یک متخصص تغذیه گفت: هر فرد با رطوبت و حرارت غریزی به دنیا می آید که رطوبت مانند روغن و حرارت مانند شعله است که این رطوبت برای روشن نگهداشتن شعله و حفظ حرارت دائم استفاده می شود و تا هنگامی که رطوبت و شعله روشن باشد، انسان زنده است.

به گزارش افکارنیوز ، ژاله علی اصل رمز سلامتی وطول عمر اظهار داشت: از نظر طب سنتی ایران هر فردی با یک رطوبت و حرارت غریزی به دنیا می آید که حیات فرد به آنها وابسته است و به چراغ تشبیه می شود که رطوبت مانند روغن و حرارت مانند شعله است که این رطوبت برای روشن نگهداشتن شعله و حفظ حرارت دائم استفاده می شود و تا هنگامی که رطوبت و شعله روشن باشد، انسان زنده است و هر عاملی که بر آنها اثر گذاشته و باعث مصرف بی رویه و زیاده از حد آنها یا تغییر آنها شود، باعث ایجاد بیماری و کاهش عمر فرد می شود.

وی افزود: در طب سنتی ایران عمر طبیعی برای هر فرد اگر در شرایط ایده آل باشد ۱۲۰ سال پیش بینی می شود ولی عوامل داخلی و خارجی فراوانی بر روی سلامتی فرد تاثیر می گذارند.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: در واقع هدف از علم طب و وظیفه طبیب کمک به فرد برای داشتن عمر طبیعی و کمک به حفظ رطوبت و حرارت غریزی است که کمتر تحت تاثیر عوامل مختلف قرار گرفته و از هدر رفتن آنها جلوگیری شود.

علی اصل با بیان اینکه در طب سنتی ایران از همان لحظه که نطفه تشکیل می شود و حتی قبل از آن نیز تدابیر و دستورات خاصی برای ایجاد انسانی سالم که پا به عرصه این جهان هستی وجود دارد، بیان داشت: بلافاصله بعد از تولد نوزاد، در دوره شیردهی، سن رشد و بلوغ، دوره میانسالی و سن سالمندی در هر یک از این دوره های سنی تدابیر ویژه ای باید رعایت شود که به حفظ سلامتی فرد کمک می کند.

وی اضافه کرد: در طب سنتی ایران زندگی انسان به چند دوره تقسیم می شود که می توان به سن کودکی که از بدو تولد تا پانزده سالگی بوده، سن جوانی که از پانزده سالگی تا ۳۰ سالگی وحتی تا ۳۵ و ۴۰ سالگی در حال جوانی می ماند، سن انحطاط با حفظ قوت یا کهولت از ۴۰ سالگی تا ۶۰ سالگی و سن انحطاط با ضعف قوه یا سن سالخوردگی و پیری که از ۶۰ سالگی تا آخر عمر را در برمی گیرد.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران با بیان اینکه هریک از این دوره های سنی مزاج خاصی دارد، افزود: مزاج در دوره کودکی گرم و تر است در دوره جوانی گرم و خشک، کم کم رطوبت اصلی مادر زادی کاهش می یابد و در دوره کهولت سرد وخشک و دوره شیخوخت سرد و تر است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات