۷۰ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک یعنی خودروها و موتورسیکلت هاست؛

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سعید متصدی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: برنامه های طرح جامع کاهش آلودگی هوا تا سال ۸۴ به خوبی اجرا شده اما پس از این مدت یک فاصله هشت ساله در اجرای برنامه ها به وجود آمده است.

اما تنها او نیست که بر فاصله هشت ساله در اجرای طرح های جامع کاهش آلودگی هوا تاکید می کند؛ یوسف رشیدی - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا نیز در این رابطه به ایسنا می گوید: طی هشت سال گذشته برنامه های خوبی مانند استقرار استاندارد یورو ۴ در خودرو سوخت در هشت کلانشهر، تعویض قطعه کاتالیست کانورتور و کربن کنیستر خودروها توسط مراکز خدمات پس از فروش خودروها، ارتقاع استاندارد موتور سیکلت ها و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بر روی کاغذ نوشته شد که در اجرای هیچ کدامشان اقدام قابل توجهی نمی بینیم.

طی ۸ سال گذشته اصلا کاری برای حل مشکل آلودگی هوای تهران انجام نشده است که بخواهیم آنرا ارزیابی کنیم!

وی تاکید می کند: علاوه بر این اقداماتی هم که انجام شد موثر نبود و در برخی مواقع شاهد راهکارهای خلق الساعه ای همچون آب پاشی با هواپیما و یونیزاسیدن جوی بودیم که به عکس طرح های مردودی بودند.

رشیدی اضافه کرد: ادامه آلودگی هوا طی سال های گذشته نشان می دهد که بدنه کارشناسی مناسبی تاکنون برای حل معضل آلودگی هوا وجود نداشته است.

وی تاکید می کند: شاید باید بگویم طی ۸ سال گذشته اصلا کاری برای حل مشکل آلودگی هوای تهران انجام نشده است که بخواهیم آنرا ارزیابی کنیم!

عامل اصلی آلودگی هوا غفلت از خودروهاست


۷۰ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از منابع متحرک یعنی خودروها و موتورسیکلت هاست؛ اما با این حال هر روز به تعداد خودروهای غیراستانداردی که در خیابان ها تردد می کنند افزوده می شوند و روند خروج خودروهای فرسوده نیز سیری به شدت نزولی به خود گرفته است.

ناصر کرمی - استاد دانشگاه و کارشناس ارشد محیط زیست در این باره به خبرنگار محیط زیست ایسنا می گوید: مهمترین طرح هایی که در طی هشت سال گذشته در رابطه با آلودگی هوا نادیده گرفته شده مربوط به خودروهاست چرا که از سال ۷۹ همواره خودروسازان برای ارتقاع استاندارد خودروها مهلت گرفته و هنوز هم کاری انجام نداده اند.

آلودگی هوای تهران

وی می افزاید: حتی استانداردی که همه که خود خودروسازان آن را وعده می دهند مطابق با آن چیزی است که خودروسازان به زعم خودشان استاندارد می پندارند و با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

این کارشناس ارشد محیط زیست تاکید می کند: مساله خودروهایی که طی ۲۰ سال گذشته در کشور تولید شده نادیده گرفته شده و حتی اگر همین امروز هم خودروها استاندارد شوند خودروهای غیراستاندارد بسیاری در شهر رفت و آمد می کنند.

این استاد دانشگاه تصریح می کند: ما حتی علل آلودگی هوا تهران همچون مراکز صنعتی، گرمایش خانگی، سوخت غیراستاندارد و غیره نیز اگر چه بی تاثیر نیستند اما نسبت به مساله خودروهای غیراستاندارد نقش چندانی ندارند.

میترا البرزی منش - مدیرعامل انجمن پایشگران محیط زیست نیز با اشاره به ضربه هشت سال گذشته برای حل چالش آلودگی هوا به ایسنا می گوید: از سال ۸۴ هیچ کدام از راهکارهای مهم طرح جامع کاهش آلودگی هوا به اجرا درنیامد.

وی ادامه می دهد: افزایش حمل و نقل عمومی، کاهش تردد خودروهای تک سرنشین و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده از جمله مهمترین محورهای این برنامه بود که اجرایی نشد.

این کارشناس محیط زیست می گوید: در دولت های قبلی برای توسعه خطوط مترو برای گسترش حمل و نقل عمومی بودجه کافی اختصاص نیافت در صورتی که این کار می توانست نقش موثری در کاهش آلودگی هوای پایتخت داشته باشد.

البرزی منش می افزاید: همچنین در دولت های قبلی نظارت دقیقی بر روی خودروهای تولید داخلی صورت نگرفت و ارتقای استاندارد خودروها به دلیل فشارهای خودروسازان عملا منتفی شد.

وی با اشاره به نقش تحریم ها در عدم اجرای طرح های کاهش آلودگی هوا شهر تهران می گوید: علاوه بر مدیریت غلط در داخل کشورها تحریم ها نیز در تعویق اجرای طرح ها نقش پررنگی داشتند به عنوان مثال به دلیل تحریم ها نتوانستیم سوخت با کیفیت وارد کنیم و مجبور شدیم در داخل سوخت غیراستاندارد مصرف کنیم.

نباید اقدامات خوب دولت قبلی را نادیده گرفت


اسماعیل کهرم - مشاور ارشد رییس سازمان حفاظت محیط زیست به ایسنا می گوید: تاکنون هیچ قانونی برای کاهش آلودگی هوا وضع نشده و هر کاری که انجام شده تنها در حد اقدامات مقطعی مانند تعطیلی مدارس و زوج و فرد کردن تردد خودروها بوده است.

آب پاشی هوای تهران

وی ادامه می دهد: البته نباید اقدامات موثر دولت های قبلی در جهت کاهش آلودگی هوا را نادیده گرفت به عنوان مثال حذف موتورهای دو زمانه تنها با یک مصوبه، حذف سرب از بنزین مصرفی کشور و محدود شدن تردد خودروها در مرکز شهر از جمله اقدامات مفیدی بود که در دولت های گذشته انجام شد اما باید پذیرفت که در بسیاری از مواقع نیز کاستی هایی داشته ایم.

کهرم با اشاره به سخنان شهردار تهران که در اجلاس کپنهاگ گسترش فضای سبز و خطوط مترو را دو راهکار اساسی در کاهش آلودگی هوا تهران دانسته بود، می گوید: به دلیل قیمت بالای زمین در شهر تهران گسترش فضای سبز ممکن نیست و تنها کاری که در این زمینه انجام شده درختکاری و چمن کار در حاشیه اتوبان هاست که علاوه بر تاثیر محدود، آب زیادی هم می برد.

یوسف رشیدی - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا نیز در این رابطه تاکید می کند: حتی اگر تمام فضاهای سبز خالی شهر تهران را به فضای سبز تبدیل کنیم تنها پنج درصد کاهش آلودگی هوای تهران تاثیر خواهد داشت.

مرگ روزانه ۱۴ تن بر اثر بی تدبیری اجرای طرح های در کاهش آلودگی هوا

به گفته مسوولان روزانه ۱۴ تن بر اثر بی تدبیری اجرای طرح های کاهش آلودگی هوا می میرند، این گفته کهرم است که نه تنها دولت بلکه تمام دستگاه ها را مقصر ادامه روند افزایش آلودگی هوا می داند و می گوید: هیچ کاری برای گسترش خطوط مترو انجام نشده و دولت احمدی نژاد هر بار تنها بر سر راه شهردار تهران برای خرید واگن های مترو سنگ انداخت.

نوبت معاینه فنی موتور سیکلت ها سه سال طول می کشد

مشاور ارشد سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عدم پاسخگویی مراکز معاینه فنی برای بررسی تمام خودروها و موتورسیکلت ها می گوید: اگر قرار باشد همه موتورسیکلت ها معاینه فنی شوند با تعداد خطوط موجود باید سه سال در نوبت بمانند و اصلا به همین دلیل بود که مجلس سن معاینه فنی خودروها را از دو سال به پنج سال افزایش داد.

این در حالیست که رضوی - مدیرعامل ستاد مراکزی معاینه فنی خودروها می گوید: مراکز معاینه فنی خودروها در شهر تهران تنها با یک پنجم ظرفیت کار می کنند و اگر سن معاینه فنی خودروها کاهش یابد این مراکز می توانند به صورت شبانه روزی به شهروندان خدمات لازم را ارائه کنند.

اجرای طرح معاینه فنی خودروها برای بخش خصوصی سودآور نیست

کهرم - مشاور ارشد رییس سازمان حفاظت محیط زیست به واگذاری مراکز معاینه فنی برای افزایش ارائه خدمات در این زمینه اشاره کرده و می گوید: سرمایه گذاری در بخش معاینه فنی به هیچ عنوان برای بخش خصوصی سودآور نیست چرا که برای این کار علاوه بر زمین وسیع برای ساخت پارکینگ به ابزارآلات، مهندسان و کارشناسان بسیاری احتیاج است که دریافت ۱۵،۱۶ هزار تومان حق معاینه فنی کفاف آن را نخواهد داد.

این کارشناس ارشد محیط زیست تاکید می کند: دولت باید برای رونق مراکز معاینه فنی به آنها سوبسید پرداخت کند.

با ساختمان های بلند مرتبه مسیر حرکت باد را مسدود کردیم

حتی اگر تاکنون گسترش روزافزون شهر تهران و افزایش جمعیت آن با یک روند کارشناسی انجام گرفته باشد به گفته بسیاری از کارشناسان سال ها پیش ظرفیت خود را از دست داده است. چه رسد به آنکه گسترش برج ها بلندمرتبه تهران درست در مسیر بادهای غالب این کلانشهر صورت گرفته است.

کهرم در این رابطه می گوید: برج سازی در غرب شهر تهران باعث شده که حالت سکون و ایستایی در آن ایجاد شده و آلاینده های در بالای هوای پایتخت باقی بمانند.

مردم چه نقشی در افزایش آلودگی هوای تهران دارند؟

بر خلاف موضوع خودروسازان و نقش پررنگ دولت در افزایش آلودگی هوای تهران، اجماعی میان کارشناسان در خصوص افزایش آلودگی هوا وجود ندارد.

ناصر کرمی - کارشناسان ارشد محیط زیست تاکید می کند: مردم هیچ نقشی در افزایش آلودگی هوا ندارند چرا که سالها مجبور شده اند خودروهای آلاینده را با قیمت گزاف خریداری کند.

سپر یونی

اما میترا البرزی منش - مدیرعامل انجمن پایشگران محیط زیست نظری بر خلاف آن داشته و می گوید: نقش مردم در افزایش آلودگی هوا بسیار مهم است چرا که مشاهده می کنیم حتی با شرایط بحرانی هوا مردم همچنان با خودروهای تک سرنشین در سطح شهر تردد می کنند.

وی تاکید می کند: این در حالیست که ضرر آلودگی هوا پیش از هر چیز به خودشان باز می گردد و مردم یا نباید در صورت افزایش آلودگی هوا از خانه بیرون بیایند و یا باید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

اولویت همچنان با خودروهاست


مساله خودروها آنقدر تکرار شده که گاهی این شائبه به وجود می آید که این موضوع رنگ خود را در مقابل سایر موارد از دست داده اما نمی توان انکار کرد که اولویت در اجرای طرح های کاهش آلودگی هوا همچنان با استانداردسازی خودروهاست.

البرزی منش - مدیرعامل انجمن پایشگران محیط زیست در این رابطه تاکید می کند: نباید به هیچ عنوان به خودروهای غیراستاندارد اجازه شماره گذاری داده شود چرا که سهم خودروهای غیراستاندارد در افزایش آلودگی هوا غیرقابل انکار است.

رشیدی - مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز می گوید: اگر چه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و استانداردسازی خودروها باید در اولویت اقدامات باشد اما همه طرح ها باید در کنار یکدیگر به اجرا دربیایند چرا که در غیر این صورت تنها در کوتاه مدت موثر خواهند بود.

وی می افزاید: باید برای خودروهای قدیمی آلاینده همچون پیکان ها و خودروهای پرپیمایش مانند تاکسی ها و اتوبوس های شرکت واحد نیز فکری شود چرا که این خودروها نیز سهم بسیار زیادی در افزایش آلودگی هوا تهران دارند.

بدین سان باید گفت طی ۸ سال گذشته نه آب پاشی هوای تهران توانست در حل این معضل کمکی کند و نه طرح های میلیاردی و غیرکارشناسی همچون ایجاد سپر یونی که متاسفانه با حضور مقامات ارشد دولت به بهره برداری رسید توانست در کنترل ریزگردها موثر باشد.

شاید ایرانی ها در این مدت فقط از شنیدن این طرح ها و سایر طرح هایی همچون نصب جت فن های بزرگ برای تهویه هوای تهران و دستگاه های تصفیه هوا که خوشبختانه به مرحله اجرا نرسیدند، لبخندی بر لبشان نشست، اما آرزوی دیدن آسمانی آبی و پاک همچنان در دلشان ماند و در این مدت تنها وزش باد بود که توانست به یاری شهروندان بیاید.

در این میان این پرسش مطرح است پرونده برخورد با مسببان آلودگی هوا و بی تدبیری مسئولان این مهم چه زمانی گشوده خواهد شد تا دستگاه قضا یکبار برای همیشه در دفاع از خانواده هایی که عزیزانشان به دلیل آلودگی هوا جان باخته، به عنوان مدعی العموم ورود پیدا کند.

این بار چشم ایرانی ها به دولت تدبیر و امید است که با تدبیری کارشناسانه به جنگ معضل آلودگی هوا برود تا شاید بار دیگر آسمان آبی را ببینیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات