لس آنجلس تایمز نوشت: بسیاری از اقدامات و تلاش ها منجر به تفاهم ژنو بین ایران و قدرت های جهانی شد که یکی از این موارد رد و بدل کردن شی ء بالدار افسانه ای بود، پیشنهاد انجام این کار را مشاور اوباما داد.

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: بسیاری از اقدامات و تلاش ها منجر به تفاهم ژنو بین ایران و قدرت های جهانی شد: تماس های محرمانه ایران و آمریکا در عمان، نشست های آشکار ایران و ۱+۵ در ژنو و شی ء بالدار افسانه ای (جام شیردال) که در تماس بین دو دیپلمات (آمریکایی و ایرانی) در مقر سازمان ملل در نیویورک رد و بدل شد.

این روزنامه در ادامه نوشت: بازگرداندن جام تاریخی شیر دال به ایران اقدامی در راستای تلاش های دیپلماتیک اوباما برای نشان دادن حسن نیت آمریکا به ایران و تقویت دولت اعتدال در ایران به منظور تفاهم بر سر یک راه میانه بر روی مسئله هسته ای بوده است.

این روزنامه با اشاره به بازگرداندن جام معروف به شیردال که در سال ۲۰۰۳ از یک قاچاقچی عتیقه در آمریکا کشف و ضبط شده بود آورده است: پس از روی کار آمدن روحانی و اعلام حضور او در نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، مشاوران اوباما نظرات مختلفی درباره نحوه واکنش آمریکا به این اقدام داشتند. یکی از مشاوران به او توصیه کرد در حاشیه نشست مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک با روحانی دست دهد و دیگری پیشنهاد ضبط و پخش یک پیام ویدئویی مخصوص به ایران را داد.

لس آنجلس تایمز می افزاید: " اما یک مشاور کارشناس در امور ایران پیشنهاد بازگرداندن جام شیر دال به ایران را داد ؛ اقدامی که به گفته او می توانست نشانه ای از احترام دولت آمریکا به مردم ایران و همزمان تقویت صدای جدید برخاسته از ایران که انتخاب روحانی به ریاست جمهوری نماد آن بود، شود. "

به گزارش فارس، جام شیردال پس از اینکه به ایران بازگردانده شد اصالت آن توسط کارشناسان میراث فرهنگی زیر سوال رفت و مسئولان سازمان میراث فرهنگی نیز در برابر پرسش های متعدد افکار عمومی در زمینه اصالت تاریخی یا تقلبی بودن این شیء، به این موضوع تأکید کردند: اصالت این شیء مهم نیست، حرکت نمادین بوده است، مهم، حرکت و اقدامی است که آمریکا برای بازگرداندن این شیء انجام داده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات