واژه «زنان خیابانی» سال هاست بین مردم رایج شده است. این واژه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می شود.

به گزارش افکارنیوز ، شاید به این دلیل که هنوز دنیا به دست مردان اداره می شود و هنوز مردان خود را مجاز می دانند که هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند؛ چون مرد هستند. اما با نگاهی حتی بی طرفانه با اطراف خود می توانیم ردپای پررنگ مردان خیابانی را ببینیم.

مردان خیابانی در وسایل نقلیه عمومی


همه مردم از تاکسی برای رفت و آمد استفاده می کنند. مردان خیابانی در این وسیله نقلی حضوری پررنگ دارند. بیشتر مردان زمانی که سوار تاکسی می شوند، خیلی راحت انگار که در اتاق شخصی خود لمیده اند، روی صندلی این وسیله نقلیه عمومی می نشینند. آنها اصلا توجه نمی کنند که مثلا یک خانم هم در کنار آنها نشسته است و آنها باید حد و حدود خود را باید بدانند. حتی برخی از مردان وقتی می بینند، مسافری که کنار آنها نشسته است، خانم است، راحت تر می نشینند! و خانم مسافر هم برای حفظ شان خود باید بیشتر و بیشتر خود را مچاله کند و تا رسیدن به مقصد، چنان دچار اضطراب و تشویش شود که یک مرد هیچ گاه آن را تجربه نخواهد کرد.

کمتر زنی پیدا می شود که از این آسیب در امان باشد و کمتر زنی هم پیدا می شود که به این کار زشت مردان اعتراض کند! چون در صورت اعتراض مسافران دیگر تاکسی چنان به او نگاه خواهند کرد که گویا او مقصر است. نام چنین مردانی را باید در ردیف مردان خیابانی نوشت و حالا سوال این جاست که تاکنون چند زن را دیده اید که به حریم یک مرد در وسیله نقلیه عمومی تجاوز کند و او را مورد آزار و اذیت جسمی و روانی قرار دهد.

مردان خیابانی در چهره مسافرکش


اگر تا چند سال قبل، ماشین های عبوری فقط برای زنان خاص (آنهم بیشتر در شب) که در کنار خیابان ایستاده بودند، توقف می کردند و با آنها وارد مذاکره می شدند، حالا هر مردی که فرمان هر مدل ماشینی را در دست دارد به خودش اجازه می دهد تا مقابل پای هر جور خانمی که کنار خیابان منتظر تاکسی هست، ترمز کند و به او پیشنهادات بی شرمانه بدهد.

این مردان خیابانی حتی به ظاهر خانمی که منتظر وسیله نقلیه عمومی است هم توجه نمی کنند، چون از ظاهر می توان به راحتی حدس زد که طرف به اصطلاح این کاره است یا نه! این مردان را هم باید در ردیف مردان خیابانی گذاشت. مردانی که به راحتی به حریم زنان تجاوز می کنند و از آنها سلب امنیت کرده و بدبینی را در آنها تقویت می کنند.

حالا می توان این پرسش را مطرح کرد که تاکنون چند زن، مقابل مردی که کنار خیابان منتظر تاکسی است، توقف کرده و امنیت روانی او را به مخاطره انداخته است اعتراض کرده اند؟ چرا مردان به خود اجازه چنین کاری را می دهند؟

مردان خیابانی در شمایل فروشنده


مردان خیابانی را در فروشگا ه های هم در قامت فروشنده می توان دید. زنان زیادی در فروشگا ه های مختلف صاحب این حرفه هستند، اما زنان فروشنده هیچگاه به حریم ذهنی، روانی و حیثیتی خریدار وارد نمی شوند. آنها جنس قابل فروش را معرفی می کنند اما برخی از مردان فروشنده، وقتی خانمی را مقابل خود می بینند (فرق نمی کند که تصمیم داشته باشند نخود و لوبیا بفروشند و یا مثلا لوازم آرایش) چنان از خود بی خود می شوند که بیشتر زنان از خرید منصرف می شوند.

در این جا هم باز مردان به خریدار مقابل خود توجه نمی کنند چون از ظاهر بیشتر خریداران و خانم ها می توان به این نکته پی برد که طرف چگونه شخصیتی دارد. این مردان فروشنده را هم می توان مرد خیابانی دانست.

مردان خیابانی در لباس شیاد و اراذل و اوباش


تاکنون در هیچ جا ثبت نشده که زن و یا زنانی در شکل و شمایل مسافرکش، مرد یا مردانی را به زور قمه و چاقو سوار ماشین کنند، اموال آنها را به سرقت ببرند، به آنها تجاوز کنند و بعد آنها را در بیابان های اطراف شهر رها کنند و یا آنها را سر به نیست کنند.

اگر واژه مردان خیابانی را به شکل گسترده نگاه کنیم باز هم موارد زیادی را پیدا می کنیم. مردانی که هم به جسم زنان آسیب می زنند وهم به روح و روان آنها. اما همیشه این زنان هستند که پررنگ می شوند و انگشت اشاره به سمت آنها گرفته می شود در صورتی که زنان خیابانی ویژگی هایی دارند که کاملا آشکار است و آنها را می توان از بقیه زنان تشخیص دارد.

هرچند در همین موضوع هم جای بحث وجود دارد؛ وقتی تقاضا زیاد باشد، عرضه هم زیاد می شود. وقتی زنان در تنگناهای اقتصادی، بی محابا تبدیل به زنان خیابانی می شوند که بدانند، مردان در مقابل بخشی از خواسته های خود، توان خودداری ندارند و حاضرند برای آن هزینه کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات