رییس قوه قضاییه با بیان این که نباید اجازه لغزش و خطا به قضات داده شود، گفت: دادسرای انتظامی قضات به عنوان رکن دستگاه قضایی باید با تدبیر و ظرافت در عین حفظ شان و استقلال قضات، فضای هرگونه خطا، لغزش و تجری را از آنان بگیرد؛ چرا که در صورت هرگونه لغزش و خطای قضات، جامعه آن را به حساب کل قوه قضاییه خواهد گذاشت.

به گزارش افکارنیوز ، آیت الله آملی لاریجانی صبح روز یکشنبه در دیدار رییس و قضات دادسرای انتظامی قضات با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی از ارکان اصلی نظام اسلامی است، از دادسرای انتظامی قضات نیز به عنوان رکن مؤثر دستگاه قضایی نام برد و گفت: با چنین نگاهی قطعاً می توان به روشنی جایگاه و اهمیت بالای کار دادسرای انتظامی قضات را درک کرد.

وی، قوه قضاییه سالم و مقتدر را مرهون داشتن ابزار مناسب دانست و افزود: دادسرای انتظامی قضات حسب قانون نقش بسیار پررنگی در رسیدن به قوه قضاییه سالم و مقتدر دارد.

رییس قوه قضاییه به قانون نظارت بر رفتار قضات و وظایف و اختیارات دادسرای انتظامی مبتنی بر این قانون اشاره و تاکید کرد: مطابق قانون نظارت بر رفتار قضات، وظایف سنگینی بر دوش دادسرای انتظامی قضات گذاشته شده است که اخلاص، پشتکار و تلاش بی وقفه قضات این دادسرا را در تحقق این وظایف که همان نظارت جدی و مستمر بر رفتار و عملکرد قضات است، می طلبد.

آملی لاریجانی افزود: در اهمیت و حساسیت وظایف قضات دادسرای انتظامی قضات همین بس که کار این مجموعه، قضاوت درباره عملکرد قضات است و البته این مساله مستلزم رعایت نکات و شرایط خاصی است.

رییس دستگاه قضایی توجه جدی به حفظ استقلال قضات را یکی از مهمترین نکاتی دانست که باید در روند رسیدگی به تخلفات احتمالی قضات به آن توجه شود.

آملی لاریجانی گفت: به عنوان رییس قوه قضاییه همواره مدافع حفظ استقلال قاضی و دستگاه قضایی بوده ام مگر اینکه در مواردی آرایی خلاف شرع صادر شده باشد که موظف به مخالفت با چنین آرایی هستم.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: روند بازرسی ها و نظارت های دادسرای انتظامی قضات نباید به گونه ای صورت گیرد که شجاعت قاضی را سلب و به استقلالش خدشه وارد کند.

آملی لاریجانی با تاکید بر تذکر دادن درباره تخلفات جزیی و شکلی قضات در صدور آراء خواستار برخورد جدی با تخلفاتی شد که موجب تغییر آرا و احجاف به مردم می شود.

رییس قوه قضاییه افزود: باید از ورود به حریم خصوصی قضات به بهانه پیگیری و نظارت بر رفتار و عملکرد آنان و به احتمال وقوع تخلف و خطا پرهیز کرد و در عین حال با جرایم و عملکردهایی که موجب تأثیرگذاری ناصواب در صدور رأی می شود، برخورد جدی و قاطع شود.

وی با بیان اینکه گاه ممکن است تخلفات، خطاها و برخوردهای نامناسب معدودی از قضات را به پای تمام قوه قضاییه بنویسند و دادسرای انتظامی قضات به همراه سایر ارکان نظارتی این قوه وظیفه دارند ضمن برخورد با قضات متخلف موجب اعتماد بیش از پیش افکار عمومی به دستگاه قضایی شوند، به ضرورت بازدارندگی احکام این دادسرا نیز اشاره کرد و گفت: این مسئله حساب معدود قضات متجری شده در دستگاه قضا را از اکثریت قضات پاکدامن، شریف و پرتلاش و عادل جدا می کند.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: قوه قضاییه از طریق نظارت، بازرسی و پیگیری عملکرد قضات و اطلاع رسانی نتایج آن به مردم، به آن ها بگوید و اطمینان دهد که خودش تخلفات احتمالی را می بیند و فضای تخلف را از قضات می گیرد.

آملی لاریجانی مجموعه فعالیت های انجام شده در قوه قضاییه را با وجود برخی کاستی ها و مشکلات، بسیار ارزشمند دانست و افزود: بسیاری از مردم با مفاهیم حقوقی و وظایف قوه قضاییه و شرایط و نحوه خدمت رسانی قضایی آشنا نیستند و حتی برخی افراد خاص نیز اطلاع ندارند که قوه قضاییه چگونه عمل می کند و حتی نمی دانند که قوه قضاییه دارای قانون، ساختار و تشکیلات نظارت بر عملکرد قضات است و اینگونه مسایل مناسب است که به خوبی اطلاع رسانی شود.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین شفیعی دادستان انتظامی قضات با ارایه گزارشی از عملکرد این دادسرا از رسیدگی به ۳ هزار و ۱۲۱ پرونده در شش ماه نخست امسال خبر داد و گفت: مجموع پرونده های بررسی شده در شش ماه نخست امسال منجر به صدور رأی تعلیق در ۳ درصد از این پرونده ها شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات