«مصرف برخی روانگردانها، تمایلات جنسی را ۸ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد» .

به گزارش افکارنیوز ، این هشداری است که مسؤولان می دهند، در حالی که برآوردها بیانگر آن است که شیوع «اچ آی وی» از طریق روابط جنسی نامتعارف در سالهای آینده ۵ برابر می شود و به اذعان کارشناسان، رشد انتقال ایدز، آتشفشان این بیماری مهلک را در کشور شعله ور می کند، اگر آگاهی مناسب به نسل جوان کشور داده نشود!

قاتل ۳۰ میلیونی

بیش از ۳۰ سال از آغاز همه گیری جهانی ایدز گذشته است و در این مدت، حدود ۶۵ میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده اند، ۳۰ میلیون مبتلا جان باخته اند و ۳۳ تا ۳۵ میلیون نفر هم همچنان مبتلا هستند. البته طبق بررسی ها، موارد جدید بیماری ایدز در جهان رو به کاهش است که این موضوع، بارقه امیدی است که ما هم می توانیم این عفونت را شکست دهیم؛ به شرط آگاهی بخشی و پرهیز از سانسور و اطلاع رسانی ناقص و با یک برنامه و مدیریت جدی و دقیق.

غم انگیز ترین تراژدی

دکتر مرضیه وحید دستجردی در زمان تصدی وزارت بهداشت بر این مدعا صحه گذاشت که آموزش و اطلاع رسانی در رابطه با «اچ آی وی» نقطه ضعف ماست و زمانی باید خوشحال باشیم که همه آحاد جامعه در معرض اطلاعات مناسب و کافی قرار گیرند. وی در همایش کشوری ایدز، اعلام کرده بود در حال حاضر تنها ۱۶ درصد ۱۵ تا ۲۴ ساله های ما در معرض اطلاعات مربوط به این بیماری قرار گرفته اند و متاسفانه ۸۴ درصد دیگر اطلاعات لازم را ندارند.

اکنون نیز کارشناسان همچنان معتقدند میزان انتقال ایدز از طریق روابط جنسی نامتعارف نسبت به سایر روشها، پایین تر، اما رشد آن خیلی بیشتر است. آنها تأکید می کنند رشد ایدز تزریقی در کشور کنترل شده، اما رشد انتقال ایدز از طریق جنسی خیلی بیشتر و نگران کننده شده است و باید دقت داشت هر یک زن ویژه می تواند بطور متوسط ۵ نفر را مبتلا کند.

در این میان جای خالی «آگاهی» در رویارویی با این بیماری غم انگیز بیش از هر زمان دیگر اهمیت دارد. فراموش نکنیم ایدز یک بیماری «رفتاری» است و بزرگترین سلاح در برابر آن «آگاهی» از شیوه های عمل این ویروس خاموش، اما خطرناک است. خانواده ها و جوانان باید محدوده رفتارهای پرخطر و شیوه برخورد با آنها را بیاموزند.

آموزش؛ اصل اول پیشگیری

چند روز پیش، معاون بهداشتی وزیر بهداشت نیز «آموزش» را اصل و اساس پیشگیری و کنترل ایدز در دنیا دانسته و گفته بود: تمام متخصصان، اندیشمندان و محققان درباره انتقال ایدز از طریق مسایل جنسی به سه جمله رسیده اند: «خویشتنداری، ازدواج و در غیر این صورت، استفاده از ابزار ایمن در روابط جنسی» .

دکتر علی اکبر سیاری با بیان اینکه «چنین مباحثی باید ترویج و آموزش داده شود» ، بر لزوم حمایتهای اجتماعی از مبتلایان به ایدز تاکید کرده و گفته است: این بیماران نیز حق حیات و زندگی عادی دارند و مانند دیگر افراد در جامعه شغل می خواهند و باید همچون افراد معمولی در جامعه زندگی کنند.

کوه یخی یا آتشفشان ایدز

به گفته وی، در حال حاضر ۲۶هزار مبتلا به «اچ آی وی» مثبت در کشور شناسایی شده اند، اما به باور کار شناسان، در رابطه با وضعیت «اچ آی وی» در کشور با پدیده کوه یخی مواجه هستیم؛ یعنی همه افرادی که به اچ آی وی مبتلا شده اند، لزوما اچ آی وی+ نیستند و به همین دلیل توصیه اکید می شود هر کس تصور می کند ممکن است با ویروس مواجه شده باشد و رفتار پرخطر داشته، به مراکز مشاوره مراجعه و خدمات رایگان و محرمانه را دریافت کند.

بنا بر تخمین های برخی مسؤولان، ما ۳ تا ۴برابر شمار موارد شناخته و ثبت شده بیمار مبتلا به ایدز داریم؛ یعنی در حال حاضر نزدیک به ۹۰ هزار مورد مبتلا در کشور داریم که بسیاری از این افراد از وضعیت بیماری خود خبر ندارند و شبکه بهداشتی کشور هم آنها را نمی شناسد! آنچه مسلم است اینکه الگوی انتقال اچ آی وی مثبت در حال تغییر است و بسوی الگوی انتقال جنسی پیش می رویم. اگر دخالت مؤثر نباشد، کنترل «اچ آی وی» از دست خارج و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۴، «اچ آی وی» به جمعیت عمومی ورود پیدا کند و آتشفشانی وحشتناک را به راه اندازد!

ایدزی ها، بیمار هستند نه مجرم

در این رابطه، تغییر نگرشها به اچ آی وی و رفع انگ از مبتلایان نیز ضروری است؛ این بیماری یک انگ و تبعیضی دارد که در تمام جوامع به نوعی وجود دارد، اما باید توجه داشت این افراد، بیمار هستند و نه مجرم. البته انگ و تبعیض وابسته به درجه آگاهی افراد است و تغییر نگرش و افزایش آگاهی زمان می برد، اما هر چه تبعیض کمتر باشد، بهترین کمک را به کنترل انتقال این بیماری کرده ایم.

افزایش دسترسی زنان آسیب پذیر به خدمات مشاوره و درمان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ همسران مصرف کنندگان مواد مخدر و زنانی که خودشان مصرف کننده مواد مخدر هستند و زنانی که ارتباطات جنسی متعدد دارند، زنان آسیب پذیر تلقی می شوند که می توانند به مراکز مشاوره ای مراجعه کنند و خدمات رایگان بگیرند و این دسترسی ها باید افزایش یابد.

همه خدمات محرمانه است

رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه خدماتی که به زنان ویژه از سوی سازمانهای مختلف داده می شود، عمدتا خدمات پیشگیری و مشاوره است، به خبرنگار ما می گوید: سعی می کنیم همه خدماتمان محرمانه باشد تا آنها احساس آرامش خاطر داشته باشند و به ما مراجعه کنند. دکتر محمدمهدی گویا، می افزاید: اقدام دیگر اینکه از بین خودشان، کسانی که رفتارهای پرخطرشان را کنار گذاشته اند، در معرفی دیگران با ما همکاری می کنند. بر این اساس پس از مراجعه این افراد به مراکز، خدمات پیشگیری، مشاوره و درمان بیماری های آمیزشی را انجام می دهیم و اگر خودشان راغب باشند، آزمایش «اچ آی وی» هم از آنها می گیریم.تابوی اطلاع رسانی را بشکنیم

به باور دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز، اینکه کشور ما تا کنون موفقیت زیادی در کنترل رفتارهای پرخطر جنسی به دست نیاورده، به دلیل سانسور اطلاع رسانی است و تا این تابو نشکند، نمی توان از کنترل ایدز صحبت کرد. این در حالی است که با شفاف سازی اطلاعات، به طور قطع در این زمینه موفق خواهیم شد، زیرا به گفته دکتر محرز، در حال حاضر، امکانات بهداشتی کشور در حد مطلوبی قرار دارد و مبتلایان با جدید ترین روشها، درمان می شوند، اما از نظر آموزشی همچنان نگاه منفی برخی مسؤولان بر مسیر پیشگیری از این بیماری سایه انداخته است. باید تابوی ایدز را بشکنیم و اعتماد مردم را جلب کنیم تا به سوی مراکز مشاوره رفتاری بیایند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات