دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ویژه کاهش آلودگی هوا در خانه ملت خبر داد و گفت: جراحی لازم برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها صورت نگرفته است.

به گزارش افکارنیوز ، عباس قائید رحمت با بیان اینکه ایران یکی از کشورهایی است که با معضل آلودگی هوا روبرو شده است، اظهار داشت: در میان سایر آلاینده های موجود در هوا، پدیده ریزگردها دیگر معضلی است که برخی از شهرهای کشور را درگیر خود کرده است.

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس نیز درصدد است به مسئله آلودگی هوا ورود جدی داشته باشد، به طوری که با تشکیل کمیته ای ویژه در راستای حل معضل آلودگی هوا گامی مؤثر بردارد.

وی با بیان اینکه منابع آلوده کننده هوای کلانشهرهای کشور به دو دسته ثابت و سیار تقسیم می شود، ابراز داشت: استان های تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، اراک و سایر کلانشهرهای کشور امروز با مسئله آلودگی هوا درگیر هستند.

عدم برنامه ریزی در استقرار صنایع با تشدید آلودگی هوا همراه بوده


رحمت عدم برنامه ریزی برای ایجاد شهرک های صنعتی و متمرکز کردن صنعت در کلانشهرها را از جمله علل تشدید آلودگی هوا عنوان کرد.

وی گفت: خودروها و موتورسیکلت ها و سایر وسایل موتوری سیار نیز دیگر علل تشدید آلایندگی ها هستند.

پیش بینی برنامه های کاهش آلودگی هوا پیش از انقلاب


دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به منظور کنترل آلودگی هوا طی سه دهه گذشته و حتی پیش از انقلاب اسلامی برنامه هایی پیش بینی شده بود، اما متأسفانه برنامه ها موقتی بوده است.

جراحی لازم برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها صورت نگرفته است


رحمت با بیان اینکه به منظور کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور جراحی لازم صورت نگرفته است، ابراز داشت: تعطیل کردن مدارس در شرایط اضطرار اقدامی ضروری است اما باید توجه داشت که همین تعطیلی مدارس به تمامی جنبه ها از جمله اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی کشور آسیب وارد می کند.

ضرر نجومی از تبعات تصمیمات مقطعی برای کنترل آلودگی هوا


وی ادامه داد: اگر کارخانه ها در کل کشور پراکنده شده بودند خیلی از این مشکلات به وجود نمی آمد؛ تعطیلی کارخانجات روزانه به میزان یک رقم نجومی به اقتصاد کشور آسیب وارد می کند.

کودکان ما فرصت های طلایی برای کسب علم و دانش را به دلیل تعطیلی مدارس در مواقع آلودگی هوا از دست می دهند.

آلاینده دی اکسید گوگرد در اراک آرامش را از مردم گرفته است


این نماینده مردم دورود و ازنا در خانه ملت تجدیدنظر در اسقرار شهرک های صنعتی را راهکاری مؤثر برای کنترل آلودگی هوا عنوان کرد و بیان داشت: وجود آلاینده دی اکسید گوگرد در اراک آرامش را از مردم گرفته است، بهترین راهکار این است که بخش اعظمی از کارخانه های آلاینده از این شهر انتقال یابد یا سرمایه داران این کارخانه ها شعبه های تکمیلی را در سایر شهرها احداث کنند.

خروج پایتخت از تهران راهکار مجلس برای کنترل آلودگی هوا


رحمت خروج پایتخت از تهران را یکی از راهکاری مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و اضافه کرد: روزانه چندین میلیون نفر در تهران تردد می کنند و تحقق امر مزبور می توان بر کاسته شدن از آلایندگی هوای تهران امیدوار بود.

وی درباره موافقت محیط زیست با طرح یاد شده، ابراز داشت: دولت وزارتخانه های مختلف دارد و در این باره تصمیم گیری خواهد کرد و محیط زیست در زمان لازم نظر خود را ارائه خواهد داد.

سازمان محیط زیست چاره اندیشی کند


دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از محیط زیست خواست تا برای تهران و کشور برای کاهش آلودگی هوا، چاره اندیشی کند.

رحمت یادآور شد: تعطیلی مدارس و کارخانه ها و همچنین لغو فروش آرم های روزانه طرح ترافیک فقط راهکاری موقت بوده و لازم است در کنار آن، از راهکاری طولانی مدت نیز استفاده شود.

تشکیل کمیته ویژه کاهش آلودگی هوا در مجلس


دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیته ویژه کاهش آلودگی هوا در خانه ملت نیز خبر داد و گفت: انتقال پایتخت و جلوگیری از گسترش کلانشهر ها می تواند از توزیع نامتقارن صنایع جلوگیری کند.

محیط زیست شوخی بردار نیست


رئیس کمیته اشتغال و کارآفرینی مجلس شورای اسلامی از رئیس سازمان محیط زیست خواست تا ورود جدی به مباحث زیست محیطی داشته باشد چرا که محیط زیست شوخی بردار نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات