاه منفی در افکار عمومی که خود ما ساختیم باعث توسعه رفتارهای پر خطر شده و در طول ۱۱ سال آمار ایدز را ۹ برابر کردیم.

وزیر بهداشت گفت: سالانه آمار مبتلا به ایدز در کشور ۸۰ درصد افزایش داشته این آمار بسیار بیشتر از تورم و قیمت مسکن بوده است در حالیکه این موارد مشابه را از تریبون های عمومی به رخ مردم کشیدیم و مردم را آگاه کردیم اما در مورد ایدز پنهان کاری کردیم.

هاشمی گفت: در ایران و در دنیا ایدز بیماری سیاهی است به طوریکه طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲،۵۰ درصد افزایش یافته و تا ۲۰۱۰،۲۵ میلیون قربانی داشته است.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۲ دو میلیون نوجوان ۱۰ تا ۱۹ سال به ایدز مبتلا شده اند و به همین دلیل ایدز را به بیماری تاعون تشریح می کنند چرا که خاطره تلخ و سیاهی با خود دارد.

هاشمی با تاکید بر تلاش جمعی نظام های سلامت دنیا برای یافتن راه های کنترل و کند شدن ایدز، گفت: هنوز امکانات ضروری در دسترس نیست، شناخت افراد مبتلا به ایدز، حمایت اجتماعی، توسعه ابزار پیشگیری و آموزش به نوجوانان و گروه های پرخطر به کند شدن روند جهانی ایدز کمک می کند.

وی افزود: از بسترهای اجتماعی کنترل ایدز غافل هستیم و در این میان تجربه مردم هم کم است چون به پنهان کاری روی آورده اند و تا این تابو شکسته نشود روند کنترل را نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: با پاک کردن صورت مسئله و پنهان کاری، جامعه بیشتر در معرض ایدز قرار می گیرد و شواهد نشان می دهد کاهش موارد ابتلا دائمی نیست و باید مراقبت ها ادامه یابد.

وزیر بهداشت گفت: کمپ های ترک اعتیاد، کانون های کار کودکان و زندان ها قارچ گونه به انتشار ایدز می پردازند و چرخه ایدز در کشور از اعتیاد تزریقی به رفتار جنسی تغییر کرده است.

هاشمی ادامه داد: نباید از افراد معتاد و کسانی که مواد تزریقی استفاده می کنند غافل شویم، اگر چه در کشور این بیماران از طریق فراورده های خونی مبتلا شده اند و یک ظلم کاهش بین المللی بود در دهه دوم از طریق تزریق مواد مخدر بوده و اکنون هم هنوز در صدر انتقال ایدز قرار دارند.

وزیر بهداشت گفت: شیوع بیماری ایدز در افرادی که مواد مخدر تزریقی و مواد محرک استفاده می کنند در حال افزایش است بطوریکه ابتلای ۵ درصد ایدز در کودکان کار را شاهد هستیم یعنی ۴۰ برابر متوسط شیوع در جامعه و این هشدار دهنده است.

هاشمی گفت: نمی توانیم همه افراد جامعه را چک کنیم باید گلوگاه ها را کنترل کنیم، این در حالی است که متولی وزارت بهداشت نیست بلکه تشخیص و درمان این بیماری بر عهده وزارت بهداشت است و در صورتیکه همه سازمان ها این بیماری را مشکل جدی بدانند می توانیم آن را کنترل کنیم چرا که ایدز معلول رفتارهای اجتماعی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: باید امکانی را برای مردم فراهم کرد تا این بیماری شناسایی شود اگر کیت های تشخیصی گران هستند و مراکز درمانی متعدد نیست و از سویی مردم به دلیل ترس از شناخته شدن مراجعه نمی کنند باید به دنبال راه های برطرف کردن این موارد باشیم.

وی تصریح کرد: مسیرهایی که رفته ایم نشان می دهد جوابگو نبوده است، اگر مفید بود مجبور نبودیم این آمارها را که چند برابر شده با شرمندگی اعلام کنیم.

وی تأکید کرد: نباید از اعلام بیماری ایدز در جامعه بترسیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات