ماموران آگاهی تهران بزرگ در پی دستگیری متهمی هستند که به بهانه پرداخت حق الوکاله از وکلای دادگستری کلاهبرداری کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، شاکیه در هشتم تیرماه با مراجعه به دادسرای ۳۱ تهران و طرح شکایتی عنوان داشت که فرد ناشناسی طی تماس تلفنی و به بهانه پرداخت هزینه حق الوکاله مرا به پای دستگاه خودپرداز کشانده و به شیوه ATM اقدام به کلاهبرداری کرد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع" کلاهبرداری" و به دستور دادیار شعبه سوم دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.

شاکیه پس از حضور در اداره چهاردهم در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: " شخصی با اینجانب تماس گرفت و اظهارکرد که می خواهد برای زندانی شان وکیل اختیار کند و به بهانه پرداخت حق الوکاله از اینجانی شماره حساب درخواست کرد و بنده را به جلوی دستگاه عابربانک کشاند و کدهایی گفتند که بنده نیز این کدها را وارد سیستم دستگاه خودپرداز کرده اما بعد از اخذ پرینت تراکنش مالی متوجه شدم که طی چندین نوبت، در مجموع سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان از حساب بنده خارج و به حساب های مختلف واریز شده است" .

همزمان با آغاز تحقیقات در خصوص شکایت اولین شاکی پرونده، شکایت های مشابه دیگری به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد که در تمامی آنها، تعدادی از" وکلای دادگستری" مورد کلاهبرداری توسط فرد ناشناسی قرار گرفته بودند که این شخص به بهانه اینکه در خارج از کشور به سر می برد از آنها درخواست کرده تا به دستگاه خودپرداز مراجعه تا از طریق حساب ارزی اقدام به انتقال وجه به حساب آنها کند.

یکی از شکات در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: " شخصی که خود را برادر فرد دیگری به نام «آرمین» فرجام معرفی کرد در ساعت ۲۰: ۳۰ چهاردهم تیرماه امسال اظهارکرد که هم اکنون در خارج از کشور است و برادرش (آرمین) به علت یک پرونده درگیری در بازداشت به سر می برد و این درحالیست که باید برای انجام امور تجاری، حداکثر تا روز سه شنبه ۱۸ تیرماه امسال ۹۲ در دبی باشد و به این بهانه از من درخواست کرد تا وکالت برادرش را به عهده بگیرم، زمانی که درخواست ایشان را برای وکالت برادرش قبول کردم، این شخص درخواست شماره کارت و شماره حساب کرد تا مبلغی را از طریق حساب ارزی به حساب اینجانب واریز کند و به این بهانه مرا به پای دستگاه خودپرداز کشاند و مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از حساب من خارج کرد" .

یکی دیگر از وکلای دادگستری که به همین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بود نیز در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: " فردی در ۲۲ تیرماه امسال با دفتر وکالت بنده تماس گرفت و اظهار داشت که از موکلان بنده است و چون در دبی است، می خواهد مبلغی را به عنوان حق الوکاله به حساب بنده واریز کند و به این بهانه از اینجانب شماره حساب خواست و اظهار کرد که چون حسابش ارزی است، باید به عابربانک مراجعه کنم. بنده نیز منشی خود را به جلوی دستگاه خودپرداز فرستاده و این شخص به ایشان کدهایی را گفتند که پس از واردشدن این کدها از سوی منشی دفتر و اخذ پرینت حساب متوجه شدیم که در عوض واریز پول به حساب، مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از حساب بنده خارج شده است" .

مالباخته ای دیگر نیز در ۲۴ تیرماه امسال در اداره چهاردهم حاضر و به کارآگاهان گفت: " فرد ناشناسی ۱۹ تیرماه با بنده تماس گرفت و گفت که می خواهند وکالت برادرشان را که در یک سانحه تصادف رانندگی محکوم شده را قبول کنم. بنده نیز طبق روال معمول از ایشان خواستم تا به دفتر وکالت بنده مراجعه کند که اظهار داشت خودشان در دبی است و نمی تواند حضوری به دفتر مراجعه کند و مدعی شد که می خواهند مبلغ اولیه ای را به عنوان حق الوکاله به حساب بنده واریز کند و از اینجانب شماره حساب خواست و بنده را به پای دستگاه عابربانک کشانده و شماره هایی را به عنوان کدهای حساب ارزی عنوان کردند که بنده نیز این شماره ها را وارد سیستم کرد اما بعد از اخذ پرینت متوجه شدم که مبلغ سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از حساب بنده خارج شده است" .

با توجه به شیوه و شگرد یکسان در کلاهبرداری از گروهی از وکلای دادگستری و اطمینان از این موضوع که تمامی کلاهبرداری ها از سوی یک نفر انجام شده، کارآگاهان اداره چهاردهم تحقیقات خود را آغاز و با بررسی تراکنش های مالی متعلق به مالباختگان اطلاع پیدا کردند که تمامی وجوه کلاهبرداری شده به حساب فرد مشخصی به نام" محمد. ن" منتقل شده، با شناسایی محل افتتاح حساب، کارآگاهان به شعبه بانک مورد نظر مراجعه و در بررسی اسناد و مدارک شناسایی افتتاح کننده حساب اطمینان پیدا کردند که کلیه اسناد و مدارک ارائه شده به بانک، مجعول و متعلق به فرد دیگری به نام" مجید. م" است که متهم پرونده با جعل هویت" محمد. ن" و با استفاده از اسناد مجعول متعلق به" مجید. م" اقدام به افتتاح حساب های مختلف بانکی با نام این دو نفر کرده است.

افتتاح کننده حساب در حالی با مشخصات محمد. ن متولد ۱۳۶۰ اقدام به افتتاح حساب کرده بود که در بررسی های بعمل آمده و شناسایی محمد. ن مشخص شد که ایشان بیش از ۸۰ سال سن دارد و صاحب مدارک شناسایی مجید. م نیز پیش از این اقدام به اعلام فقدان مدارک شناسایی خود کرده است.

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکر استقامتی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر ضمن اشاره به این موضوع مهم که" برای انتقال وجه از طریق سیستم عابربانک نیازی به مراجعه صاحب حساب به دستگاه خودپرداز (ATM) وجود ندارد" ، گفت: " با توجه به شناسایی تصویر افتتاح کننده حساب های مجعول و به منظور شناسایی هویت این شخص، دستور انتشار تصویر وی از سوی دادیار صادر شد.

وی از کلیه شهروندان که موفق به شناسایی تصویر متهم تحت تعقیب اداره چهاردهم شدند خواست تا هرگونه اطلاعات خود در خصوص هویت، محل سکونت و دیگر اقدامات مجرمانه احتمالی این شخص را از طریق شماره تماس های ۵۱۰۵۵۵۱۴ و ۵۱۰۵۵۴۱۵ در اختیار اداره چهاردهم مبارزه با کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دهند" .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات